Päťtisíc príslušníkov amerických špeciálnych síl je v súčasnosti rozmiestnených v 62 krajinách, upozorňuje vo svojom článku ruský geopolitický analytik Leonid Savin.
Začiatkom marca bol na podnet Bieleho domu v USA zverejnený dočasný sprievodca národnou bezpečnosťou. Generálporučík vo výslužbe Thomas Spoehr, riaditeľ Centra národnej obrany Heritage (Nadácie pre dedičstvo), si všimol rozpory, ktoré vznikli v súvislosti s týmto dokumentom, americké vojensko-politické vedenie však takéto rozpory neznepokojujú.
Hovorí sa v nich napríklad, že USA znižujú úlohu jadrových zbraní vo svojom bezpečnostnom systéme ale šéf Pentagónu Lloyd Austin počas prejavu v Kongrese uviedol: „Jadrové zastrašovanie je jednou z hlavných priorít misie ministerstva obrany“. Ďalším protikladom môžu byť vyhlásenia, že USA sa budú vyhýbať „večným vojnám“ ale súčasne budú útočiť na ciele v Sýrii.
Hlavné hrozby pre USA v oblasti národnej bezpečnosti sú rovnaké ako za Trumpa: Rusko, Čína, Severná Kórea, Irán. Bidenova vláda sa zároveň vracia k smerovaniu presadzovania „demokratických hodnôt“ po celom svete, čo však neznamená nič iné ako zasahovanie do záležitostí iných krajín pod akoukoľvek zámienkou.
Nové usmernenia o národnej bezpečnosti sa zameriavajú na Európu, západnú pologuľu a Indicko-pacifický región, pričom partnermi sú Spojené kráľovstvo, Kanada, Mexiko, India, Vietnam, Singapur, Nový Zéland a ASEAN. Významná časť dokumentu je venovaná novým technológiám, najmä kyberpriestoru a 5G.
Nový dočasný manuál národnej bezpečnosti nie je jediným doktrinálnym dokumentom Pentagónu, ktorý vznikol v posledných týždňoch. Nová stratégia USA Army Multi-Domain Transformation. Ready to Win in Competition and Conflict, (Transformácia viacerých domén armády. Sme pripravení vyhrať v konkurencii a konfliktoch), ktorá bola vydaná 16. marca, zahŕňa rozšírenie prítomnosti amerických pozemných síl po celom svete.
Je potrebné poznamenať, že „armáda môže hrať obrovskú úlohu v podpore medzirezortných cieľov Spojených štátov v rámci prístupu celej vlády“. Tento princíp „mäkkej sily v rámci tvrdej sily“ používa americká armáda už dlho.
Generál McConville, veliteľ armády Spojených štátov, tvrdí, že po nevojenských metódach boja je v súčasnosti veľký dopyt. „Prebieha celosvetový boj o srdce a myseľ množstva rôznych divákov v rôznych krajinách. Je to boj za to, aby sa hovorilo o histórii Ameriky a aby prikrášlila jej reputácia, keď sa ju snažia odporcovia očierniť a dezinformovať,“ – hovorí generál.
Americká vojenská doktrína rozlišuje medzi priamou a nepriamou konfrontáciou podľa toho, či samotní Američania alebo ich spojenci a „splnomocnenci“ používajú ozbrojenú silu. Takže poskytovanie rakiet „Stinger“ afganským mudžahedínom v ich vojne proti ZSSR sa považuje za „nepriamy konflikt“, a to napriek tej skutočnosti, že týmito raketami sa strieľalo a zabíjalo.
Predpokladá sa, že sa budú vykonávať asymetrické kroky s dôrazom na imidž Spojených štátov ako obrancu demokracie. „V tom rozsahu, v akom demokratické systémy a hodnoty stavajú USA do nevýhodnej pozície… tým viac robia USA atraktívnejším partnerom.“
Na pojednávaní v Senáte USA 25. marca 2021 námestník ministra obrany pre špeciálne operácie a konflikty nízkej intenzity Christopher Mayer uviedol, že „Sily špeciálnych operácií dosiahli pokrok v prispôsobovaní svojich schopností k výzvam veľkých mocností – Číny a Ruska.“ Veliteľ Spojených štátov amerických pre špeciálne operácie (MTR) generál Richard Clarke objasnil, že päťtisíc vojakov špeciálnych síl sa nachádza v 62 krajinách sveta.
Znamená to, že v budúcich opatreniach voči Číne a Rusku, bude hrať MTR USA kľúčovú úlohu, vrátane „vykonávania psychologických operácií, aktívneho zapojenia cudzincov do opozície a boja proti nepriateľskej propagande a dezinformáciám.“ To znamená, že americkí zákonodarcovia dali priestor na rozšírenie tajných operácií v zámorí. A „boj proti propagande“ predstavuje celý rad informačných operácií – od diskreditácie Ruska na medzinárodnej scéne až po zavádzanie robotov a trollov do sociálnych sietí.
Šéf amerického kybernetického velenia generál Paul Nakasone ubezpečuje: „Rusko je sofistikovaný kybernetický protivník . Preukázalo svoju schopnosť viesť silné influencerové kampane pomocou sociálnych médií. Moskva začlenila kybernetické aktivity do svojej vojenskej a národnej stratégie…. Rusko sa naďalej zameriava na formovanie globálneho príbehu a na využívanie amerických sietí a kybernetických systémov.“
Takéto charakteristiky Ruska ako kybernetického protivníka naznačujú, že „formovanie globálneho príbehu“ sa považuje za funkciu kybernetických vojenských síl samotných Spojených štátov.
Leonid Savin – ruský geopolitický analytik, šéfredaktor portáu Geopolitica.ru, zakladateľ a šéfredaktor časopisu Journal of Eurasian Affairs.
Zdroj: Fond strategickej kultúry
Preklad: hlavnydennik.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…