Vyšehradskú štvorku tvoria Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko, ktoré spolupracujú na užších princípoch susediacich krajín.
Nie je síce taká bohatá ako Európska únia, spolupráca všetkých štyroch krajín je však užšia a prináša výsledky. Záujem spolupracovať s ňou majú aj ďalšie okolité štáty ako Rakúsko či Nemecko.
Vyšehradská štvorka (V4) je a bude veľmi dôležitý formát, jeho dynamika však závisí výrazne od toho, ako sa k tomu postaví predsednícka krajina. V rozhovore pre TASR na to upozornil predseda vlády SR Robert Fico. Potvrdil, že Slovensko počas jeho vlády bude mať ambíciu oživiť silu a akcieschopnosť V4. Premiér pripomenul, že v súčasnosti je predsedníctvo V4 v rukách Českej republiky. „Opakovane som žiadal premiéra ČR Petra Fialu, aby zvolal V4, keďže si myslím, že i napriek niektorým názorovým rozdielom môžeme hovoriť o témach, ktoré nás spájajú, a tých je, napríklad v súvislosti s rozpočtom Európskej únie či revíziou dlhodobých zmlúv EÚ, veľa,“ upozornil Fico.
„Pán predseda českej vlády zaujal postoj, že on V4 zvolá až neskôr, ja to môžem len rešpektovať,“ skonštatoval slovenský premiér. O to viac však chce venovať pozornosť bilaterálnym rozhovorom so všetkými tromi predsedami vlád. I zo skúsenosti z minulosti je presvedčený, že práve spoločný postup všetkých štyroch krajín dokáže každej z nich pomôcť presadiť svoje postoje v rámci EÚ. „Keď sa dajú dohromady štyri krajiny, ktoré zastupujú okolo 65 miliónov obyvateľov, tak to rešpektujú aj tí najväčší európski hráči, ktorí vedia, že bez nás nebudú vedieť prijímať vážne rozhodnutia a že sa s nami musia dohodnúť,“ upozornil slovenský predseda vlády.
„V tom je fantastická príležitosť a jedinečnosť V4. Ale… Politické pomery v rámci regiónu sú dnes nastavené tak, ako sú,“ skonštatoval Fico, ktorý deklaroval, že počas slovenského predsedníctva bude mať jeho vláda jednoznačne ambíciu oživiť akcieschopnosť V4. „Garantujem Vám, že tá dynamika V4 bude úplne iná,“ sľubuje Robert Fico, ktorý zároveň zdôrazňuje nespochybniteľnosť členstva Slovenska v Európskej únii a NATO. „Na tomto sa nebude nič meniť, pretože ja si absolútne uvedomujem, aký význam pre Slovensko má členstvo v EÚ,“ upozornil premiér, ktorý si však myslí, že zahraničná politika krajiny by nemala byť povinne jednostranne západne orientovaná. Počas svojho pôsobenia sa zároveň chce výrazne zamerať na ekonomickú dimenziu zahraničnej politiky.
ereport.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…