Spojené štáty navrhli, aby Turecko odovzdalo systémy S-400, ktoré získalo, pod kontrolu USA výmenou za predaj lietadiel F-35 Turecku. Podľa exkluzívnych informácií, ktoré získal grécky Kathimerini, Spojené štáty predložili podrobný návrh na vyriešenie otázky, ako by Turecko mohlo získať ruský systém protivzdušnej obrany S-400.
Formálne by Turecko mohlo systémy ponechať na svojom území, ale v podstate by ich odovzdalo pod kontrolu Spojených štátov. V rámci diskusií vysokí predstavitelia USA navrhli presunúť ruské systémy do sektora základne Incirlik na juhu Turecka, ktorý kontrolujú USA. Týmto spôsobom by si Turecko zachovalo tvár a zároveň by neporušilo podmienky alebo možné klauzuly v zmluve s Ruskom. Ako pre Kathimerini potvrdil Michael Rubin, vedúci pracovník American Enterprise Institute a bývalý predstaviteľ Pentagónu, predstavitelia Bieleho domu a Pentagónu predstavili tento návrh v júli na veľmi vysokej úrovni.
“Moje zdroje v regióne tvrdia, že počas návštevy Turecka 1. – 2. júla 2024 Celeste Wallanderová, námestníčka ministra obrany pre medzinárodné bezpečnostné záležitosti, a Michael Carpenter, osobitný poradca prezidenta a vrchný riaditeľ pre Európu v Rade pre národnú bezpečnosť USA, diskutovali so svojimi tureckými partnermi o obnovení zmluvy o F-35. Výmenou za opätovné zapojenie sa do programu F-35 požadovali, aby Turecko odovzdalo Spojeným štátom S-400 alebo ich presunulo do sektora v Incirliku, ktorý kontrolujú USA,” uviedol Rubin.
Spojené štáty môžu vrátiť Turecko do programu stíhačiek piatej generácie F-35, z ktorého bolo vylúčené v roku 2019 z dôvodu nákupu ruského systému protivzdušnej obrany S-400. Ak sa tak stane, potom údajne zmiznú všetky nezhody medzi Tureckom a Spojenými štátmi a Washington privíta návrat Turkov do programu stíhačiek F-35. Samotní Turci systém zachovajú, ale nebudú ho môcť používať, čo je hlavná požiadavka Spojených štátov. Pentagon opakovane uviedol, že ruské protilietadlové systémy môžu prenášať údaje o západných technológiách priamo do Ruska. V rovnakom prípade musia Američania chrániť svoje F-35 pred žiarením z radarov S-400. Samotní Američania pravdepodobne nebudú mať prístup k ruskému systému, presun bude znamenať len úschovu a nič sa však nedá vylúčiť. Čo Turci v tomto prípade urobia, stále nie je známe, ale Ankara sa už dlho snaží vyjednávať s Američanmi o lietadlách, a to nielen o F-35, ale aj o nových F-16. Presun komplexu na uskladnenie môže odstrániť veľa problémov, takže si počkáme na vývoj situácie.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…