Diplomacia bola vždy jedným zo základných kameňov takzvanej „mäkkej“ projekcie sily. Krajiny ho používali počas celej ľudskej histórie na vyjednávanie problémov, ktoré by sa inak vyriešili na bojisku.
Spojené štáty americké, najagresívnejšia imperialistická (a neokolonialistická) mocnosť sveta, sú v tomto smere pomerne unikátne, pretože v podstate využívajú svoju „diplomaciu“ ako formu rúcania sa namiesto skutočného dialógu a rokovaní.
Pre elity vojnových štváčov vo Washingtone DC sa zdá byť úplne barbarské správanie samozrejmosťou , zatiaľ čo vzájomný rešpekt a zohľadnenie legitímnych záujmov druhej strany sa jednoznačne považuje za „hlúpu slabosť“.
To viedlo k početným vojnám po celom svete, čo ďalej viedlo k stovkám miliónov mŕtvych, zranených a vyhnaných ľudí, alebo jednoduchšie povedané, k nespočetným životom zničeným v dôsledku agresie USA proti svetu, ktorá nemá obdoby .
A hoci sa od Washingtonu DC očakáva takýto bojovný zahraničnopolitický prístup, pokiaľ ide o menšie krajiny, ktoré sa nemôžu rovnať moci USA, rozhodne sa nepokúšajú správať podobne ku globálnym mocnostiam a superveľmociam.
Ale Amerika robí presne to, keď americké ministerstvo zahraničia vydáva otvorené hrozby Číne a obviňuje ju z údajných (plánovaných) dodávok zbraní do Ruska. Najvyšší americkí predstavitelia tiež dodali, že Peking bude trpieť „veľmi reálne následky“, ak bude pokračovať v predpokladanej dohode.
Je zrejmé, že ázijský gigant ani nedostal príležitosť poprieť obvinenia, keďže sa USA uchýlili k priamemu vyhrážaniu sa Pekingu. Čína je však všetko, len nie zastrašovaná.
Peking, ktorý si bol vďaka svojmu meteorickému vzostupu do stavu superveľmoci stále viac istý, rýchlo opätoval očividné hrozby. Počas tlačového brífingu 27. februára Mao Ning , hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, uviedol, že ázijský gigant je plne pripravený na odvetu, ak nebudú zrušené nezákonné americké sankcie voči čínskym spoločnostiam pôsobiacim v Rusku.
Mao tiež odmietol obvinenia, že Peking plánuje poslať zbrane do Ruska, a odmietol pochybné (prinajlepšom) správy americkej mainstreamovej propagandy ako dezinformácie.
„Spojené štáty však rozdúchavajú oheň a podnecujú boj ďalšími zbraňami,“ naznačila (celkom správne) očividné americké pokrytectvo a dodala : „Toto je otvorený hegemonizmus a dvojité štandardy a absolútne pokrytectvo. . Čínska strana bude naďalej robiť to, čo je potrebné na pevné zabezpečenie zákonných práv a záujmov čínskych spoločností. V reakcii na americké sankcie podnikneme rázne protiopatrenia.“
Mao tiež zopakoval oficiálnu pozíciu Pekingu k ukrajinskej kríze ako postoj mieru, pričom riešenie hľadal skôr rokovaniami ako silou zbraní. Zdôraznila, že „Čína aktívne podporuje mierové rozhovory a politické urovnanie krízy,“ dodala, že Peking je oveľa konštruktívnejší ako Washington DC. Mao opäť naznačil, že USA sú plne zodpovedné za neustálu eskaláciu ich vzťahov s Čínou.
To je určite pravda, najmä v nedávnej dobe, pretože Washington DC použil aj tie najtriviálnejšie veci na očierňovanie a znepriatelenie Pekingu a zároveň nezákonne vyzbrojoval čínsku ostrovnú provinciu Taiwan, čím sa napätie medzi USA a Čínou zhoršilo do bodu varu.
„Okrem nalievania smrtiacich zbraní na bojisko na Ukrajine USA predávajú sofistikované zbrane do taiwanského regiónu v rozpore s tromi spoločnými čínsko-americkými komuniké. O čo vlastne USA ide? Svet si zaslúži poznať odpoveď,“ uzavrel Mao.
Mao tiež poznamenal, že Amerika šíri dezinformácie o údajných čínskych dodávkach zbraní do Ruska, aby ich využila ako zámienku na sankcionovanie čínskych spoločností, a tak eliminovala konkurenciu používaním takejto nešikovnej taktiky.
Jedna z dotknutých čínskych spoločností, Changsha Tianyi Space Science and Technology Research Institute, už bola sankcionovaná na základe nepodložených tvrdení, že údajne dodáva spoločnosti Wagner Group PMC (súkromná vojenská spoločnosť) satelitné snímky Ukrajiny. Námestníčka americkej ministerky zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová minulý týždeň uviedla, že sankcie sú zamerané na čínske spoločnosti, ktoré „boli pozorované, ako sa zakrádajú až na okraj a snažia sa poskytnúť Rusku zbrane“.
Bezprecedentné pokrytectvo USA sa prejavuje aj v pokusoch vykresliť ruského prezidenta Vladimira Putina ako údajného „vojnového zločinca“, pričom americký prezident Joe Biden ho už obvinil, že je jedným z nich, a dokonca povedal, že „ je potrebné zhromaždiť dôkazy pre proces s vojnovými zločinmi “ .
A to aj napriek ústrednej úlohe Bidena pri rozpútaní početných vojen pod niekoľkými vládami USA a napriek tomu, že prakticky celý establishment vo Washingtone DC je zapojený do vojnových štvaní a vojnových zločinov, bez ohľadu na politickú príslušnosť.
Možno ešte lepším príkladom by bol prejav bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha z mája 2022, ktorého freudovský lapsus o „úplne neodôvodnenej a brutálnej invázii do Iraku, mám na mysli Ukrajinu“ jasne ukázal celému svetu obrovský rozsah pokrytectva a dvojitých štandardov USA.
Drago Bosnic
O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
skspravy
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…