Vládnuce elity USA využívajú tému „ruskej hrozby“, napriek tomu, Washington a Moskva majú veľa spoločných záujmov.
Ako sme už informovali, v marci americký prezident Joe Biden v rozhovore pre ABC označil ruského lídra Vladimira Putina za „zabijaka“, pričom nepravdivo obvinil Moskvu zo snahy ovplyvňovať americké voľby a vyhrážal sa represívnymi opatreniami.
Takýto nehanebný útok jasne dokazuje, aké nálady sa snažia Washingtonskí jastrabi preniesť na masy. Mnoho odborníkov v USA popisuje Rusko výlučne ako akúsi protiamerickú silu, ktorá pri každej príležitosti zasahuje do demokratického západného sveta.
Táto pozícia je však zásadne nesprávna, píše „Newsweek“. Zatiaľ čo Moskva operuje v Európe a na Blízkom východe s cieľom presadzovať svoje vlastné záujmy, takéto kroky nevyžadujú, aby USA považovali Rusko za protivníka alebo hrozbu. Naopak, pre Washington by bolo výhodnejšie s rusofóbiou prestať.
Joshua Shifrinson, Docent na Katedre medzinárodných vzťahov Bostonskej univerzity„Washington neurobil veľa pre to, aby sa vysporiadal s vnímaním tejto hrozby zo strany Moskvy. Problém môžete dokonca otočiť: aby sa minimalizovalo riziko ďalších ruských zásahov, riešením nie je zdôrazňovať ruskú hrozbu spôsobmi, ktoré zvyšujú obavy Moskvy a preháňajú jej schopnosti, ale skôr znižovať napätie s Moskvou.“
Shifrinson je v USA známy vďaka svojim knihám „Rising Titans“ a „Falling Giants: How Great Powers Use Power Shifts“. Ako expert na veľkú mocenskú politiku kritizoval prístup USA k Rusku. Podľa experta Moskvu provokuje najmä samotný Washington zasahovaním do záležitostí Gruzínska a Ukrajiny.
„Ruské vmiešavanie je zámerným preháňaním, je výstižnejšie ho vysvetliť ako reakciu na udalosti v regióne. Koniec koncov, Moskva už dlho tvrdí, že Gruzínsko a Ukrajina sú ústrednými prvkami jej bezpečnosti a vojensky zasiahla, až keď boli EÚ a NATO pripravené postaviť tieto štáty na svoju orbitu,“ vysvetľuje Shifrinson.
Aj keď expert označuje kroky Ruska za „poľutovaniahodné“, zdôrazňuje, že Spojené štáty nie sú nijako ohrozené. Navyše majú podľa neho Rusko a USA veľa spoločného. Obe krajiny čelia domácim výzvam, ktoré si vyžadujú čas a zdroje. Mali by mať záujem zabrániť ďalším nepokojom v ruskom blízkom pohraničí a na východnom krídle NATO. Ani ich národné záujmy „nie sú v priamom konflikte“. Namiesto pragmatickej zahraničnej politiky však USA radšej „preceňujú ruskú hrozbu, čím zhoršujú vzťahy“, dodal expert.
zdroj: news-front
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…