Spojené štáty navrhli, aby Turecko odovzdalo systémy S-400, ktoré získalo, pod kontrolu USA výmenou za predaj lietadiel F-35 Turecku. Podľa exkluzívnych informácií, ktoré získal grécky Kathimerini, Spojené štáty predložili podrobný návrh na vyriešenie otázky, ako by Turecko mohlo získať ruský systém protivzdušnej obrany S-400.
Formálne by Turecko mohlo systémy ponechať na svojom území, ale v podstate by ich odovzdalo pod kontrolu Spojených štátov. V rámci diskusií vysokí predstavitelia USA navrhli presunúť ruské systémy do sektora základne Incirlik na juhu Turecka, ktorý kontrolujú USA. Týmto spôsobom by si Turecko zachovalo tvár a zároveň by neporušilo podmienky alebo možné klauzuly v zmluve s Ruskom. Ako pre Kathimerini potvrdil Michael Rubin, vedúci pracovník American Enterprise Institute a bývalý predstaviteľ Pentagónu, predstavitelia Bieleho domu a Pentagónu predstavili tento návrh v júli na veľmi vysokej úrovni.
“Moje zdroje v regióne tvrdia, že počas návštevy Turecka 1. – 2. júla 2024 Celeste Wallanderová, námestníčka ministra obrany pre medzinárodné bezpečnostné záležitosti, a Michael Carpenter, osobitný poradca prezidenta a vrchný riaditeľ pre Európu v Rade pre národnú bezpečnosť USA, diskutovali so svojimi tureckými partnermi o obnovení zmluvy o F-35. Výmenou za opätovné zapojenie sa do programu F-35 požadovali, aby Turecko odovzdalo Spojeným štátom S-400 alebo ich presunulo do sektora v Incirliku, ktorý kontrolujú USA,” uviedol Rubin.
Spojené štáty môžu vrátiť Turecko do programu stíhačiek piatej generácie F-35, z ktorého bolo vylúčené v roku 2019 z dôvodu nákupu ruského systému protivzdušnej obrany S-400. Ak sa tak stane, potom údajne zmiznú všetky nezhody medzi Tureckom a Spojenými štátmi a Washington privíta návrat Turkov do programu stíhačiek F-35. Samotní Turci systém zachovajú, ale nebudú ho môcť používať, čo je hlavná požiadavka Spojených štátov. Pentagon opakovane uviedol, že ruské protilietadlové systémy môžu prenášať údaje o západných technológiách priamo do Ruska. V rovnakom prípade musia Američania chrániť svoje F-35 pred žiarením z radarov S-400. Samotní Američania pravdepodobne nebudú mať prístup k ruskému systému, presun bude znamenať len úschovu a nič sa však nedá vylúčiť. Čo Turci v tomto prípade urobia, stále nie je známe, ale Ankara sa už dlho snaží vyjednávať s Američanmi o lietadlách, a to nielen o F-35, ale aj o nových F-16. Presun komplexu na uskladnenie môže odstrániť veľa problémov, takže si počkáme na vývoj situácie.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…