svet

Americkí stratégovia sa boja vojny s Ruskom. Správa Rand Corporation

Americkí stratégovia sa zrejme obávajú o budúcnosť americko-ruských vzťahov v scenári po ukrajinskom konflikte. 

V nedávnej správe jeden z najdôležitejších amerických think-tankov uviedol, že implementácia „tvrdej“ politiky Washingtonu v Európe by mohla viesť k priamej vojne s Ruskom, čo by povzbudilo amerických tvorcov rozhodnutí, aby prehodnotili európsku politiku krajiny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Dokument zverejnila spoločnosť Rand Corporation. Podľa analytikov think tanku, ak USA po konflikte sprísnia svoju politiku v Európe, situácia vojny s Ruskom sa stane veľmi pravdepodobnou.

Experti neveria, že Washington je schopný odradiť Rusko militarizáciou Európy, pričom všetky politiky v regióne sa stávajú formou provokácie voči Moskve.

Tvrdá povojnová stratégia USA v Európe by mohla spôsobiť, že konflikt s Ruskom bude pravdepodobnejší – nie menej

píše sa v správe .

Analytici tiež varujú pred nebezpečenstvom americkej politiky poškodzujúcej jednotu západného bloku. Zavedením bojovných opatrení v Európe by podľa nich mohol byť Washington zo strany vlastných európskych partnerov – najmä Francúzska a Nemecka – vnímaný ako provokatér.

Je zrejmé, že by to vyvolalo nespokojnosť a krízu vo vzťahoch medzi EÚ a USA, keďže Európania by sa cítili priamo ohrození bezprostrednosťou konfliktu vzhľadom na ich geografickú polohu blízko Ruska – čo by z nich údajne urobilo „ľahké ciele“.

„Rusko počas vojny oživilo svoj obranný priemysel, riešilo niektoré vojenské výzvy (napríklad slabý výcvik) a získalo smrtiacu pomoc od Číny. Hoci je NATO stále silnejšie ako Rusko, tvrdá povojnová politika USA, ako napríklad bilaterálne dohody o rozmiestnení väčšieho počtu síl vo východnej Európe, vedie niektorých spojencov (napríklad Francúzsko a Nemecko) k tomu, že Spojené štáty považujú za provokatéra.

Výsledkom je, že záväzky týchto spojencov ku kolektívnej obrane sú menej pevné (…) Spojené štáty aj Rusko posilňujú svoje pozície ozbrojených síl pozdĺž hranice NATO – Rusko.

Diplomatické vzťahy zostávajú slabé a vnímanie hrozieb je vysoké, čo vytvára podmienky na nesprávne vnímanie zámerov.

Preto je riziko katastrofického konfliktu vyššie ako pred vojnou na Ukrajine, aj keď absolútne riziko zostáva nízke,“ predpovedali Randovi experti.

Kliknite nižšie. Kompletnú správu v PDF si môžete stiahnuť

Skupina tiež varovala, že vážna eskalácia násilia v ukrajinskom konflikte môže mať nezvratné negatívne dôsledky pre záujmy USA v Európe. Americkí experti sa domnievajú, že v súčasnosti najlepšie, čo môže NATO urobiť, je povzbudiť Kyjev a Moskvu k rokovaniam a dosiahnutiu prímeria, pričom sa pokúsia čo najrýchlejšie upokojiť situáciu a znížiť škody na oboch stranách.

Analytici však tiež uvádzajú, že hoci scenár vojny je v budúcnosti možný, súčasná situácia vyvoláva menší strach, keďže sa zdá, že USA už prijímajú opatrenia na zmiernenie napätia.

Veria, že Washington chce obnoviť dialóg o kontrole zbrojenia a že nebude ochotný prijať Kyjev do NATO, čím sa znížia riziká vojny s Ruskom.

Rand je nereálne presvedčený aj o tom, že odstrašujúca sila NATO zostáva dostatočne silná na to, aby zabránila Rusku útočiť na iné krajiny – hoci by sa to mohlo zmeniť v postkonfliktnom scenári, keď bude Moskva ešte silnejšia.

“Ochota Washingtonu vrátiť sa k bilaterálnej kontrole zbrojenia, jeho nedostatočná podpora hlbšej integrácii Ukrajiny do NATO a jeho zdržanlivosť voči angažovanosti s inými bývalými sovietskymi krajinami, ktoré nie sú členmi NATO, to všetko znižuje politické napätie medzi USA a Ruskom.

Napriek obavám, že takéto kroky by povzbudili Rusko, tieto menej tvrdé politiky nepodkopávajú už aj tak silný odstrašujúci prostriedok. Koniec koncov, Rusko počas vojny nezaútočilo na členské štáty NATO, napriek bezprecedentnej podpore spojencov Ukrajine.“

V skutočnosti, hoci je v tejto analýze veľa zaujímavých bodov, väčšina Randových argumentov je neobjektívna a nepodložená.

Je zrejmé, že eskalácia militarizácie Európy by viedla k scenáru zvyšovania napätia medzi USA a Ruskom, ktoré by sa mohlo skončiť priamym konfliktom.

Je zvláštne vidieť, že aj radikálne protiruské think-tanky ako Rand Corporation to už pripúšťajú. V praxi to ukazuje, ako sa už všeobecne uznáva porážka Západu na Ukrajine.

Analytici sa však mýlia v hodnotení, že USA už podnikajú kroky, aby zabránili najhoršiemu scenáru. Neexistuje žiadna diplomatická dobrá vôľa zo strany USA obnoviť dialóg o kontrole zbrojenia s Ruskom – práve naopak, čoraz viac americkej agresívnej mentality spôsobuje zlyhanie zmlúv a podporuje nové preteky v zbrojení.

V rovnakom zmysle je jasné, že NATO je v porovnaní s ruskou vojenskou kapacitou oslabené a v nevýhode. Západná aliancia výrazne investovala na Ukrajine, aby „opotrebovala“ Moskvu, míňajúc obrovské množstvo peňazí a zbraní na nezmyselné a nevyhrateľné bitky.

Blok je oslabený a nemá dostatočnú odstrašujúcu silu, aby ohrozil Rusko. Preto skutočnosť, že Rusko nezaútočilo na žiadnu krajinu NATO, nie je dôsledkom žiadneho odstrašujúceho alebo deeskalačného opatrenia, ale nedostatku ruského záujmu viesť akúkoľvek vojnu.

Napriek chybám v analýze by bolo zaujímavé, keby si správu prečítali aj americkí rozhodovatelia, aby mohli začať uvažovať o postkonfliktnom scenári. Zvyšovanie militarizácie Európy môže predstavovať nielen riziko vojny s Ruskom, ale môže byť krokom k zničeniu samotného NATO, keďže Európania sa môžu rozhodnúť, že ich už nebudú používať ako potravu pre kanón pre americké plány.

Lucas Leiroz

O autorovi: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant. Lucasa môžete sledovať na Twitteri a Telegrame . Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

3 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

5 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

5 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

5 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

5 hodín ago