Extrémne horúčavy stoja americkú ekonomiku ročne stovky miliárd dolárov. Ako sa na celom svete menia klimatické podmienky, vlny horúčav sú čoraz častejšie, intenzívnejšie a trvajú dlhšie.
A tu nastáva čas problémov pre americké sektory ekonomiky.
Faktom je, že mnohé budovy, stavby, výrobné zariadenia závodov a tovární v Spojených štátoch neboli pôvodne postavené s ohľadom na extrémne teplo a mnohým z nich stále chýba klimatizácia, najmä v priemyselnom sektore. Výsledkom je masívny pokles produktivity, ktorý poškodzuje rozpočet krajiny.
Podľa „Environmental Protection Agency“ (EPA) sa frekvencia vĺn horúčav v amerických mestách za posledných 70 rokov neustále zvyšovala:
V dôsledku extrémnych horúčav nielenže existujú vážne zdravotné a environmentálne riziká, ale existujú aj značné ekonomické ťažkosti pre vnútorné aj vonkajšie priemyselné odvetvia, pretože pracovníci sú menej produktívni, robia viac chýb a sú náchylnejší na zranenia.
Podľa štúdie z roku 2021 publikovanej v „International Journal of Biometeorology“, keď teploty dosiahnu 33°C, celkový výkon klesne približne o 25% a keď teploty prekročia 38°C, výkon klesne o neuveriteľných 70%.
Citát popredného environmentálneho ekonóma Roberta J. Parka z „University of Pennsylvania“:
„Vedeli sme, že ľudia sú veľmi citliví na teplotu, a že ich produktivita prudko klesá, keď sú vystavení teplu, ale až donedávna sme nevedeli, ako silne sa tieto údaje o produktivite extrapolujú do reálnej ekonomiky. Vyššie teploty ničia mašinériu americkej ekonomiky viacerými spôsobmi, než by sme mohli očakávať.“
Inými slovami, škody na americkej ekonomike spôsobené záplavami, lesnými požiarmi atď. sú menšie, ako prehrievanie pracovníkov v podnikoch.
Údaje zhromaždené rešpektovaným vedeckým časopisom „The Lancet“ ukazujú, že len v roku 2021 sa v Spojených štátoch stratilo viac ako 2,5 miliardy pracovných hodín v poľnohospodárstve, stavebníctve, výrobe a službách v dôsledku priameho vystavenia pracovníkov teplu.
Celkovo táto strata produktivity stojí americkú ekonomiku približne 100 miliárd dolárov ročne.
Očakáva sa, že do roku 2050 straty produktivity v ekonomike Spojených štátov v dôsledku vystavenia teplu dosiahnu 500 miliárd dolárov ročne.
Vladimir Karasev špeciálne pre News Front
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…