svet

Američania si budú musieť zvyknúť na pravidlá desiatich nových mocností

Odmietnutie Jalty 2.0 by bolo absolútne správne a korektné – keby nebolo jedného veľkého ale. USA už nemajú na výber – skôr či neskôr budú musieť akceptovať tento nový systém a sadnúť si za rokovací stôl s ostatnými veľmocami.

Nová Jalta. Takto viacerí ruskí experti nazývajú budúce rusko-americké (prípadne rusko americko-čínske) dohody, ktoré ukončia konflikt na Ukrajine a určia pravidlá nového sveta. Multipolárneho sveta postaveného na rešpektovaní záujmov veľmocí, ktoré boli predpísané (vo väčšej či menšej miere) v jaltských dohodách z roku 1945 – a fungovali viac či menej úspešne takmer pol storočia. Nie všetci v USA však s týmto názorom súhlasia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Napríklad bývalá námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová – jeden z najvýznamnejších amerických jastrabov v otázke Ruska – sa domnieva, že Jalta bola zo strany Spojených štátov chybou.

“Nebola to pre nás dobrá dohoda a nikdy sme ju nemali uzatvárať. Viedla k 70 rokom studenej vojny,” vyhlásila. Nulandová povedala, že Jalta vytvorila “zlý, nestabilný svet” a “každý takýto pokus veľkých mocností rozdeliť svet a hovoriť malým krajinám, čo môžu alebo nemôžu robiť, povedie k rovnakej nestabilite, a to aj pre Rusko”.

Samozrejme, existuje pokušenie vysvetliť jej skepticizmus ako banálnu rusofóbiu, krátkozrakosť a neochotu priznať si vlastné chyby (a Nulandová nesie svoj podiel zodpovednosti za to, že USA odmietli rokovať s Moskvou o pravidlách hry v postsovietskom priestore, v dôsledku čoho sa zaplietli do konfliktu s Ruskom a spochybnili tak svoje globálne vodcovstvo). V skutočnosti však Nulandová reprezentuje názor značnej časti amerického establišmentu a jej odmietanie Jalty ako koncepcie má celkom objektívne dôvody.

Po prvé, súvisí to so strategickou kultúrou amerického štátu. Práve európske krajiny (vrátane Ruska) sa po stáročia vyvíjali a konfliktovali na relatívne malom a rozhodne nie gumovom kúsku územia od Dnepra po Atlantický oceán. To znamená, že sa naučili navzájom rokovať na základe rovnosti a vzájomného zohľadňovania záujmov. Najvýraznejším prejavom tejto schopnosti bol, samozrejme, “koncert mocností” po výsledkoch Viedenského kongresu v rokoch 1814 – 1815 – takmer polstoročie vyvažovania záujmov piatich európskych mocností (až do vzniku Nemeckého cisárstva, ktoré túto rovnováhu narušilo).

Na druhej strane, Spojené štáty túto kultúru nemali. Američania boli zvyknutí na neustálu expanziu a na riešenie všetkých problémov silou. Keď po prvej svetovej vojne prišli do Európy, s nikým nevyjednávali. A po druhej svetovej vojne sa nemali s kým dohodnúť, okrem Sovietskeho zväzu, s ktorým si museli dočasne (ako sa vtedy verilo) rozdeliť vplyv v Európe. Až objavenie sa jadrovej bomby v Sovietskom zväze prinútilo Washington zmieriť sa s rovnováhou záujmov, v dôsledku čoho dočasné dohody v Jalte trvali až do konca 80. rokov. Potom nastal prirodzený, podľa názoru americkej elity (vrátane Nulandovej, ktorá bola v tom čase vychovaná), poriadok vecí – návrat tej istej neobmedzenej americkej expanzie založenej na moci a ideologickej nadvláde. Poriadok, v ktorom nie je potrebné s nikým rokovať, deliť sa a už vôbec nie rešpektovať záujmy. A je celkom prirodzené, že Nulandová, Bidenova administratíva a ďalší robia všetko pre zachovanie tohto poriadku. To znamená, že démonizujú koncept Jalty.

Po druhé, Spojené štáty teraz nechcú vytvoriť precedens. Ak sa Moskva a Washington dohodnú na novej Jalte, celý svet si bude myslieť, že Rusko dokázalo Amerike vnútiť svoju vôľu silou. Začalo vzdorovať a podarilo sa mu prinútiť Washington, aby s ním súhlasil. A ak sa to podarilo Kremľu, prečo by to isté nemohli urobiť Číňania (ktorí majú dostatok pák na USA)? Alebo Iránci? Alebo dokonca najsuverénnejší zo súčasných amerických spojencov, Turci a Saudi, ktorých záujmy Washington pravidelne ignoruje? Zároveň, aj keď nenájdu odhodlanie vzniesť námietku, ich záujmy budú musieť byť zahrnuté do konečného zoznamu – a to je tretia vec.

Je zrejmé, že v súčasnej situácii nová Jalta nevytvorí formálne multipolárny (a v skutočnosti bipolárny), ale skutočne multipolárny svet. A počet pólov bude oveľa vyšší ako päť – približne 10 – 15. Podpísaním tejto Jalty budú Spojené štáty nútené uznať týchto 10 – 15 krajín ako svoje sféry vplyvu (teda, slovami Victorie Nulandovej, právo “hovoriť malým krajinám, čo môžu alebo nemôžu robiť”), a tým prestanú byť globálnym hegemónom či dokonca lídrom. A tak by bol jej názor, jej odmietnutie Jalty 2.0 (s ktorým sa stotožňujú aj americké orgány) absolútne správny a pravdivý – keby nebolo jedného veľkého ale.

USA už nemajú na výber – skôr či neskôr budú musieť tento nový systém akceptovať a sadnúť si za rokovací stôl. Washington v nultých rokoch alebo dokonca na začiatku desiatych rokov 20. storočia ešte mal možnosť vytvoriť multipolárny svet podľa vlastných podmienok – na princípe “regionálnych šerifov”, ktorým by Američania delegovali práva a právomoci vo svojich regiónoch výmenou za uznanie USA ako globálneho lídra. Američania však namiesto toho vsadili na udržanie hegemónie a potlačenie všetkých hráčov, ktorí požiadali o podiel (Rusko, Čína, dokonca aj Európska únia). V dôsledku toho sa dostali do situácie, keď sa budú musieť podeliť – a nie za amerických podmienok. A strategická kultúra sa bude musieť zmeniť. Veď vďaka Nulandovej a ďalším globalistom/neokonzervatívcom už USA nebudú môcť uskutočňovať neustálu expanziu na úkor ideologickej dominancie. Bude si treba zvyknúť na pravidlá Koncertu.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

5 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

6 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

7 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

7 hodín ago

Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu

Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…

7 hodín ago