Konzervatívny predseda Najvyššieho súdu USA John Roberts povedal, že prezidenti disponujú „absolútnou imunitou“ voči trestnému stíhaniu za úradné činy vykonané počas výkonu funkcie.
Americký Najvyšší súd v pondelok rozhodol, že Donald Trump má ako bývalý prezident určitú imunitu voči trestnému stíhaniu. Môže to oddialiť jeho súdny proces v prípade obvinenie zo sprisahania s cieľom zvrátiť výsledky prezidentských volieb v roku 2020.
Sudcovia Najvyššieho súdu USA rozhodli v pomere šesť ku trom štyri mesiace pred americkými prezidentskými voľbami. V nich sa Trump s najväčšou pravdepodobnosťou opäť stretne s demokratickým kandidátom a súčasným prezidentom USA Joeom Bidenom.
Exprezident USA označil pondelkové rozhodnutie Najvyššieho súdu za „veľké víťazstvo“ pre americkú ústavu a demokraciu. „Som hrdý na to, že som Američan!“ napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Trump je obvinený zo snáh o zvrátenie výsledkov volieb z roku 2020, v ktorých nad ním zvíťazil Biden. Súčasťou toho bol aj útok Trumpových stúpencov na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára 2021.
Exprezident a jeho právnici tvrdia, že voči obvineniam súvisiacim s výkonom prezidentskej funkcie má imunitu. Všetky činy, z ktorých bol obvinený, spadajú podľa nich do „okrajových“ úradných úkonov prezidenta.
Bidenov volebný tím v pondelok v súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu kritizoval exprezidenta. „Donald Trump vybuchol po tom, čo prehral voľby v roku 2020, a povzbudil dav, aby zvrátil výsledky… Myslí si, že je nad zákonom, a je ochotný urobiť čokoľvek, aby získal a udržal si moc,“ uviedol v stanovisku.
Americký prezident Joe Biden v pondelok ostro skritizoval rozhodnutie Najvyššieho súdu USA o prezidentskej imunite. Rozhodnutie sa považuje za víťazstvo Donalda Trumpa, jeho pravdepodobného súpera v novembrových prezidentských voľbách.
Biden varoval, že prelomové rozhodnutie súdu vytvára nebezpečný precedens, ktorý by Donald Trump v prípade novembrového zvolenia zneužil.
„Tento národ bol založený na zásade, že v Amerike nie sú králi,“ povedal Biden a dodal, že nikto nie je nad zákonom. Rozhodnutím amerického Najvyššieho súdu sa to podľa neho „zásadne zmenilo“.
Konzervatívny predseda Najvyššieho súdu USA John Roberts povedal, že prezidenti disponujú „absolútnou imunitou“ voči trestnému stíhaniu za úradné činy vykonané počas výkonu funkcie. Na činy vykonané mimo úradu sa podľa neho „imunita nevzťahuje“. Prípad tak bol odovzdaný súdu nižšej inštancie.
Traja liberálni sudcovia s takýmto tvrdením nesúhlasia. Sudkyňa Sonia Sotomayorová uviedla, že nikdy v histórii USA nemal „prezident dôvod domnievať sa, že bude chránený pred trestným stíhaním, ak využije právomoci svojho úradu na porušenie trestného zákona“.
Zdroj: bleskovky.sk / hnonline.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…