Po niekoľkých mesiacoch ruských „špeciálnych operácií“ na Ukrajine by možno stálo za to položiť si otázku, či zástupná vojna medzi USA a Ruskom smeruje k zmene režimu v Moskve, alebo aspoň k snahám o zmenu režimu.
Pre Washington, po Srbsku, Iraku, Líbyi, Ukrajine a všetkých ostatných, musí Rusko určite predstavovať možno konečnú takúto operáciu. V skutočnosti, už od prvých dní boľševickej revolúcie pred vyše sto rokmi, americké vládnuce elity sa tešia myšlienke premeniť veľké ruské územie na vazalský štát umožňujúci využívanie jeho jedinečných prírodných zdrojov.
Joe Biden alebo tí, ktorí riadia jeho Biely dom, sú nepochybne pripravení posunúť veci na nebezpečnejšiu úroveň, zdanlivo ľahostajní k akýmkoľvek vyhliadkam na jadrovú katastrofu.
Po odoslaní špičkových zbraní v hodnote desiatok miliárd dolárov kyjevskému režimu Biden počas návštevy Poľska povedal: „Preboha, tento muž [Vladimir Putin] nemôže zostať pri moci!
Existuje len málo nejasností: cieľom USA bolo roky oslabiť, izolovať a nakoniec zničiť Putinovu vládu.
Zdá sa, že to, čoho sa Stalin a jeho nástupcovia desaťročia zúfalo obávali – západné kapitalistické obkľúčenie a uškrtenie – sa konečne (a hrozivo) naplnilo.
Washington vedie nepretržitú vojnu proti Rusku od nástupu Putina k moci pred viac ako dvoma desaťročiami na viacerých frontoch:
Tvrdé ekonomické sankcie uvalené Spojenými štátmi a Európskou úniou na Ruskú federáciu – zjavné vojnové činy, ktorých cieľom je zničiť finančný systém krajiny a v konečnom dôsledku aj jej celkovú ekonomiku.
Skromná myšlienka vojny proti Rusku dokázala v USA dosiahnuť elitný konsenzus, jej deštruktívna vášeň je najviditeľnejšia medzi tými, ktorí sú považovaní za ľavičiarov a progresívnych.
Keďže Biden nedávno navrhol poslať ďalšie miliardy na rozšírenie zástupnej vojny na Ukrajine, kongresoví liberáli a progresívci tú sumu horlivo pridali. Nielen Bernie Sanders a tím, ale každý člen progresívneho výboru Kongresu sa pripojil k davu vojnových štváčov.
Zdá sa, že americkí progresívci, ktorí sa v súčasnosti nelíšia od záhradných neoconov, sú sotva znepokojení prízrakom „jadrovej výmeny“ s Rusmi.
Ako sme uviedli, myšlienka zmeny režimu v Moskve skonštruovaná USA má dlhú históriu, počnúc vojenskou intervenciou prezidenta Woodrowa Wilsona na konci prvej svetovej vojny.
Celkovo vzaté, viac ako 200 000 „spojeneckých“ síl napadlo Rusko v roku 1918, vrátane odhadom 15 000 amerických vojakov vyslaných do okolia Vladivostoku a Archangeľska na Ďalekom východe. Toto sa stalo známym ako mierumilovná „Výprava ľadových medveďov“.
Erudovaný, kozmopolitný liberál Wilson práve vyslal americké ozbrojené sily, aby sa pripojili k nezmyselnému európskemu vraždeniu prvej svetovej vojny – po opakovanej invázii do Mexika, Haiti a Strednej Ameriky. Úsilie Ľadových medveďov našlo krajinu uprostred vojenskej porážky, hladomoru, chorôb a chudoby, no tieto snahy o sabotáž nového boľševického režimu skončili žalostným neúspechom.
Po zavedení sovietskej kontroly by zmena režimu bola nemysliteľná. V 40. rokoch 20. storočia navyše Washington a jeho spojenci naliehavo potrebovali Červenú armádu, aby pomohla poraziť Nemcov v druhej svetovej vojne.
S kolapsom Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa veci rýchlo a dramaticky zmenili. Prezident Bill Clinton , ďalší osvietený liberálny demokrat, bol pripravený zdvihnúť sa tam, kde Wilsonov plán uviazol.
Zárodočnú, neistú ruskú vládu bolo ľahké vybrať, pretože americké elity a ich „poradcovia“ z Ivy League rýchlo zasiahli, aby zredukovali federáciu na závislý štát, ktorý je otvorený neobmedzenému využívaniu zdrojov. Našli poddajného vládcu – hrubo neschopného Borisa Jeľcina – ktorý slúžil týmto imperiálnym cieľom.
Clintonovci šli za wilsonovským snom so zvláštnym zápalom. „Šoková terapia“ (viac šok ako terapia) premenila ruskú ekonomiku na nekontrolovateľnú korporátnu oligarchiu, ktorá je teraz otvorená západnému vykorisťovaniu.
USA zmanipulovali ruské voľby v roku 1996, aby uprednostnili extrémne nepopulárneho Jeľcina. Clintonová medzitým neúnavne pracovala na rozdelení Juhoslávie prostredníctvom zmesi ekonomických sankcií, politických manévrov a vojenskej agresie, čím zmietla posledné zvyšky nezávislej moci v Európe a zároveň pripravila cestu k ďalšiemu rozširovaniu NATO.
Ukázalo sa, že plán demokratov na vytvorenie vazalského štátu bol definitívne zastavený nástupom Putina k moci v roku 2000. Za to si, samozrejme, Putin vyslúžil americké označenie „iný Hitler“.
