Americká ministerka financií Janet Yellenová varovala zákonodarcov pred „katastrofickými“ následkami, ktoré by mohli nastať, ak Kongres do 18. októbra nezvýši strop štátneho dlhu stanovený zákonom alebo nepozastaví obmedzenia pôžičiek.
Podľa nej nečinnosť môže viesť k spontánnej hospodárskej recesii a finančnej kríze, informuje dnes 29. septembra „Hlas Ameriky“.
Na včerajších vypočutiach senátneho bankového výboru, kde vypovedala spolu s predsedom Federálneho rezervného systému Jeromom Powellom, ministerka financií USA načrtla, čo sa stane, ak Kongres do uvedeného dátumu nedosiahne dohodu o strope štátneho dlhu. Ministerstvo financií najväčšej ekonomiky sveta tvrdí, že USA budú v tento deň čeliť bankrotu.
„Bolo by to katastrofálne pre americkú ekonomiku, pre globálne finančné trhy a pre milióny rodín a pracovníkov, ktorých finančné zabezpečenie by bolo ohrozené oneskorenými platbami,“ oznámila Janet Yellenová.
Taktiež varovala, že u dôchodcov môže byť ohrozené vyplácanie dôchodkov, armáde neprídu ich výplaty a môžu byť zvýšené úrokové sadzby kreditných kariet, pôžičiek na autá a hypoték. Naznačila, že bankrot by ohrozil postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny, čo podľa amerických demokratov „bude dar pre Čínu“.
V utorok pre „Národnú asociáciu pre ekonomiku podnikania“ Yellenová naznačila, že nefunkčný Kongres by mohol predstavovať väčšiu ekonomickú hrozbu ako pandémia Covid-19.
„Odstávka vlády poškodí našu schopnosť reagovať na pandémiu a naruší normálne fungovanie vládnych agentúr,“ vyhlásila ministerka. „Bez ohľadu na to, aké to môže byť bolestivé, nevyriešenie problému s limitom dlhu a nedodržanie našich národných povinností bude oveľa horšie. To pravdepodobne vyvolá historický finančný kolaps a privedie naše hospodárstvo do recesie.“
V súčasnosti má americká federálna vláda dlh 28,4 bilióna dolárov. Kongres vždy zvyšoval dlhový strop alebo ho na nejaký čas úplne zrušil, aby zabránil USA v nesplácaní svojich dlhov, čo by mohlo spôsobiť globálnu finančnú krízu.
Dlhodobé pôžičky federálnej vlády sú určené na zaplatenie opatrení, ktoré už schválil Kongres, vrátane pomoci pri obnove americkej ekonomiky pred dôsledkami globálnej pandémie. Republikáni tvrdia, že podporia samostatný návrh zákona, ktorý umožní vláde pokračovať v práci do decembra, kým prebiehajú rokovania o rozpočte, ale nejde o dokument, ktorý by tieto opatrenia spájal so zvýšením stropu štátneho dlhu.
„Nechceme pomáhať demokratom zvyšovať dlhový strop, zatiaľ čo za zatvorenými dverami navrhujú bezohľadný daňový a výdavkový plán historických rozmerov,“ dodal líder republikánskeho senátu Mitch McConnell.
Zdroj EADaily/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…