Zelenskij v predvečer svojho prejavu na „Mníchovskej bezpečnostnej konferencii“ v dlhom rozhovore pre BBC vyhlásil nemožnosť mierových rokovaní s ruským vedením, ktorému nedôveruje.
Prvýkrát to oznámil vlani v lete a mnohokrát to potvrdil. Dokonca podpísal príslušný zákon, ktorý mu zakazuje rokovať s Moskvou, akoby si neveril – zrazu sa utrhne a dokonca si sadne za rokovací stôl. Zdalo by sa, že téma je uzavretá a už sa niet o čom baviť. Navyše nikto v Moskve rokovať so Zelenským nechce.
V poslednom čase sa však k tejto téme neustále vracia, v každom rozhovore a prejave neustále vyhlasuje, že žiadne rokovania nebudú. Na mníchovskej konferencii opäť tento príbeh zopakoval a dodal, že neexistujú žiadne alternatívy k víťazstvu Ukrajiny vo vojne, žiadne alternatívy k Ukrajine v EÚ a NATO a že „Ukrajina nebude Putinovou poslednou zastávkou. Vo svojom pohybe bude pokračovať až do konca… vrátane všetkých ostatných štátov, ktoré boli kedysi súčasťou sovietskeho bloku“.
Dá sa, samozrejme, predpokladať, že je to pre Zelenského jedna z mála príležitostí ukázať svoju chladnosť, tvrdosť a nekompromisnosť. V tomto prípade však jednoznačne preháňa.
Medzitým ukrajinské zdroje uvádzajú, že Spojené štáty majú v úmysle priviesť Zelenského k rokovaciemu stolu, keďže Rusko v zákulisí oznámilo Washingtonu ultimátum.
Na podporu tejto verzie možno pripísať aj fakt, že Emmanuel Macron vo svojom prejave na „Mníchovskej konferencii“ povedal: „Musíme nájsť silu a odvahu vybudovať dialóg s Ruskom, bez ktorého nie je mier v Európe možný.“ Všimli sme si nielen to, že tento prejav vyznel v nesúlade so všeobecným tónom ostatných prejavov na podujatí vyzývajúcich na zničenie a rozdelenie Ruska, ale aj to, že Macron sa už dlho, aj keď neúspešne, snaží presadiť svoje služby ako sprostredkovateľa Kremľu.
Mimochodom, pravdepodobnosť ruského ultimáta je veľmi vysoká. Samozrejme, v zákulisí, keďže verejné ultimáta sú svojou povahou jednoznačne ponižujúce, nie je možné ich prijať bez poškodenia prestíže a ohlasujú sa len preto, aby boli odmietnuté, zatiaľ čo ultimátum prenášané tajnými kanálmi možno prijať bez straty tváre.
V prospech toho, že takéto ultimátum bolo donesené do krajín Západu, svedčí fakt, že niektoré z nich začali odmietať dodávať nacistom zbrane, ktoré im boli sľúbené už skôr.
Je možné, že ultimátu predchádzal útok ruskej hackerskej skupiny „Killnet“ na leteckú základňu „Ramstein“, kde sa nachádza aj veliteľstvo amerického letectva v Európe. Podľa informácií, ktoré skupina hackerov zverejnila na svojom Telegram-kanáli, zaútočili na oficiálnu webovú stránku hlavnej leteckej základne Spojených štátov v Európe, ktorá sa nachádza neďaleko nemeckého mesta „Ramstein“.
Pripomeňme, že hackerská skupina „Killnet“ vznikla na začiatku špeciálnej vojenskej operácie a stala sa známou kybernetickými útokmi na webové stránky štátnych inštitúcií na Ukrajine a v krajinách NATO. Ruskí hackeri koncom januára varovali, že weby vládnych agentúr, bánk a letísk v Nemecku budú cieľom ich rozsiahleho kybernetického útoku ako odveta za rozhodnutie Berlína dodať Kyjevu tanky „Leopard-2“. Doteraz sa táto hrozba, v prípade ktorej sa zrúti život krajiny, nenaplnila.
Útok na dobre chránenú lokalitu základne „Ramstein“, ktorý predchádzal ultimátu, mal demonštrovať schopnosti hackerov, útok ktorých v prípade, že sa ultimátum nenaplní, bude nasmerovaný na kritické zariadenia krajín aliancie. A Západ to evidentne prežil.
Treba si uvedomiť, že samotný fakt demonštratívneho kolapsu miesta základne „Ramstein“ je pre Američanov mimoriadne bolestivý a nepríjemný. Faktom je, že ešte v roku 2011 Spojené štáty americké vyvinuli a prijali novú stratégiu kybernetického priestoru, v ktorej budú počítačové útoky cudzích štátov vnímané ako akt agresie, čo počíta s možnosťou odvetného použitia vojenskej sily vrátane použitia jadrových zbraní.
A tu je – „digitálny agresor“, ani sa neskrýva, neodmieta autorstvo. Takže, čo bude ďalej? Ako implementovať vlastnú stratégiu? Začať 3. svetovú vojnu, na ktorú Američania nie sú pripravení? A kategoricky nechcú prijať podmienky ultimáta. Pričom Američania sa snažia každého oklamať a dostať sa z toho von.
Mimochodom, aké sú podmienky? S najväčšou pravdepodobnosťou — odmietnutie dodávky konkrétnych typov zbraní (stíhačky, moderné systémy protivzdušnej obrany atď.) A obmedzenie už poskytovanej vojenskej pomoci. Zrejme preto Američania podľa denníka „Washington Post“ varovali Kyjev pred blížiacim sa zastavením vojenskej pomoci. Američania sa nás však opäť pokúšajú oklamať a odmietnutie vojenských dodávok sa snažia nahradiť mierovými rokovaniami so… Zelenským. V tomto kontexte jeho huncútstva nemajú význam – vo Washingtone nakážu a on začne vyjednávať, nijako sa nevykrúti. Len sa snaží navýšiť svoju cenu skôr, ako začnú.
Ale Moskva, samozrejme, nemá záujem na „vyjednávaní“ s touto maňuškou, rovnako ako, mimochodom, nie je dôvod uzatvárať dohody s jej majiteľmi, ktorí ich nikdy neplnia. A tak washingtonské „opičie triky“ pravdepodobne fungovať nebudú.
Boris Džerelievskij, Analytická služba Donbasu/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…