Riaditeľka americkej tajnej služby Kimberly A. Cheatleová odstúpila zo svojej funkcie pre svoju preukázanú neschopnosť ochrániť Donalda Trumpa pred útokom.
Na vypočutí v Kongrese odmietla povedať, koľko agentov bolo pridelených na ochranu Trumpa a prečo tajná služba nestrážila neďaleký skladový komplex, z ktorého strechy útočník strieľal napriek tomu, že komplex strážila miestna polícia.
Cheatleová ani nevysvetlila, ako je možné, že keď niekoľko účastníkov zhromaždenia upozornilo tajnú službu a policajných agentov na prítomnosť ozbrojeného muža na streche, nikto sa nepohol.
To všetko vrhá na celú záležitosť temný tieň, vďaka čomu je oficiálna verzia, že útok bol dielom jedinej osoby, menej dôveryhodná: dvadsaťročný mladík, ktorý v triede streľby na strednej škole tiež ukázal slabé zručnosti, bol okamžite zabitý policajnými ostreľovačmi, ktorí ho namiesto toho mohli zastaviť nesmrtelným výstrelom, aby mohol byť vypočutý pri vyšetrovaní.
Donald Trump, ktorý vyviazol z útoku živý, sa zdal byť víťazným kandidátom v nasledujúcich prezidentských voľbách. Odstúpenie prezidenta Bidena a vstup na pole viceprezidentky Kamaly Harrisovej však dali demokratom nový priestor na nádych.
Za jediný deň vyzbierali viac ako 50 miliónov dolárov v online daroch, čo je najviac za posledné roky. Situáciu robí ešte neistejšou samotný volebný systém USA.
Viac ako 20 % voličov žije v jurisdikciách, ktoré používajú elektronické hlasovacie zariadenia bez papierových stôp. Tieto elektronické hlasovacie zariadenia prevádzkované súkromnými spoločnosťami si ukladajú hlasy do svojej pamäte.
„Neexistencia fyzického dokumentu na podporu elektronického hlasovania znamená, že volební úradníci musia dôverovať, že prístroje fungujú správne a nezmenia sa alebo nestratia hlas, alebo že pracovníci prieskumu neúmyselne nezmenia hlasy, alebo že prístroje nezmenia hlas a nebol bol hacknutý,“ varuje Douglas Jones, profesor informatiky na University of Iowa, ktorý strávil desaťročia štúdiom toho, ako sa používajú počítače vo voľbách.
A čo viac, rekordný počet voličov, viac ako 65 miliónov, posiela svoje hlasovacie lístky poštou. Pošty sú upchaté približne 130 miliónmi zásielok s hlasovacími lístkami voličov. Keďže nie je dostatok zamestnancov, väčšinu hlasovacích lístkov vykonávajú súkromné spoločnosti mimo úradu.
To ponecháva veľký priestor na manipuláciu s údajmi, čo umožňuje podvodné presúvanie hlasov z jedného kandidáta na druhého.
Manlio Dinucci
O autorovi: Manlio Dinucci, ocenený autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Taliansko. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…