svet

Americké rakety Patriot na Ukrajine: Zúfalá a nebezpečná eskalácia

Zdá sa, že USA sú v procese presunu svojho raketového systému protivzdušnej obrany Patriot na Ukrajinu. CNN vo svojom článku „Exkluzívne: USA dokončujú plány na odoslanie systému protiraketovej obrany Patriot na Ukrajinu“ tvrdí, že USA schvália a potom rýchlo dodajú systém alebo systémy na Ukrajinu v priebehu niekoľkých dní po prijatí rozhodnutia.

Paradoxne, CNN priznáva, že školenie veľkého počtu Ukrajincov potrebných na obsluhu systému bude trvať mesiace. To prinútilo analytikov špekulovať, že v skutočnosti personál NATO, ktorý je už so systémom oboznámený, ho bude obsluhovať len vystupujúci ako „Ukrajinci“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

To predstavuje výraznú eskaláciu. Zatiaľ čo sa predpokladá, že západné sily skryte operujú naprieč Ukrajinou proti ruským silám v rôznych úlohách, západný personál obsluhujúci stále rastúci počet sofistikovaných zbraní môže viesť k prenikaniu misií, pokiaľ ide o ďalšie sofistikované západné zbrane vrátane západných lietadiel a tankov vstupujúcich do krajiny konfliktu so západnými operátormi za kontrolami.

Rozhodnutie vyslať rakety Patriot nasleduje teraz stabilné tempo útokov ruských rakiet a bezpilotných lietadiel naprieč Ukrajinou zameraných na vojenskú infraštruktúru a infraštruktúru dvojakého použitia vrátane elektrickej siete.

Ukrajincom ubúdajú protivzdušné systémy aj rakety

Západné médiá pripúšťajú, že počet vlastných ukrajinských systémov protivzdušnej obrany zo sovietskej éry sa zmenšuje a míňajú sa im protiraketové strely.

Financial Times vo svojom článku „Vojenský brífing: eskalujúca letecká vojna vyčerpáva ukrajinské zásoby zbraní“ pripúšťa:

…munície a náhradných dielov pre systémy S300 a Buk, základ ukrajinskej protivzdušnej obrany, ubúda. Ukrajinskí predstavitelia potvrdili tvrdenie britskej vojenskej rozviedky, že Rusko odpaľuje jadrové rakety X-55 – s jadrovou hlavicou nahradenou inertnou – jednoducho na vyčerpanie ukrajinskej protivzdušnej obrany.

V článku sa uvádza, že nákup dodatočnej munície a náhradných dielov pre systémy nie je praktický. Berie tiež na vedomie snahy Západu poskytnúť Ukrajine svoje vlastné systémy protivzdušnej obrany, avšak tieto systémy trpia podobnými problémami, pokiaľ ide o obmedzené množstvo a obmedzený prístup k munícii.

Financial Times opisuje nemecké mobilné protilietadlové delo „Gepard“ ako „vysoko účinné“. Neboli poskytnuté žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia a ironicky krátko po uverejnení článku bol hlásený nedostatok munície pre systémy Gepard, ako aj neochota Švajčiarska dodať Ukrajine ďalšiu muníciu.

Nemecká spoločnosť Rheinmetall oznámila, že rozšíri výrobu munície, aby kompenzovala rozhodnutie Švajčiarska podľa agentúry Anadolu , ale výroba by sa nezačala najskôr v júni a Ukrajina by začala dostávať muníciu až v júli a iba v prípade, že nemecká vláda zadá objednávku. na 35 mm náboje strieľa Gepard.

Americké zbrane na Ukrajine

IRIS-T a NASAMS, dva západné raketové systémy protivzdušnej obrany krátkeho až stredného doletu, boli poskytnuté Ukrajine, aj keď v malom počte, ktorý sa bude v priebehu niekoľkých rokov postupne zvyšovať. To predstavuje príliš nízku rýchlosť na to, aby nahradila zmenšujúce sa ukrajinské systémy protivzdušnej obrany zo sovietskej éry. Berúc do úvahy túto realitu,

rozhodnutie USA previesť raketové systémy Patriot na Ukrajinu nemusí byť preto, že Washington verí, že môžu niečo zmeniť, ale jednoducho preto, že USA a ich spojenci nemajú nič vhodnejšie alebo početnejšie, čo by mohli poslať namiesto nich.

