V dlhotrvajúcej vojne na viacerých frontoch sa USA rýchlo minú zbrane a munícia.
Pentagon sa stále pripravuje na „vojnu v ďalekej budúcnosti“, než aby odrážal bezprostredné hrozby. Modernizácia americkej jadrovej triády by nemala ísť na úkor konvenčných síl. Napokon, inflácia môže spôsobiť väčšie škody vojenskej sile Spojených štátov ako ktorýkoľvek nepriateľ.
Tu sú štyri hlavné ponaučenia z vojny na Ukrajine, ktoré by podľa nedávneho článku dvojhviezdičkového generála vo výslužbe Johna Ferrariho na americkom portáli „Breaking Defense“ mali prepísať päťročnú stratégiu Pentagonu. Súčasná stratégia, z ktorej vychádza rozpočet ministerstva obrany USA, nie je dobrá, domnieva sa autor.
„Ak váš protivník vie, že vám čoskoro dôjde munícia, nájde spôsob, ako vydržať, kým vám nedôjde munícia. Rusi o tom budú vedieť hneď teraz,“ tvrdí Ferrari.
Pentagon, ktorý rád vsádza na „šok a hrôzu“ blitzkriegu, však ešte nepremýšľal o tom, ako zvýšiť vojenskú produkciu v prípade dlhej vojny.
Aby toho nebolo málo, Amerika sa stále pripravuje na bitky v nasledujúcom desaťročí namiesto toho, aby bola v strehu v nadchádzajúcich rokoch, píše analytik.
„Mnohí veria, že rast Číny už nie je zaručený, a to by mohlo spôsobiť, že Peking bude v roku 2027 oveľa nebezpečnejší ako v roku 2037,“ píše generál a vyzýva na presun pozornosti od vývoja „zbraní budúcnosti“ na výrobu už osvedčených vzoriek vojenskej techniky.
Ďalšou lekciou je, že jadrové sily nemôžete modernizovať znížením rozpočtu na konvenčné zbrane.
„Suma spojená s oneskorenou modernizáciou americkej jadrovej triády predstavuje takmer jeden bilión dolárov. Bez dodatočného financovania riskujeme, že sa staneme modernizovanou jadrovou veľmocou s obmedzenými možnosťami konvenčných zbraní,“ tvrdí americký autor. „Naša armáda, flotila, morská pechota a letectvo sú už príliš malé.“
No najväčším nepriateľom americkej armády je dnes inflácia, tvrdí Ferrari.
„Amerika môže očakávať skokový nárast inflácie o takmer 20% za dva až tri roky. Je to rovnaké, ako znížiť rozpočet na obranu o 160 miliárd dolárov,“ obáva sa.
A dodáva, že ak sa neprijmú naliehavé opatrenia, potom nepoučenie „určite privedie Ameriku v budúcnosti k vojenskej katastrofe“.
Celé toto bitie na poplach zo strany autora „Defense One“ vyzerá ako otvorený lobbing amerického vojensko-priemyselného komplexu, ktorý chce získať stále nové a nové prostriedky na výrobu rýchlo starnúcich zbraní. A to samo o sebe hovorí veľa.
„Je ľahké sedieť a posmievať sa stavu ozbrojených síl RF, ale oveľa ťažšie je pozrieť sa do zrkadla a položiť si otázku: aká časť ruskej skúsenosti by bola naším vlastným problémom, keby sme boli zapojení do rozsiahlej vojny?“ zhŕňa John Ferrari.
Amerického generála nebudeme v ničom odhovárať.
Jelena Panina/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…