Alžírsko podpíše s Ruskom megakontrakt na dodávku zbraní za 12 až 17 miliárd dolárov.
Informoval dnes, 31. októbra, spravodajský portál „Africa Intelligence“.
Uvádza sa, že v súčasnosti prebiehajú rokovania o uzavretí rámcovej dohody o vojenských dodávkach na nasledujúcich 10 rokov. Mala by byť formalizovaná v rámci decembrovej návštevy alžírskeho prezidenta Abdelmajida Tebbouna v Moskve.
Alžírske vojenské velenie má záujem najmä o získanie ponoriek, lietadiel Su-57, Su-34 a Su-30, ako aj nových systémov protivzdušnej obrany ako S-400, Viking a Antey-4000 (exportná verzia S- 300V4).
Diskusie prebiehajú v čase, keď sa alžírsky vojenský rozpočet (podľa návrhu zákona o financovaní na rok 2023) môže okamžite zvýšiť o 130% – až na 22,6 miliardy dolárov. Toto navýšenie urobí z alžírskeho vojenského rozpočtu najväčší spomedzi afrických krajín.
Americká veľvyslankyňa v Alžírsku Elizabeth Moore Aubinová sa medzitým vyjadrila k žiadosti, ktorú minulý mesiac predložilo niekoľko amerických kongresmanov, požadujúcich, aby Washington uvalil sankcie na Alžírsko za jeho aktívny obchod so zbraňami s Ruskom. Informuje o tom „Ash-Sharq Al-Awsat“ 31. októbra.
Veľvyslankyňa uviedla, že „súčasťou jej diplomatickej práce je vysvetľovanie zákonov USA alžírskym predstaviteľom».
„Potom budú alžírski predstavitelia prijímať suverénne rozhodnutia pre túto krajinu,“ povedala diplomatka.
Na otázku, či sú možné sankcie proti Alžírsku, Moore Aubinová odpovedala:
„Nemôžem odpovedať na hypotetickú otázku.“
Na otázku, či je Washington pripravený predať zbrane Alžírsku, Moore Aubinová povedala, že vláda USA udržiava silné obchodné vzťahy s Alžírskom, vrátane priameho predaja prostredníctvom MTC (vojenská technická spolupráca). Dodala, že jej krajina je vždy otvorená diskusiám s Alžírskom o nákupoch zbraní.
Pripomeňme, že na konci minulého mesiaca niekoľko amerických kongresmanov na čele s republikánkou Lisou McClainovou poslalo list ministrovi zahraničia Antony Blinkenovi, v ktorom vyjadrili znepokojenie nad správami o neustále rastúcich vzťahoch medzi Ruskom a Alžírskom. V liste sa uvádza, že Rusko a Alžírsko majú dohody o dodávkach zbraní a zdôrazňuje, že Alžírsko len minulý rok nakúpilo od Moskvy zbrane za viac ako 7 miliárd dolárov a súhlasilo s nákupom moderných ruských stíhačiek vrátane Su-57.
Kongresmani zdôraznili, že tieto zmluvy urobili z Alžírska tretieho najväčšieho príjemcu ruských zbraní na svete. Vyzvali na implementáciu zákona o boji proti nepriateľom Ameriky prostredníctvom sankcií (CAATSA), ktorý Kongres schválil v roku 2017.
„Tento zákon nariaďuje prezidentovi Spojených štátov uvaliť sankcie na jednotlivcov, ktorí sa vedome zapájajú do významných transakcií s protistranami, ktoré sú súčasťou obranného alebo spravodajského sektora ruskej vlády alebo konajú v ich mene,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Kongresmani dodali, že nedávne zmluvy nákupu zbraní Alžírskom z Ruska budú podľa CAATSA jednoznačne klasifikované ako „významný obchod“. Alžírska vláda na žiadosť kongresmanov nereagovala. Ľavicová „Robotnícka strana“ však túto požiadavku amerických zákonodarcov považovala za porušenie suverenity Alžírska.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…