CNN uvádza , že „gigantické“ vlny „minulý víkend zaplavili kľúčový vojenský objekt uprostred Tichého oceánu“.
Príval vody, ktorý tu možno vidieť, nastal na ostrove Roi-Namur, ktorý je súčasťou atolu Kawajalein, „ktorý je hostiteľom testovacieho miesta americkej vojenskej balistickej obrany v republike Marshallove ostrovy“.
Ale táto veľká vlna vyvoláva dôležitú otázku? Prečo vláda USA potrebuje impérium zahraničných vojenských základní? Žiaľ, túto otázku si málokto kladie.
Obrovské celosvetové impérium zahraničných vojenských základní sa stalo akceptovanou a neoddeliteľnou súčasťou amerického života.
Všetci sme vyrástli pod touto ríšou, a preto sa to považuje za normálne. Ale je to všetko, len nie normálne, aspoň nie v porovnaní s pôvodným zakladajúcim vládnym systémom nášho národa, ktorý sa vyhýbal veľkým, stálym vojenským zariadeniam a úplne a úplne odmietol koncepciu celosvetového vojenského impéria.
Podľa tohto článku Davida Vinea, docenta sociológie na Americkej univerzite a autora knihy Base Nation: How US Military Bases Abroad Harm America and the World , Spojené štáty od roku 2015 udržiavali „takmer 800 vojenských základní vo viac ako 70 krajinách a územiach v zahraničí“.
Čítal som Vineovu knihu a vrelo ju odporúčam. Odporúčam tiež štyri knihy od Chalmersa Johnsona, ktorý bol emeritným profesorom na Kalifornskej univerzite v San Diegu a bývalým konzultantom CIA: Blowback: The Costs and Consequences of American Empire; The Sorrows of Empire: Militarizmus, utajenie a koniec republiky ; Nemesis: Posledné dni Americkej republiky ; a Demontáž impéria: Posledná najlepšia nádej Ameriky .
Martin Luther King správne poukázal na to, že vláda USA je najväčším poskytovateľom násilia na svete .
Toto impérium zahraničných vojenských základní hrá dôležitú úlohu pri smrti a skaze spôsobenej americkým federálnym vraždiacim strojom.
Do úvahy však prichádza aj domáce impérium vojenských základní. Aj to sa stalo bežnou a akceptovanou súčasťou amerického života. Nikto si nekladie dôležité otázky: Na čo sú všetky tie základy dobré? Akému účelu slúžia? Prečo sa nedajú zavrieť a predať?
Chápem, prečo americká vláda v 19. storočí zriaďovala vojenské pevnosti. Používali sa na ochranu miest a osád pred útokmi domorodých Američanov.
Útoky domorodých Američanov však dnes nikomu nehrozia. Navyše neexistuje žiadna možnosť zahraničnej invázie do Spojených štátov. Žiadny národný štát nemá peniaze, zdroje, ľudskú silu, vojenskú silu, zásobovacie linky, ba dokonca ani záujem o prekročenie Tichého alebo Atlantického oceánu, aby napadol Ameriku. Neexistuje ani možnosť invázie Kanady alebo Latinskej Ameriky.
Terorizmus? Tieto domáce vojenské základne nerobia nič, aby zabránili teroristickým útokom, ani by sme nemali chcieť, aby boli zapojené do domácich trestných činov. Navyše, akonáhle je federálny vražedný stroj v zámorí vypnutý, hrozba protiamerického terorizmu zmizne.
Takže opakujem: Prečo potrebujeme všetky tie domáce vojenské základne? Myslite na peniaze z daní, ktoré by sme mohli ušetriť tým, že by sme ich zatvorili a predali.
Naozaj, pomyslite na peniaze z daní, ktoré by sme mohli ušetriť zatvorením a likvidáciou nielen amerického zahraničného a domáceho impéria vojenských základní, ale aj samotného štátu národnej bezpečnosti. Premena federálnej vlády na štát s národnou bezpečnosťou sa ukázala byť pre americký ľud katastrofou. Vzhľadom na to, že studená vojna, ktorá bola ospravedlnením konverzie, už dávno skončila, prečo nemôžeme mať späť náš zakladajúci systém republiky s obmedzenou vládou spolu s relatívne malou vojenskou silou?
Toto sú otázky, ktoré si americký ľud musí klásť, ak chceme vrátiť náš národ späť na správnu cestu – k slobode, mieru, prosperite a harmónii.
Jacob G. Hornberger/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…