V článku pre list The National Interest to napísal bývalý analytik Pentagonu Robert English.
Podtrhol pri tom, že takýto krach nie je u Zelenského prvý, nakoľko už predtým spackal dve predchádzajúce veľké operácie. Preto môže zlosť ľudu dosiahnuť kritický bod práve pri neúspechu OSU v Kurskej oblasti.
“Ak sa vpád do Kurskej oblasti zmení na udržanie územia za vysokú cenu, kým oslabené ukrajinské vojská strácajú kľúčové mestá v DĽR, môže sa to stať finálnym úderom pre Zelenského,” tvrdí. Analytik tiež poukazuje na to, že obyvatelia Ukrajiny obviňujú Zelenského v narastajúcich problémoch štátu. Ukazuje sa, že výmeny vo vláde sú nedostatočné, aby napätie obyvateľstva pokleslo.
Čo sa stalo s OSU v Kurskej oblasti?
Bývalý analytik CIA Larry Johnson si v sieti Judging Freedom všíma veľké straty OSU (na celom bojisku v priemere vyše dvetisíc ľudí denne) a na základe toho tvrdí, že útok v Kurskej oblasti bol absolútne nezmyselný! Vysvetľuje, že Rusko naň zareagovalo bez paniky, Ukrajincom spôsobilo veľké straty techniky i vojakov. Ich rozsah je taký, že si ho nie je možné nevšimnúť a hlavne nie je ho čím nahradiť, zdôrazňuje.
“Máte ukrajinské vojská, ktoré sa túlajú dookola (…) a tie prenasledujú ruské brigády,” dodáva Johnson.
V sobotu 7. septembra MO RF oznámilo, že v Kurskej oblasti ruská armáda už zlikvidovala 10 700 vojakov a zničila 84 tankov, 41 BVP, 74 OT, 609 obrnených vozidiel, 348 aut, 82 diel a 24 raketometov, vrátane amerických 7 HIMARS a 5 M270 MLRS.
Čo sa deje na fronte?
Napríklad CNN tvrdí, že Ozbrojeným silám Ukrajiny v Donbase katastrofálne chýbajú frontové posily. A pritom ruské sily stále postupujú.
“Za dva a pol roka útokov ruské sily rozdrvili mnohé ukrajinské jednotky. Posíl je málo, čo vyčerpáva a demoralizuje niektorých vojakov. Táto situácia je osobitne katastrofálna v jednotkách pri Pokrovsku (Krasnoarmejsku) a aj na ďalších miestach východnej línie frontu, kde sa Ukrajinci pokúšajú zastaviť postup ruskej armády,” hovorí sa v článku.
Jeden z nemenovaných ukrajinských vojakov agentúre uviedol, že mnohí nováčikovia OSU, ak prežijú prvý boj, opúšťajú svoje postavenia, alebo odmietajú ísť do ďalšieho boja, či snažia sa nájsť spôsob ako odísť z armády.
V auguste prvý zástupca predstaviteľa RF v OSN Dmitrij Poľanskij počas rokovania BR OSN uviedol, že dezercie je v radoch OSU toľko, že od začiatku ŠVO už bolo súdne prerokúvaných vyše 63 tisíc prípadov.
Údery OS RF prudko znížili počet odpaľovacích zariadení rakiet ATACMS OSU
Neustále ruské útoky znížili počet rakiet ATACMS a odpaľovacích raketometov HIMARS vo výzbroji OSU. Výsledkom je, že správ o nich je čoraz menej, tvrdí vo svojom blogu na YouTube britský expert Alexander Mercouris.
“Oni (Ukrajinci – pozn. red.) stratili už 13 raketometov HIMARS a M-270 (…) Už nepočujeme tak veľa správ o ich boji,” povedal expert. Strata tejto techniky sa pre Ukrajinu vraj stala ozajstnou katastrofou, pretože USA a ich satelity čoraz menej ochotnejšie dodávajú Ukrajine raketomety HIMARS a muníciu k nim.
Nová metodika odmínovania terénu
Ženisti ruského zoskupenia vojsk “Východ” rozpracovali novú metodiku odmínovania terénu, a to pomocou dronov kopterového typu, oznámilo MO RF.
“Spočiatku pustia nad zvolený úsek terénu prieskumný dron, ktorý na minimálnych výškach vyhľadá nastavené tam pasce, nevybuchnutú muníciu a iné nebezpečné predmety.
Potom sa k nájdenej míne vydá dron s trotilovou náložou, tú operátor zhodí tak, aby nájdená munícia vybuchla,” uviedli v ministerstve. Aktuálnosť takéhoto spôsobu odmínovania má súvis s osádzaním moderných mín na seizmické a laserové čidlá. K takým sa ženista nijako nemôže dostať. Nehovoriac, že bežnému odmínovaniu terénu bránia aj drony protivníka.
Pri takomto spôsobe dištančného odmínovania je dôležitá presnosť nasadenia odmínovacej nálože. Keď operátor vykoná všetky určené činnosti, rýchlo odvádza kopter z nebezpečnej zóny a zaznamenáva výbuch munície z boku.
Pri takomto spôsobe ničíme nielen nepriateľské míny, ale aj rôzne nevybuchnuté “prekvapenia” od dronov – kamikadze, povedal zástupca veliteľa ženijnej čaty s volačkou “Partizán”.
Ruskí vojaci vynašli ochranný plášť pred črepinami
Tento protičrepinový ochranný plášť vymysleli a jeho prototyp vyrobili vojaci bojového zoskupenia “Juh”, konkrétne z 1. samostatnej gardovej motostreleckej “Slovanskej” brigády, informuje MO RF. Plášť pozostáva z niekoľkých vrstiev kevlaru. Testovali sa aj iné materiály, no ukázalo sa, že toto je najvhodnejší variant. Plášť sa pripína na nepriestrelnú vestu tak, že úplne zakryje bojovníka pred črepinami. Zároveň sa dá použiť ako maskovací odev a aj ako ochrana pred dažďom a akýmkoľvek nečasom. No a v prípade potreby aj ako nosidlá. Materiál, z ktorého je plášť vyrobený nehorí a je nepremokavý. Plášť bol testovaný tak, že 1,5 metra od neho vybuchli granáty F-1 a RGD-5, pričom sklenené fľaše s vodou, ukryté za ním, ostali celé. Ukazuje sa, že vývojový potenciál tohto výrobku je značný a preto sa bude jeho konštrukcia ďalej zdokonaľovať, tvrdia v MO RF. Prečo bude mať takýto ochranný plášť nesmierne využitie? Dá sa to odvodiť aj zo slov vojaka brigády “Kazbek”, ktorý tvrdí, že až 90 ranených vojakov má zásahy práve od črepín.
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…
Expert jmenuje tři verze vysvětlující Bidenovo jednání, které vedlo k eskalaci konfliktu na Ukrajině. Ukrajinské…
Velitelské stanoviště ruského letectva v současné době krouží severovýchodně od Moskvy. Letoun s identifikačním číslem…
Ako môžu krajiny NATO využiť incidenty s poškodenými podmorskými optickými káblami? Západ má záujem na…
Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident…