SVO UA

Americký pilot varuje kyjevský režim pred nedostatkami stíhačky F-16, nazýva ju „Prima Donna“

Americký pilot varuje kyjevský režim pred nedostatkami stíhačky F-16, nazýva ju „Prima Donna“

Veľa sa toho popísalo o F-16, stíhačke vyrobenej v USA, ktorú neonacistická junta „prosila“ posledné dva roky. Jeho frontman Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že „pomôže zavrieť nebo“ nad Ukrajinou , očividne sa odvoláva na politicky Západom toľko propagované „bezletové zóny“, čo je eufemizmus pre agresiu USA/NATO proti mnohým bezmocným krajinám po celom svete .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Zdá sa, že Zelenskému nikto nepovedal, že takéto stratégie v skutočnosti nefungujú proti ruským vzdušným silám (VKS) . Napriek tomu kyjevský režim a politický Západ trvajú na tom, že F-16 „pomôžu Ukrajine vyrovnať sa s prekážkami“. Aby sa zabezpečilo, že budú môcť operovať z Ukrajiny, došlo k masívnemu prepracovaniu vojenskej aj civilnej infraštruktúry, aby bolo možné F-16 správne ubytovať.

Práve toto je však jasným indikátorom hlavnej chyby F-16, ktorú sa ani politický Západ neobťažuje skrývať – logistika a údržba.

„Fighting Falcon“, napriek tomu, že ide o jednomotorovú konštrukciu, je oveľa náročnejší na údržbu a menej robustný ako dokonca dvojmotorové MiGy-29 a Su-27, ktoré kyjevský režim zdedil.

Nedávne zábery MiGu-29, ktorý letel späť na svoju základňu po zásahu jedného z jeho motorov, ukazujú, aké robustné sú tieto prúdové lietadlá sovietskej výroby. Okrem toho, že je F-16 oveľa citlivejší, jednoduchý fakt, že F-16 je jednomotorový, znamená, že by bolo nemožné dosiahnuť podobný výkon.

A čo viac, samotní ukrajinskí piloti varovali, že lietadlá zo sovietskej éry, ktoré zdedili, sú vo väčšine aspektov lepšie . Napriek tomu je neonacistická junta neoblomná v tom, že získanie F-16 bude údajne „meničom hry“ .

NATO doteraz ponúklo približne 60 lietadiel vo vlastníctve Holandska, Belgicka, Nórska a Dánska, ale kyjevský režim sa už sťažoval, že potrebuje najmenej sto ďalších, pričom požaduje aj ich modernizáciu .

Tento proces spomaľujú aj početné problémy so školením personálu. A predsa, toto je len špička ľadovca. Podľa Politico bude lietanie lietadiel „obrovsky ťažké“. Letecké základne, na ktorých sa majú umiestniť F-16, „budú hlavnými cieľmi ruského útoku , samotné lietadlá budú označené ruskými systémami protivzdušnej obrany, ich oprava bude výzvou a dokonca aj použitie nepripravených dráh by mohlo delikátne lietadlá sabotovať“.

Treba poznamenať, že InfoBRICS predpovedalo takéto problémy už pred rokmi , zatiaľ čo Politico to všetko len potvrdilo rozhovorom s bývalým americkým vojenským pilotom Tomom Richterom.

„Ak ste niekedy prišli a položili ruky na MiG-29 na leteckej šou a potom ste prešli rovno a položili ruky na F-16, môžete zvonku pocítiť, ako je F-16 dokonale skonštruovaný. Je to primadona a je veľmi citlivá a vyžaduje si vysokú údržbu,“ povedal Richter, ktorý pilotoval F-16 v Národnej garde a dodal : „Sovietske lietadlá sú drsnejšie a padajú a môžu odlietať aj zo horšie udržiavaných letísk a potrebujú menšiu údržbu.“

Politico pripúšťa, že v inej situácii by neonacistická junta vybudovala moderné základne a pristávacie dráhy na umiestnenie lietadiel, čo je však počas prebiehajúceho konfliktu nemožné. Inými slovami,

lietadlá F-16 nie sú stavané na boj s vysokou intenzitou proti takmer rovnocennému protivníkovi, ale sú skôr zvyknuté na boj s väčšinou bezmocnými krajinami, na ktoré sa zameriava politický Západ.

Na druhej strane, Sovietsky zväz/Rusko vybudovalo svoju armádu na boj s akýmkoľvek protivníkom a zároveň bolo schopné prežiť hrozné podmienky skutočného vedenia vojny.