Putinovo oživené Rusko čoskoro zmiatlo snahy Západu dosiahnuť hegemóniu nad väčším euroázijským regiónom. Vznikajúci neoconi a staromódni imperialisti sa stretli v tvrdej opozícii voči Putinovi, ktorý je teraz objektom zosilnenej rusofóbie.
Hlavným problémom Putina (odhliadnuc od jeho údajnej despotickej vlády) bola jeho silná oddanosť ruskej suverenite proti útokom Západu.
Zatiaľ čo neoconi boli v tom čase posadnutí Blízkym východom, iní sa obrátili k vojnám o zdroje poháňané perspektívnym nedostatkom energie. Nikto iný ako Zbigniew Brzezinski , niekdajší zahraničnopolitický guru prezidenta Jimmyho Cartera, vo svojom manifeste s názvom Veľká šachovnica v roku 1997 načrtol imperiálnu stratégiu, ktorá by nakoniec viedla k bránam Moskvy.
Brzezinski veril, že ušľachtilá superveľmoc má nárok na akékoľvek prírodné zdroje, ku ktorým mala prístup v Eurázii, na území siahajúcom od Európy po hranice Číny.
Tu sa zistilo, že zásoby ropy, plynu, nerastov a iných zásob prevyšujú zásoby dostupné kdekoľvek inde na planéte. Rusko samotné by bolo špeciálnou cenou, presne ako Wilson vo svojom nejasnom globálnom liberalizme uznal ako prvý. Brzezinski, vždy križiak za globálnu nadvládu USA, poukázal na to, že
Eurázia bola centrálnou arénou zemegule. To, čo sa stane s distribúciou moci v eurázijskom regióne, bude mať teda rozhodujúci význam pre globálne prvenstvo Ameriky a pre historický odkaz Ameriky…
… S oporou tam by si Washington navyše zabezpečil dostatok páky na súčasnú neutralizáciu Ruska, Číny a Iránu, dodal Brzezinski:
„Veľmoc, ktorá dominuje v Eurázii, by kontrolovala dva z troch ekonomicky najproduktívnejších regiónov sveta. Jednoduchý pohľad na mapu tiež naznačuje, že kontrola nad Euráziou by takmer automaticky znamenala africkú podriadenosť, čím by sa západná pologuľa stala okrajovou.
Brzezinski žiadostivo hľadel na prienik USA do starých sovietskych republík, počnúc Ukrajinou a potom Gruzínskom, Arménskom, Kazachstanom a Uzbekistanom. Do roku 1997 sa, samozrejme, Balkán dostal na cestu kolonizácie.
Celkovou hlavnou prioritou bolo „zabrániť vzniku akejkoľvek nepriateľskej sily, ktorá by sa mohla snažiť spochybniť americké prvenstvo“. Brzezinski zlovestne uzavrel: „Amerika nie je len prvou, ale aj jedinou skutočne globálnou superveľmocou, ale pravdepodobne bude aj poslednou.
Z geopolitickej stratégie USA vyplýva, že Rusko bolo predurčené byť vazalským štátom plne otvoreným drancovaniu svojich bohatých prírodných zdrojov.
Neskoršie vyhlásenia neoconov by rituálne odzrkadľovali Brzezinského dravý globalizmus, ktorý vyzýval na nespochybniteľnú svetovú nadvládu USA, vždy zahalenú posvätnými zámienkami, ktoré prinášajú demokraciu do zaostalých kultúr.
Woodrow Wilson poskytol šablónu: „urobte svet bezpečným pre demokraciu“. Rusko so svojím obrovským územím a obrovským množstvom energie a nerastných zdrojov by bolo konečným dobytím.
Brzezinského postsovietsky svet sa v skutočnosti stal jedným z veľkých imperiálnych bludov. Tí na summitoch washingtonskej moci skutočne verili, že USA budú mať moc robiť to, čo chcú a kedy chcú – napriek tu a tam nepríjemným obmedzeniam (zvyčajne vo forme „zlých diktátorov“, ako je Putin).
Mohli by v maximálnej miere využívať zdroje, prácu a trhy. Do spoločnosti by mohli beztrestne priniesť nevýslovné násilie, bez strachu z vážneho úderu. Porušovanie štatútov OSN, globálnych zmlúv a medzinárodného práva by nepredstavovalo žiadny problém.
Tento pohľad by definoval postsovietsky „americký konsenzus“ a v súčasnosti je základom všetkej hyperventilačnej rusofóbie, no v vznikajúcom multipolárnom svete neslúži ničomu, len geopolitickej katastrofe.
Našťastie Putin a Rusi majú malý záujem na tom, aby boli zredukovaní na nešťastný bábkový štát – a majú veľa jadrových zbraní, ktoré by podporili ich odhodlanie.
Ich zdroje nebudú predmetom západnej krádeže. Vďaka vojne na Ukrajine a všetkým kontraproduktívnym západným sankciám sa Moskva vhodne obracia na východ, smerom na Irán, Čínu a Indiu, smerom k Šanghajskej kooperatívnej organizácii, čím v podstate dáva mat geostrategickým schémam USA a NATO.
Prízrak eskalujúceho vojenského konfliktu medzi dvoma jadrovými mocnosťami – pri absencii silných protisíl na oboch stranách – môže byť pre svet v zmätku len ťažko útechou.
Carl Boggs
O autorovi: Carl Boggs veľa písal o témach ako marxizmus 20. storočia, sociálne hnutia, ekologická politika a vojenské zásahy Spojených štátov. Jeho najnovšou knihou je Fugitive Politics (Routledge, 2022). Je častým prispievateľom do Global Research.
skspravy
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…