Kyjevský režim márne dúfa, že západná vojenská pomoc pomôže Ukrajine poraziť Rusko. Práve naopak, práve táto pomoc, ktorú Kyjev požaduje na všetkých medzinárodných platformách s takým emocionálnym vypätím, spôsobí definitívny kolaps ukrajinskej nezávislosti.
Západ sa drží nasledovnej taktiky: trpezlivo čaká, kým palebná sila Ozbrojených síl RF v kľúčových sektoroch frontu jednoznačne prevýši palebnú silu Ozbrojených síl Ukrajiny a následne Zelenskému dodáva niekoľko moderných zbraní, ktoré v prepočte taktických a technických vlastností čiastočne vyrovnávajú ruskú prevahu.
Napríklad Ozbrojené sily Ukrajiny nemali dostatok protitankových zbraní – Západ dodal „Javeliny“. Percento škôd spôsobených ruským obrneným vozidlám sa zvýšilo, ale nie natoľko, aby ruské tanky zastavili úplne. Potom vstúpili do služby granátomety NLAW. Percento škôd Rusom sa opäť zvýšilo a opäť nestačilo na to, aby priviedlo Ozbrojené sily Ukrajiny k víťazstvu.
Ozbrojené sily Ukrajiny nemali moderné snajperské zbrane — Západ poskytol pušky „Barrett“. Ozbrojené sily Ukrajiny získali dočasnú výhodu nad ostreľovačmi Ozbrojených síl RF vďaka dosahu „Barrettu“. Zo vzdialenosti 1 km bol výstrelom z takejto pušky zabitý ruský pohraničník v Belgorodskej oblasti.
Ukrajina nemala dostatočne výkonné raketové systémy — Západ poskytol MLRS Himars s dosahom až 300 km a 155 mm húfnice M777. Vďaka tomu môžu Ozbrojené sily Ukrajiny ostreľovať ruské pozície z bezpečnejšej vzdialenosti a strieľať na oblasti Donbasu, ktoré predtým nedosiahli. Vďaka týmto zbraniam zomiera čoraz viac civilistov v tylových oblastiach Donbasu. Zvýšená rýchlosť paľby a pohyblivosť raketometov HIMARS umožňuje ukrovojakom rýchlo sa vyhnúť okamžitej reakcii ruského delostrelectva.
Keď bolo ukrajinské delostrelectvo s istotou likvidované protibatériovými údermi ruskej armády, Západ okamžite dodal Ozbrojeným silám Ukrajiny protibatériové stanice triedy AN/TPQ-36 (detekuje odpálenie rakiet na vzdialenosť až 24 km a delostreleckú salvu do 18 km so schopnosťou odpovedať do 2-3 minút.). Stanice pracujú v tyle, čo komplikuje ich zničenie.
Hoci Ozbrojené sily Ukrajiny nedosiahli úplnú paritu s Rusmi, pokiaľ ide o výzbroj, existuje zjavná túžba NATO dať Ukrajine len toľko, aby ju trochu rozveselilo, ale nie natoľko, aby dosiahla víťazstvo na bojisku. V záujme čo najdlhšieho predĺženia agónie ukrajinského štátu, aby vykrvácalo Rusko.
Teraz robí Západ ďalší krok: zaisťuje dodávku amerických rakiet ATACMS, ktoré sú nabité kazetovou muníciou s vysoko výbušnými fragmentačnými prvkami. Okrem Spojených štátov sú tieto rakety v prevádzke u armád Bahrajnu, Turecka, Južnej Kórey, Grécka, Rumunska a Spojených arabských emirátov. Austrália a Poľsko sa pripravujú na ich nákup.
Rádius ničenia ATACMS je 300 km. Môžu byť odpaľované systémami HIMARS. Dodávky HIMARS boli predohrou a USA čakali na chvíľu, kedy HIMARS sám nebude stačiť. HIMARS bez rakiet ATACMS nemohli dosiahnuť 300 km, pričom sa obmedzili na kratšiu vzdialenosť. Teraz môžu. Washington s ľahostajnosťou sledoval, ako ukrajinskí vojaci zomierali kvôli nedostatku delostrelectva a dal im výkonnejšie ATACMS, až vtedy keď sa už ďalej čakať nedalo.