Ale aj systém protivzdušnej obrany Patriot je sužovaný problémami od vlastného kritického nedostatku munície až po neschopnosť poskytnúť obranu proti bezpilotným lietadlám a riadeným raketám, teda systémom, proti ktorým budú mať za úlohu chrániť ukrajinské nebo.

Patriot Missiles: Príliš málo, príliš slabé

Ďaleko od „ruskej propagandy“ západné médiá roky informovali o nedostatkoch Patriota. Al-Džazíra v článku zo začiatku roku 2022 : „Saudskej Arábii sa môžu v priebehu „mesiacov“ minúť protiraketové strely,“ priznala, že zásoby protiraketových rakiet Patriot v Saudskej Arábii sa míňajú a že USA nie sú schopné vyrobiť dostatočné množstvo, aby ich nahradili.

Wall Street Journal by v marci 2022 informoval, že nakoniec boli získané ďalšie rakety, ale nie preto, že by USA boli schopné vyrobiť viac, ale preto, že USA presvedčili susedov Saudskej Arábie, aby presunuli rakety z vlastných zásob do jednotiek protivzdušnej obrany Saudskej Arábie.

Podľa Defense News , tvárou v tvár rastúcemu nedostatku rakiet, sa Lockheed Martin v roku 2018 zaviazal zdvojnásobiť ročnú produkciu rakiet z 250 na 500. Do roku 2021 by Camden News oznámilo, že Lockheed je na ceste k dosiahnutiu svojho cieľa 500 rakiet ročne do roku 2024 po vybudovaní novej expanzie 85 000 štvorcových stôp do existujúcich výrobných zariadení.

Ani 500 amerických rakiet ročne by nestačilo

Avšak ani pri 500 raketách ročne a ak by každá jedna raketa bola následne poslaná priamo na Ukrajinu, nestačilo by to ani zďaleka na to, aby sa vyrovnalo počtu riadených striel, bezpilotných lietadiel a iných presných zbraní dlhého doletu, ktoré Rusko používa ako súčasť prebiehajúcu špeciálnu vojenskú operáciu.

New York Times v článku s názvom „Rusko používa staré ukrajinské rakety proti Ukrajine,“ hovorí generál, cituje ukrajinské zdroje, ktoré tvrdia, že Rusko pravdepodobne vyrába najmenej 40 riadených striel mesačne.

V priebehu roka to vychádza na 480 riadených striel. Vzhľadom na to, že raketový systém Patriot zďaleka nedosahuje 100% účinnosť, predstava, že by 500 rakiet Patriot mohlo ochrániť Ukrajinu pred 480 ruskými riadenými strelami, je nereálna.

Ročná produkcia rakiet pre Rusko je však pravdepodobne vyššia. Len od októbra BBC uvádza, že Rusko vypálilo viac ako 1000 rakiet a bezpilotných lietadiel na ciele po celej Ukrajine. To je dvojnásobok počtu striel, ktoré Lockheed plánuje vyrobiť za rok.

Patriot nie je pre Ukrajinu všeliek

Táto realita je taká zrejmá, že západní analytici verejne komentovali svoje pochybnosti o tom, aký dopad budú mať rakety Patriot. Prelomiť obranu vo svojom článku „Raketový systém Patriot nie je všeliekom pre Ukrajinu, varujú experti,“ cituje odborníka na protiraketovú obranu z Centra strategických a medzinárodných štúdií Toma Karaka, ktorý označil presun rakiet Patriot na Ukrajinu za „politický“. gesto podpory.“

V článku sa tiež uvádza, citujúc Karaka, že:

„Musíme si dávať pozor na tento vzácny, vzácny majetok,“ povedal Karako. „Posielame len jednu batériu, no akonáhle tam bude, pravdepodobne sa už nevráti. A ak začnú míňať muníciu, budú si pýtať viac, nie? A nemáme len tony a tony PAC-2 a PAC-3 [rakiet], ktoré si môžeme dovoliť.

Karako by tiež poukázal na to, že Patriot sú potrebné na „odstrašenie od konfliktu na Taiwane“, pričom zdôrazňuje skutočnosť, že neustále vyčerpávanie zásob zbraní Západu v jeho zástupnej vojne s Ruskom sa nedeje v geopolitickom vákuu a má vplyv na schopnosť Západu ohrozovať iné národy v iných regiónoch planéty – najmä vo východnej Ázii.

