Marocký poľnohospodársky sektor môže prísť o približne 53% úrody obilia v dôsledku veľkého sucha.
Oznámil to v pondelok 11. apríla minister poľnohospodárstva kráľovstva Mohammed Sadiqi.
„Maroko zažíva najhoršie sucho za posledné desaťročia, ktoré by mohlo zničiť viac ako polovicu (53%) úrody obilia,“ citovala ministra „Sky News Arabia“.
Marockí farmári podľa neho tento rok zasiali obilninami asi 3,5 milióna hektárov, z toho 44% pšenica, 24% špalda a 32% jačmeň, no len 21% všetkých plodín je v uspokojivom stave.
Treba poznamenať, že Maroko dováža pšenicu najmä z Ukrajiny, Ruska a Francúzska.
Už skôr, 5. apríla, profesor Ruskej ekonomickej univerzity G.V. Plechanova Ibragim Ramazanov povedal, že vyhliadky na globálnu potravinovú krízu sú čoraz reálnejšie a prospech z toho nebude mať nikto.
Ramazanov poznamenal, že Rusko je jedným z hlavných vývozcov obilia, hnojív, nosičov energie – základných surovín na výrobu potravín. Zároveň je dnes nemožné nájsť na svetovom trhu s týmito druhmi surovín plnohodnotnú náhradu za Rusko, dodaáva odborník.
Predtým, 1. apríla, Dmitrij Razumovskij, riaditeľ „Inštitútu Latinskej Ameriky“ pri Ruskej akadémie vied, povedal, že sankcie uvalené západnými krajinami proti Rusku môžu spôsobiť vážne zhoršenie problému hladu vo svete.
Ukrajina a Rusko predstavujú podľa USDA takmer 30% celosvetového exportu pšenice, takže prerušenia dodávok viedli k zníženiu ponuky na trhu a prudkým výkyvom cien potravín na celom svete.
Odborník sa domnieva, že problém znásobuje fakt, že mnohé regióny sveta, vrátane napríklad Brazílie, ťažko zasiahlo sucho a v dôsledku toho aj neúroda.
Expert zároveň zdôraznil, že negatívne dopady globálnej potravinovej krízy pocítia všetky štáty, ak sa sankcie nezrušia.
Zástupkyňa stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Anna Jevstignejeva 28. marca povedala, že hrozba potravinovej krízy vo svete nesúvisí s ruskou špeciálnou operáciou na ochranu Donbasu, ale s nezákonnými sankciami zo Západu.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…