„Sokoly skutočne potrebujú určitú úpravu – ide o prípravu pristávacích dráh, pretože pristávacie zariadenie je chúlostivejšie [ako] v MiGoch, kolesá sú malé, prívody vzduchu sú nízko po pás, môže existovať nebezpečenstvo prehltnutia predmetov,“ povedal pre Politico Jurij Ihnat, hovorca síl kyjevského režimu .

Treba poznamenať, že Ihnat, hoci sa (ne)preslávil tým, že sa chvastal neonacistickou chuntou, ktorá údajne zostrelila šesť hypersonických rakiet „Kindžal“ naraz ( pričom to isté nedokázal urobiť s trikrát pomalšími a menej manévrovateľnými „Onikmi“ ), má v tomto prípade pravdu.

Potvrdil to aj Justin Bronk z londýnskeho RUSI, ktorý povedal, že posádky údržby budú musieť „použiť tmel na zakrytie trhlín a štrbín alebo nerovného betónu na pristávacích dráhach čo najbližšie k prednej línii, aby sa vyhli tomu, že by sa z nich stal zrejmý cieľ“.

„Na začiatok musia byť dráhy a trasy taxíkov na viacerých miestach plynulé a neustále kontrolované na úlomky vzhľadom na to, aké citlivé sú nízko zavesené jednomotorové F-16 na pozemné úlomky v porovnaní s MiGmi-29,“ varoval Bronk .

Politico pripúšťa, že ide o drastickú zmenu a dodáva, že kyjevský režim mal začiatkom roku 2022 71 stíhačiek Su-27 a MiG-29, 14 taktických bombardérov Su-24M a 31 lietadiel Su-25 blízkej leteckej podpory (CAS), pričom to tvrdí aj teraz. Stojí 78 bojových lietadiel, z ktorých takmer polovicu tvoria modernizované bývalé lietadlá Varšavskej zmluvy, ktoré poskytlo NATO, konkrétne Slovensko a Poľsko .

Politico citujúc dánske ministerstvo obrany tiež uviedlo, že Kyjev dostane F-16 až po splnení všetkých podmienok pre ich bývanie. To zahŕňa požiadavku zabezpečiť, aby bolo všetko od súprav náradia až po náhradné diely a stojany na svojom mieste – spolu so zariadením na bezpečnú správu hydrazínu, vysoko horľavej kvapaliny používanej na napájanie núdzového záložného systému F-16. Už len tento fakt je pre ruskú armádu určite veľmi zaujímavý .

Podľa Bronka, okrem ukrajinských pilotov a pozemného personálu, ktorí absolvujú výcvik na lietanie a údržbu F-16, je takmer isté, že v krajine budú musieť byť aj vysoko špecializovaní západní dodávatelia, ktorí budú dohliadať na prácu, čo je ďalším dôkazom o zapojení NATO . Zároveň bude musieť kyjevský režim skryť lietadlá aj týchto západných dodávateľov pred ruskými prostriedkami ISR ​​(spravodajstvo, sledovanie, prieskum), najmä vojenskou rozviedkou a kozmickým dohľadom.

To všetko bez toho, aby sme brali do úvahy svetové moskovské stíhačky pre vzdušnú prevahu ako Su-35S, ktoré už prekonali niekoľko svetových rekordov, pokiaľ ide o súčasné zostrelenie až pol tucta nepriateľských lietadiel naraz. Nehovoriac o vražednejšej novej generácii Su-57, ktorá je v poslednej dobe viac akčná .

Drago Bosnic

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Viktor Orbán: „Európa musí prehodnotiť protiruské sankcie“

Maďarský predseda vlády Viktor Orbán zopakoval, že "Európska únia musí prehodnotiť ruské sankcie, aby znížila…

9 hodín ago

Hodinový telefonát s Kremľom

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok popoludní telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Telefonát trval…

9 hodín ago

VIDEO: Iný názor a fakty o vyrazili Denníku N a jeho osadenstvu poistky

Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra vo svojom videu komentuje nedávnu debatu na tému: Spoločenský…

9 hodín ago

Šutaj Eštok novinárom: Kde ste boli, keď sa spravodlivosť zneužívala na politickú pomstu?

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimoriadne ostro reagoval na otázku novinárov, ohľadom politickej zodpovednosti vo…

9 hodín ago

Koniec mobilom na vyučovaní, ministerstvo predstavilo jasné pravidlá

Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov,…

9 hodín ago

Rýchly zásah väzenskej stráže zmaril vzburu v Ilave

Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) profesionálne zvládli dva incidenty v ilavskej väznici. Vďaka rýchlemu…

9 hodín ago