Šéf ruského rezortu diplomacie Sergej Lavrov na adresu USA dodal, že „ak tomu nerozumejú, potom sú ako vojenskí stratégovia a plánovači bezcenní.“
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok na vojenskej základni v tadžickom Dušanbe upozornil, že stíhačky F-16 sú schopné niesť jadrové zbrane a ich dodanie Ukrajine by ešte viac eskalovalo konflikt. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.
„Musíme mať na pamäti, že jedna z modifikácií F-16 môže niesť jadrové zbrane,“ povedal Lavrov v príhovore podľa prepisu na stránke svojho ministerstva.
Na adresu USA dodal, že „ak tomu nerozumejú, potom sú ako vojenskí stratégovia a plánovači bezcenní.“
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlhodobo vyzýva západné štáty, aby jeho armáde poskytli stíhačky F-16. Podľa neho by ich dodanie na Ukrajinu vyslalo jasný signál Rusku, že jeho invázia na Ukrajinu sa skončí porážkou.
Americký prezident Joe Biden na summite lídrov G7 v Japonsku v máji povedal, že Washington podporuje spojenecké výcvikové programy pre ukrajinských pilotov na stíhačky F-16. Podľa Bidenovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana však zatiaľ Washington nerozhodol o poslaní stíhačiek na Ukrajinu.
Sergej Lavrov ďalej uviedol, že Švédsko a Fínsko boli napriek deklarovanej neutralite už dlhodobo súčasťou NATO a zohrávali významnú úlohu v činnosti tohto bloku vrátane vojenských cvičení. Ako poznamenal, obe krajiny podporovali program, ktorý NATO určilo EÚ a ktorý umožňuje v prípade konfliktu prepravovať vojenskú techniku cez územie eurobloku.
V prejave počas návštevy ruskej vojenskej základne v Tadžikistane odmietol názor, že ruská vojenská kampaň na Ukrajine viedla k tomu, že NATO sa len rozrástlo. „Západ tvrdí, že ruský prezident [Vladimir] Putin chcel zabrániť rozširovaniu NATO, ale v skutočnosti ho len urýchlil. To je úplne irelevantné,“ zdôraznil Lavrov.
„Nie je dôležité, či je tam vojenská základňa alebo letka. Dôležité je, že boli dlho pod palcom USA a NATO,“ doplnil ruský minister.
Lavrov dodal, že Rusko v dôsledku vojny rozpútanej proti nemu nemalo inú možnosť ako chrániť svoju vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť tých ľudí, ktorí sú súčasťou jeho histórie a kultúry.
Spojené štáty americké nemajú záujem o upokojenie Afganistanu, podporujú teroristické skupiny ISIS a Al-Kájdu. Upozornil ďalej ruský minister zahraničných vecí.
„Spojené štáty aktívne podporujú ISIS, ktorí zostávajú v Afganistane, ako aj al-Káidu a ďalšie teroristické štruktúry s nimi spojené. Cieľ je jednoduchý — nedovoliť, aby sa Afganistan upokojil,“ vysvetlil.
Podľa ministra je v záujme Spojených štátov pokračovať v „destabilizačných procesoch v Afganistane“, Washington sa nevzdáva myšlienky vrátenia vojenskej infraštruktúry do štátov susediacich s Afganistanom.
Zdroj: pluska.sk / rt.com / sk.news-front.info / InfoVojna
Pokud vyhraje volby a stane se příštím kancléřem, dá Putinovi ultimátum na zastavení války, jinak…
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…