Predstaviteľ kybernetického velenia armády hľadal vojenských dodávateľov, ktorí by mohli pomôcť „útočiť, brániť, ovplyvňovať a pôsobiť“ na globálnych sociálnych médiách.
Kybernetické velenie americkej armády oznámilo dodávateľom obrany, že plánuje sledovať používanie globálnych sociálnych médií na obranu „značky NATO“, podľa záznamu webinára z roku 2022, ktorý preskúmal The Intercept.
Zverejnenie, ktoré sa uskutočnilo mesiac po ruskej invázii na Ukrajinu, nasleduje po rokoch medzinárodnej diskusie o slobode prejavu online a vplyve vládnych bezpečnostných agentúr na web. Kybernetické velenie armády má za úlohu brániť vojenské siete krajiny, ako aj útočné operácie vrátane propagandistických kampaní.
Tieto poznámky zazneli počas konferenčného hovoru za zatvorenými dverami, ktorý organizovalo Cyber Fusion Innovation Center, nezisková organizácia sponzorovaná Pentagonom, ktorá pomáha pri obstarávaní vojenských technológií, a poskytla neformálne stretnutie otázok a odpovedí pre dodávateľov zo súkromného sektora, ktorí majú záujem predávať údaje Army Cyber Command, bežne označované ako ARCYBER.
Hoci má kancelária veľa povinností, jednou z kľúčových úloh ARCYBER je odhaľovať a mariť zahraničné „operácie s vplyvom“, čo je vojenský eufemizmus pre propagandistické a podvodné kampane, pričom sa zapája do samotnej praxe. Webinár 24. marca 2022 bol zorganizovaný s cieľom spojiť predajcov, ktorí by mohli byť schopní pomôcť ARCYBER „útočiť, brániť, ovplyvňovať a operovať“, slovami spoluhostiteľa podplukovníka Davida Beskowa z ARCYBER Technical Warfare Center .
Aj keď bola udalosť ľahká na špecifiká – hostitelia ARCYBER zdôraznili, že sa chcú dozvedieť čokoľvek, čo si súkromný sektor myslí, že je „v oblasti možného“ – opakujúcou sa témou bolo, ako môže armáda rýchlejšie priviesť obrovské množstvo príspevkov zo sociálnych médií na celom svete na rýchlu analýzu.
V jednom bode nahrávky sa dodávateľ, ktorý sa neidentifikoval, opýtal, či by ARCYBER mohol zdieľať konkrétne témy, ktoré plánujú sledovať na webe. „NATO je jednou z našich kľúčových značiek, ktoré presadzujeme, pokiaľ ide o našu alianciu pre národnú bezpečnosť,“ vysvetlil Beskow.
„To je pre nás dôležité. Mali by sme rozumieť všetkým rozhovorom okolo NATO, ktoré sa odohrali na sociálnych sieťach.
Dodal: „Chceli by sme to urobiť z dlhodobého hľadiska, aby sme pochopili, ako — čo je NATO, pre nedostatok lepšieho slova, čo je to značka NATO a ako svet vníma túto značku na rôznych miestach sveta?
Beskow povedal, že ARCYBER chcel sledovať sociálne médiá na rôznych platformách používaných na miestach, o ktoré mali USA záujem.
„Twitter je stále zaujímavý,“ povedal Beskow publiku webinára a dodal, že „záujem majú aj tí, ktorí majú iný prienik. Patria medzi ne VK, Telegram, Sina Weibo a ďalšie, ktoré môžu preniknúť do iných častí sveta,“ s odvolaním sa na stránky na četovanie a sociálne médiá v zahraničí, ktoré sú populárne v Rusku a Číne. (Armáda nereagovala na žiadosť o komentár.)
Zdá sa, že masový dohľad na sociálnych sieťach je len jednou zložkou širšej iniciatívy na využitie dolovania údajov zo súkromného sektora na podporu úsilia armády o informačnú vojnu. Podľa správy výskumníka Jacka Poulsona vyjadril Beskow záujem o kúpu prístupu k neverejným komerčným webovým údajom, záznamom o vlastníctve spoločností, údajom dodávateľského reťazca a ďalším .
