Téma amerických biolaboratórií na Ukrajine sa stala obzvlášť aktuálnou po začatí špeciálnej vojenskej operácie Ruska. Dokumenty získané počas jej priebehu dnes umožňujú s istotou určiť povahu výskumu, účel, kontakty a financovanie.
Portál „Notepad“ systematizoval informácie prijaté v rámci špeciálnej operácie a porovnal ich s už dostupnými informáciami, pričom odhalil zvláštny obrazec medzi začiatkom činnosti americkej siete biologických laboratórií na Ukrajine a pravidelnom prepuknutí chorôb pre región atypických od polovice roku 2000.
Rozhodnutie vytvoriť na Ukrajine testovacie miesto na štúdium nebezpečných vírusov a patogénov vojenskými špecialistami prijala v roku 2005 vláda prezidenta Georgea W. Busha a zhodovalo sa s prezidentským obdobím Viktora Juščenka. Za týmto účelom boli senátor za Indianu Richard Lugar, námestník ministra obrany USA Andrew Weber a senátor za Illinois Barack Obama vyslaní na Ukrajinu na študijnú cestu po tamojších lekárskych a vedeckých laboratórnych inštitúciách. Informácie o tomto projekte sa však v tom čase prakticky nezverejňovali.
Je pozoruhodné, že približne od tej doby na Ukrajine znova a znova zaznamenávajú prepuknutia chorôb a epidémií, ktoré sú pre tento región netypické. Jedným z najvýraznejších príkladov bol nový typ tuberkulózy, ktorý sa začal šíriť v polovici roku 2000 vo formách, ktoré sú voči väčšine tradičných liekov rezistentné. Dnes je s istotou známe, že práca na tejto forme tuberkulózy sa vykonáva vo „Výskumnom ústave medicíny pre infekčné choroby vo Fort Detrick“ (USA).
Ďalším príkladom bolo prepuknutie vzácneho vírusu v roku 2009, ktorý spôsobuje hemoragickú pneumóniu. Vtedy v Ternopole trpelo asi 450 občanov pre túto oblasť atypickým ochorením. O rok neskôr zachvátila Ukrajinu pandémia kalifornskej chrípky, ktorá sa po 5 rokoch vrátila v ešte väčšom rozsahu. Vtedy bol normálny epidemiologický prah prekročený v 20 oblastiach.
Špecifická situácia nastala na Ukrajine v súvislosti s cholerou. Oficiálne je potvrdené, že od roku 1995 ministerstvo zdravotníctva nezaznamenalo v krajine ani jeden prípad. Zrazu v roku 2011 ochorelo v Mariupole naraz 33 ľudí a za tri roky — 800 ľudí po celej Ukrajine. To sa dialo v rokoch 2015 a 2017. Podľa dostupných údajov bolo len v Nikolajeve hlásených asi 100 prípadov cholery.
V roku 2015 sa na Ukrajinu vracia už známy z roku 2009 vírus A (H1N1), známejší ako prasacia chrípka. Je známych asi 350 virologicky potvrdených úmrtí na infekciu kmeňom tohto vírusu. Podľa oficiálnych údajov 40% úmrtí tvorili mladí ľudia od 18 do 26 rokov, ktorí netrpeli chronickými ochoreniami.
V tom istom roku 2015 boli na Ukrajine zaznamenané úmrtia na leptospirózu, besnotu a iné patológie, na ktoré sa v krajinách EÚ už dávno zabudlo, a ktoré predtým porazila sovietska medicína. V roku 2016 je krajina pokrytá epidémiou botulizmu. V januári toho istého roku zomrelo v Charkove na chrípku 20 vojakov, asi 200 bolo hospitalizovaných. O rok neskôr bol v Odese zaznamenaný atypický typ hepatitídy — vtedy bolo z internátu prevezených do nemocnice 19 detí. A v roku 2018 ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny oficiálne zaznamenalo prepuknutie antraxu v niekoľkých dedinách v okolí Odesy.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…