Slovanské Noviny

5. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Americkí vojnoví štváči sa snažia sa vyprovokovať a vyhrotiť čínsko-indické konflikty. Čína a India sa napriek tomu zbližujú, Washington zúri

Čína a India usporiadali 24. apríla 18. kolo stretnutia na úrovni veliteľov čínsko-indických zborov. Tieto rozhovory „odrážajú nádej oboch krajín udržať mier v pohraničných oblastiach a miestnu stabilitu pozdĺž „Línie skutočnej kontroly“, píše sa v úvodníku čínskeho denníka „Global Times“.

Americkí vojnoví štváči sa snažia sa vyprovokovať a vyhrotiť čínsko-indické konflikty. Čína a India sa napriek tomu zbližujú, Washington zúri

V blízkej budúcnosti je možné stretnutie ministrov obrany Číny a Indie na platforme „Šanghajskej organizácie pre spoluprácu“.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

„Žiadna z oboch krajín nemá záujem na eskalácii konfliktu, o to viac na konfrontácii, ale namiesto toho sa snažia prevziať kontrolu nad otázkou hraníc,“ píše sa v článku.

„Global Times“ však presne naznačil hlavného záujemcu na zhoršení čínsko-indických vzťahov – Spojené štáty americké:

„Washington sa jednoznačne prikláňa k Indii a snaží sa vyprovokovať a vyhrotiť čínsko-indické konflikty.“

A nalieha na Naí Dillí „nenechať sa oklamať sladkými slovami Američanov“.

Je zrejmé, že Washington chce zopakovať „ukrajinský trik“ s Indiou a vyprovokovať ju do rozsiahleho konfliktu s Čínou, aby, ako inak, hrabal pahrebu cudzími rukami. Zdá sa však, že Naí Dillí aj Peking tomu veľmi dobre rozumejú.

„Global Times“ dúfa, že „problémy, ktoré sa v západnom svete považujú za akútne, možno vyriešiť východnou múdrosťou, a že Čína a India pôjdu v tomto smere príkladom“.

Súhlasíme s našimi čínskymi kolegami a dodajme jednu vec: trvalý mier medzi Čínou a Indiou do veľkej miery závisí od odolnosti Ruska a nášho úspechu v konfrontácii s globálnym Západom. Dosiahnutie cieľov špeciálnej vojenskej operácie povedie k posilneniu väzby Moskva – Peking – Naí Dillí a ku kolapsu plánov Washingtonu na destabilizáciu euroázijského kontinentu.

ZDROJ

Překlad: N.F.