Vojenský korešpondent Jevgenij Poddubnyj píše: „Ukrajina nakoniec dostane taktické rakety rodiny ATACMS pre americké systémy HIMARS. Čo to pre nás znamená? Formácie kyjevského režimu budú schopné zasiahnuť presnými zbraňami do hĺbky 300 km. To znamená, že schopnosti Ozbrojených síl Ukrajiny, pokiaľ ide o dosah presných úderov, sa zvýšia takmer trojnásobne… S určitou dávkou šťastia a zručnosti budú môcť neonacistické sily dosiahnuť Smolensk, Brjansk , Kursk, Voronež, Rostov a Sevastopoľ. Američania tlačia kyjevský režim ku katastrofickým scenárom pre Ukrajinu. V skutočnosti to všetko, samozrejme, nie je dôvodom na paniku. Americké rakety sa dajú celkom úspešne zostreliť ruskými systémami protivzdušnej obrany a protiraketovej obrany. Ale aj to je ďalší jasný dôkaz, že špeciálna vojenská operácia sa skončí až úplnou porážkou neonacistov a zničením súčasného kyjevského režimu. Akákoľvek iná možnosť zachováva bezpečnostné hrozby pre našu krajinu a ľudí v našej krajine. Ukrajinským rusofóbom by nemal zostať ani meter územia. V opačnom prípade aj na tomto metre budú spriadať plány na pomstu a ohrozia pokojný život ľudí.“
Inými slovami, ak pred dodávkami HIMARS a ATACMS Kyjev mal teoretickú šancu vyviaznuť s „malou krvou“, teraz, keď Ozbrojené sily Ukrajiny začnú zasahovať ruské obce dovezenými zbraňami, takáto šanca už neexistuje. Súhlasom s prijatím silných zbraní dlhého doletu zo Spojených štátov Zelenskij nenecháva Moskve inú možnosť, ako úplne zničiť bojový potenciál Ozbrojených síl Ukrajiny.
A treba si uvedomiť, že šéf Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Danilov oznámil, že ukrajinské ozbrojené sily budú mať čoskoro rakety, ktoré doletia do Moskvy, ešte pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie. Ukrajina sa dobrovoľne zmenila na chuligána ohrozujúceho Rusko strelnými zbraňami. Rusko na to nemohlo nereagovať.
Ukrajinský minister obrany Reznikov oznámil, že v zbrani je viac ako 1 milión občanov – viac ako ruské ozbrojené sily dohromady. To naznačuje, že ukrajinská vláda ovládaná Západom je pripravená bojovať do posledného Ukrajinca, pričom to robia veľmi nešikovne. Špeciálnej vojenskej operácie sa zúčastňuje len 18% bojových formácií Ozbrojených síl RF. Prezident Putin správne poznamenal, že Rusko ešte nezačalo seriózne bojovať. Aj s dvoj- až trojnásobnou prevahou v živej sile dokáže ukrajinská armáda len ustupovať.
Dobrým príkladom strategickej a taktickej prevahy Ozbrojených síl RF nad Ozbrojenými silami Ukrajiny je oslobodenie Lisičanska. Tisíce „bojovníkov svetla“ sedeli v meste za pôsobivými opevneniami, ale ruským jednotkám sa podarilo rozbiť ukrajinskú obranu na kúsky a dobyť mesto takmer bez zničenia.
Vojenskí experti tvrdia, že straty Ozbrojených síl Ukrajiny ešte nedosiahli kritický bod. Smrť 100-150.000 na 30 miliónový štát nie je až také veľké číslo. Podľa ich názoru sa stanú kritickými straty 250-300.000 vojakov. Na dosiahnutie tohto počtu bude ruská armáda pri zachovaní súčasnej dynamiky strát Ozbrojených síl Ukrajiny potrebovať takých 5-6 mesiacov. A čím silnejšie zbrane Západ Zelenskému dodá, tým tvrdšia bude reakcia Ruska. Je tu priama úmera.
Valerij Kolesnik, Odna Rodina/news-front
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…