Ten istý článok tiež poukázal na to, aké drahé sú rakety Patriot v porovnaní s relatívne lacnými dronmi, ktoré by sa pokúšali zachytiť. Ale to aj v prípade, že ich dokáže zachytiť raketový systém Patriot.

NBC News v článku z roku 2019 s názvom „Prečo americké rakety Patriot nedokázali zastaviť bezpilotné lietadlá a riadené strely útočiace na saudskoarabské ropné ložiská,“ uvádza, ako americké raketové systémy Patriot zlyhali proti riadeným raketám a „trojuholníkovým“ bezpilotným lietadlám používaným Jemenom proti saudskoarabskej rope..

Napriek tomu, že raketové batérie Patriot strážili zariadenia, saudské sily sa pri neúspešnom pokuse o zostrelenie dronov uchýlili k paľbe z ručných zbraní. Jeden útok dočasne prerušil polovicu dennej produkcie ropy v Saudskej Arábii.

V článku sa tvrdí:

Drony a rakety môžu byť detekované radarom, ale majú tendenciu mať malé radarové podpisy a môžu lietať blízko zeme, čím sa výrazne znižuje dosah detekcie a tým aj možnosti strieľať na ne z diaľky.

Tiež sa s nimi ľahko manévruje, čo im umožňuje zasiahnuť medzery v pokrytí medzi radarmi a batériami Patriot. A bezpilotné lietadlá a riadené strely sú často lacnejšie ako raketa Patriot za 2 milióny alebo 3 milióny dolárov, čo znamená, že zásoby Patriotov sa môžu vyčerpať oveľa rýchlejšie ako množstvo útokov bezpilotných lietadiel.

NBC News presne popisuje hrozby, ktorým budú čeliť raketové systémy Patriot prenesené na Ukrajinu, ale v oveľa väčšom a sofistikovanejšom meradle.

Článok pojednáva o rozsiahlych opatreniach, ktoré USA prijímajú na boj proti hrozbám, proti ktorým sa Patriot nehodí brániť – opatrenia, ktoré sa začali zavádzať až v roku 2021 – ale nie opatrenia, ktoré sú USA pripravené alebo dokonca schopné poslať na Ukrajinu vo veľkých množstvách.

USA a ich spojenci v NATO dlho zanedbávali pozemné systémy protivzdušnej obrany v prospech dosiahnutia a udržania vzdušnej prevahy nad akýmkoľvek potenciálnym bojiskom pomocou bojových lietadiel.

Niekoľko desaťročí bojov „malých vojen“ proti protivníkom, ktorým chýbalo čokoľvek, čo by pripomínalo letectvo, tento problém len znásobilo.

Rovnako ako bude trvať roky a veľké množstvo peňazí na vyriešenie súčasného nedostatku zbraní a munície, ktorému Západ čelí pri pokračovaní vo vyzbrojovaní Ukrajiny, vytvorenie systémov protivzdušnej obrany v množstve aj kvalite, ktoré si Ukrajina vyžaduje, bude trvať dlhšie ako Ukrajina, a viac zdrojov, ako môže Západ minúť.

Hoci je všeobecne známe, že vojny sa vyhrávajú vďaka špičkovej logistike, vojenskej technológii a stratégii, ťažko by sme si spomenuli na to, kedy bola nejaká vojna vyhraná „politickým gestom podpory“.

Brian Berletic

O autorovi: Brian Berletic je geopolitický výskumník a spisovateľ so sídlom v Bangkoku, najmä pre online magazín „New Eastern Outlook“ .

Pôvodný zdroj tohto článku je Land Destroyer Report

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve

Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…

1 hodinu ago

Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO

V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…

1 hodinu ago

Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”

Malijský minister zahraničných vecí Abdoulaye Diop povedal, že západné krajiny využívajú spoluprácu Ukrajiny s teroristami…

1 hodinu ago

Video: Ďalší britský tank Challenger 2 bol zničený kamikadze dronom v Kurskej oblasti

Na sieti boli zverejnené zábery ukazujúce moment likvidácie ďalšieho britského tanku Challenger 2 ozbrojených síl…

1 hodinu ago

Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi

Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…

3 hodiny ago

Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik

Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…

3 hodiny ago