zdrava

Alkohol alebo zdravie, každý si vyberá sám

Konzumácia alkoholu je jedným z najpálčivejších problémov východoeurópskych krajín. Ľudia často používajú alkohol ako liek na všetky choroby, najmä preto, že na začiatku skutočne pociťujú určitú úľavu. Ale ide o klamlivý pocit, pretože neexistuje pre zdravie organizmu minimálna bezpečná dávka alkoholu a navyše sa postupne vytvára závislosť od alkoholu.

Alkohol je jednou z hlavných príčin pádov, ťažkých zranení a úmrtí u starších ľudí. Škodlivosť pitia alkoholu v starobe sa vysvetľuje tým, že organizmus staršieho človeka horšie udržiava rovnováhu vody a soli a často trpí rôznymi druhmi chronických ochorení. Preto žalúdok, srdce a pečeň nemusia zvládať veľké dávky alkoholu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Účinky alkoholu na gastrointestinálny trakt

Akonáhle je v ústach prvý dúšok alkoholu, okamžite začne pôsobiť toxicky na organizmus. Etylalkohol mení zloženie slín, zhoršujú sa ich dezinfekčné vlastnosti, ľahšie sa infikuje ústna dutina. Systematická konzumácia je škodlivá pre zdravie zubov. Všetci závislí od alkoholu majú spravidla zuby v zlom stave.

Akonáhle sa etanol dostane do gastrointestinálneho traktu, spáli mukózne membrány pažeráka a žalúdka. Častý príjem silných nápojov zvyšuje zranenie, čo vedie k nekróze (odumretiu) tkanív a výskytu ezofagitídy (zápal pažeráka) a iných ochorení.

Pri neustálom dráždení žalúdka etanolom sa pálenie záhy rozvíja a stáva sa trvalým. Ak pijete ďalej, stav sa zhoršuje, kyseliny chlorovodíkovej, ktorá napomáha tráveniu potravy, sa tvorí menej, prípadne sa prestáva uvoľňovať vôbec. Znižuje sa tiež hladina enzýmov potrebných pre normálne trávenie. To všetko má negatívny vplyv na proces hematopoézy.

Alkohol nepriaznivo ovplyvňuje zvierače pažeráka, z tohto dôvodu je narušený proces prehĺtania. Jedlo sa hádže do pažeráka, jeho steny sú natiahnuté. Postupom času prasknú a dochádza ku krvácaniu. Pod vplyvom alkoholu sa znižuje tvorba žalúdočnej šťavy. V žľazách, ktoré sú zodpovedné za tento proces, dochádza k atrofickým zmenám. Produkujú menej inzulínu, zhoršuje sa trávenie.

Alkohol má negatívny vplyv aj na pankreas: vzhľadom na to, že neobsahuje enzýmy na jeho štiepenie, u pijanov často vzniká chronická pankreatitída (zápal pankreasu). Okrem toho alkohol spôsobuje spazmus kanálikov, čo vedie k stagnácii enzýmov a potom k zápalu orgánu.

Vplyv alkoholu na zdravie srdca a ciev

Akonáhle je etylalkohol v organizme, absorbuje sa do krvi v priebehu niekoľkých minút. Cievy sa rozširujú, tónus stien klesá, krv tečie rýchlejšie, bez toho, aby narazila na odpor. Výsledkom je, že srdcový sval musí viac pracovať, aby pumpoval viac krvi. Príliš rýchlo prechádza srdcovými komorami a kvôli zníženému tlaku sa nedostane do končatín, čím im odoberá živiny.

Čoskoro dôjde k opačnému procesu: cievy sa prudko zužujú, čo negatívne ovplyvňuje ich stav a krvný obeh. Ak človek pije alkohol príliš často, takáto „gymnastika“ ich rýchlo opotrebuje a znefunkční.

Ateroskleróza: Slabosť ciev nezabezpečuje správny krvný obeh. Zvyšuje sa riziko mŕtvice, srdcového infarktu, ischémie.

Vysoký krvný tlak: Čím častejšie človek pije, tým rýchlejšie vzniká arteriálna hypertenzia. Vysoký krvný tlak vyvoláva krízy a mŕtvicu Porušenie srdcového rytmu vedie k rozvoju rôznych typov arytmií.

Poškodenie srdcového svalu: Na poranených miestach sa tvorí spojivové tkanivo, ktoré nie je schopné vykonávať prácu buniek myokardu. Steny srdca sa stávajú tenšie a zraniteľnejšie, dochádza k zlyhaniu srdca.

Pôsobenie na mozog

Mozgové bunky trpia oveľa intenzívnejšie pod masívnym útokom toxických látok alkoholických nápojov ako ostatné. Mysliaci orgán je zásobovaný krvou intenzívnejšie ako zvyšok, takže jedovaté zlúčeniny k nemu nielen okamžite získajú prístup, ale sa v ňom aj hromadia. A keďže rýchlosť odstraňovania toxínov je oveľa nižšia ako absorpcia a trvá veľa hodín, po celú dobu toxíny trávia mozgové bunky, poškodia štruktúru a zhoršia ich prácu.

To všetko neprechádza bez stopy, človek degraduje ako človek: znižuje sa inteligencia a primeranosť; pamäť, pozornosť, vynaliezavosť a kreativita sa zhoršuje. V dôsledku odumierania centier zodpovedných za morálne kvality a morálku človek degraduje, pácha protispoločenské činy, stráca pocit hanby a sebakritiky.

Poškodenie okcipitálnej časti mozgu vedie k zlyhaniu motorických funkcií, čo sa prejavuje neistou chôdzou, zhoršenou koordináciou. Zmeny v cievnej štruktúre mozgu vedú k rozvoju psychickej choroby, ktorá sa zhoršuje s pokračujúcou závislosťou.

Alkohol a jeho vplyv na zdravie pečene

Úloha pečene pre ľudské zdravie a život je veľmi veľká. Plní najdôležitejšiu funkciu – chráni telo pred intoxikáciou rôznymi škodlivými látkami. Alkoholické nápoje, ktoré sú v podstate jedom, ju ničia a robia nepoužiteľnou.

Zápalové procesy vyskytujúce sa v pečeni vedú k stagnácii žlče, tvorbe kameňov a následne k bunkovej smrti. Na ich mieste sa vytvára spojivové tkanivo, ktoré nie je schopné obnoviť prácu pečeňových buniek. S každou dávkou alkoholu je viac a viac „záplat“ a jedného dňa pečeň degeneruje. Prestane fungovať a človek zomrie v dôsledku ťažkej intoxikácie.

Vášeň pre alkohol vedie k vážnym následkom, vyvíjajú sa život ohrozujúce choroby: alkoholická tuková degenerácia; hepatitída, ascites, cirhóza. Vážne riziko pitia alkoholu je spôsobené tým, že takmer všetci ľudia v dospelom veku užívajú nejakú formu liekov. A alkohol môže interagovať s drogami, výrazne znížiť alebo úplne odstrániť ich účinok na organizmus. Okrem toho alkohol môže ovplyvniť lieky, aj keď sa užívajú rôzne. Alkohol teda jednoznačne komplikuje liečbu množstva kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky.

Môžeme teda povedať, že vplyv alkoholu na ľudský organizmus je škodlivý a nezvratný. Uvedomelý človek musí pochopiť, že imaginárny stav uvoľnenia z alkoholu nemožno porovnávať s negatívnymi následkami pre organizmus. Zároveň nezáleží na tom, akú silu alkoholického nápoja človek konzumuje, ujma na zdraví zo systematického používania alkoholu je takmer rovnaká.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

15 hodín ago