Sledovanie reputácie značky je mimoriadne bežnou marketingovou praxou. Ale zásadný rozdiel medzi manažérom sociálnych médií, ktorý má prehľad o matraci Casper, a ARCYBER je ten, že armáda je oprávnená, slovami Beskowa, „ovplyvňovať a prevádzkovať sieť… a v prípade potreby zaútočiť“. A NATO je subjekt, ktorý podlieha intenzívnej globálnej civilnej kontrole a diskusii.
Zatiaľ čo rečníci webinára nezaznamenali, či by osočovanie NATO alebo skresľovanie jeho pozícií bolo iba monitorované alebo aktívne proti nemu, dáždnik ARCYBER zahŕňa sedem rôznych jednotiek venovaných urážke a propagande 1. veliteľstvo informačných operácií zabezpečuje „prehľad sociálnych médií“ a veliteľstvo vojenských civilných záležitostí a psychologických operácií pracuje na „získaní a udržaní informačnej dominancie vedením informačnej vojny v informačnom prostredí“, uvádza sa na webovej stránke ARCYBER.
Hoci ide o nepriehľadné koncepty plné žargónu, pojem „informačné operácie“ zahŕňa činnosti, ktoré USA dychtivo odsudzujú, keď ich vykonávajú ich geopolitickí rivali – druh vecí, ktoré sa zvyčajne označujú ako „dezinformácie“, keď pochádzajú zo zahraničia.
Ministerstvo obrany definuje „informačné operácie“ ako operácie, ktoré „ovplyvňujú, narúšajú, korumpujú alebo si privlastňujú nepriateľské ľudské a automatizované rozhodovanie a zároveň chránia naše vlastné“, zatiaľ čo „operácie ovplyvňovania“ sú „úsilie vlády Spojených štátov amerických pochopiť a zapojiť kľúčové publikum vytvoriť, posilniť alebo zachovať podmienky priaznivé pre presadzovanie záujmov, politík a cieľov vlády Spojených štátov amerických pomocou koordinovaných programov, plánov, tém, správ a produktov synchronizovaných s činnosťou všetkých nástrojov národnej moci.“
ARCYBER je kľúčom k schopnosti USA robiť oboje.
Zatiaľ čo štátna bezpečnostná organizácia USA často varuje pred „zbraňovaním“ sociálnych médií a širšieho internetu inými krajinami, nedávne správy ukázali, že Pentagon sa do istej miery zapája do rovnakého správania.
Minulý rok v auguste výskumníci z Graphiky a Stanfordského internetového observatória odhalili sieť proamerických účtov na Twitteri a Facebooku, ktoré skryto prevádzkovalo americké centrálne velenie, čo je trápne odhalenie, ktoré viedlo k „rozsiahlemu auditu toho, ako vedie tajnú informačnú vojnu“, podľa Washington Post. Následné hlásenie The Intercept ukázalo, že Twitter pridal účty na bielu listinu v rozpore so svojimi vlastnými zásadami.
Napriek dlhoročnému znepokojeniu vo Washingtone nad hrozbou, ktorú pre demokratické spoločnosti predstavujú hlboké falošné video výmysly, The Intercept minulý mesiac informovalo , že velenie špeciálnych operácií USA hľadá dodávateľov, ktorí by im pomohli vytvoriť ich vlastné deepfake, aby oklamali zahraničných používateľov internetu.
Nie je jasné, ako by armáda mohla postupovať pri vykonávaní hromadného sledovania platforiem sociálnych médií, ktoré zakazujú automatizovaný zber údajov.
Beskow počas webinára povedal predajcom, že „vláda poskytne zoznam verejne prístupných stránok, ktoré by sme chceli prehľadávať v konkrétnom čase“, konkrétne s odvolaním sa na Facebook a ruský klon Facebooku VK. Ale spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram, výslovne zakazuje „zoškrabovanie“ svojich stránok.
Na otázku, ako armáda plánuje túto skutočnosť obísť, Beskow zaváhal: „Práve teraz nás skutočne zaujíma len pochopenie toho, čo je v oblasti možného, a zároveň zachovať autority a právne pokyny, ktorými sme viazaní,“ povedal. „Cieľom je zistiť, čo je v oblasti možného, aby sme našim lídrom umožnili opäť o niečo lepšie pochopiť svet, konkrétne ten technický svet, v ktorom dnes žijeme.“
Sam Biddle
Pôvodný zdroj tohto článku je The Intercept
globalresearch/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…