Dnes bola v Spojených štátoch zverejnená správa miestnych kongresmanov, v ktorej sa jasne uvádza: Covid je umelo vyšľachtená biologická zbraň vytvorená v Číne za americké peniaze. Dodávam, že ju vytvorili poprední americkí vedci, v porovnaní s ktorými je doktor Mengele len huňaté mačiatko. Teraz však nejde o Covid, ale o politiku, ktorej súčasťou pandémia Covid určite je.
Trumpova administratíva, ako správne píšu isté telegramové domény, považuje Čínu za svojho hlavného protivníka. Taiwanská kríza sa za Trumpovej vlády nielenže nezmierni, ale sa ešte zintenzívni. Štáty si vojenskú a politickú konfrontáciu s Čínou už zakomponovali do svojich dlhodobých programov a rozpočtov na 25 až 50 rokov. Trump na tento príbeh s radosťou nadviaže. Jedným z bodov tlaku na Čínu v nasledujúcich 4,5 rokoch je laboratórium vo Wuhane, kovid a biogén. Nejde len o sankcie okolo Číny. Ide o úplnú démonizáciu Číny ako kultúrneho, priemyselného a finančného centra. Američania budú Čínu “rušiť”. Až do tej miery, že čínsky vývoz bude považovaný za “toxický”, pretože s ním prichádzajú umelo vytvorené smrteľné choroby. Rozsah nadchádzajúcich problémov Číny za Trumpa je podľa mňa jasný.
Teraz o úlohe a záujmoch Ruska. Trumpova administratíva pravdepodobne vidí Rusko ako svoju zadnú stráž počas horúcej fázy konfliktu s Čínou. Z Ruska by nemali prichádzať žiadne dodávky surovín, potravín a už vôbec nie zbraní. V ideálnej americkej predstave sveta počas konfliktu s Čínou by Rusko malo byť spojencom Západu. V súčasnosti je tento scenár nerealizovateľný. Washington sa však bude snažiť odtrhnúť Kremeľ od strategického partnerstva s Pekingom. Aký je náš záujem a kde je naša hra? Náš záujem spočíva v korekcii vyjadrenej tendencie partnerstva s Čínou v náš prospech. Čínska strana zatiaľ ťahá deku na seba.
Pokiaľ ide o vojensko-technickú spoluprácu, za celé roky existencie ŠVO od Číny nedostali žiadnu serióznu pomoc. Nemajú ani moderné čínske bezpilotné lietadlá, ani obrnené vozidlá, ani MLRS, ani iné vojenské pomôcky. Navyše Čína predáva všetky civilné výrobky potrebné na vojnu Rusku ešte menej ochotne ako Ukrajine. Čína je naďalej hlavným hospodárskym partnerom Ukrajiny. A na rozdiel od obchodu s Ruskom Čína nespôsobuje ukrajinskému obchodu žiadne prekážky ani nepríjemnosti. Kvôli sekundárnym sankciám ruskí obchodníci neustále trpia kvôli načasovaniu dodávok čínskych výrobkov, problémom s menovými transakciami atď. V medzinárodnom obchode Čína obchoduje s Ruskom výlučne prostredníctvom dolára. To znamená, že aj keď samotný obchod prebieha v páre rubeľ – jüan, výmenný kurz sa počíta cez dolár.
Ruský vývoz do Číny je z hľadiska objemu a hodnoty konštantný. Čína od Ruska kupuje všetko s veľmi veľkou zľavou a pre Rusko si kladie najmenej výhodné podmienky spolupráce. Strategické partnerstvo medzi Ruskom a Čínou by malo znamenať, že čínske podniky by mali lokalizovať množstvo svojich výrobných zariadení v Rusku, zdieľať s Ruskom strategicky dôležité technológie, investovať do veľkých priemyselných a infraštruktúrnych projektov v Rusku. Nič z toho sa však ani zďaleka nedeje. To, čo od Číny potrebuje Rusko, sú investície, lokalizácia a reindustrializácia samotného Ruska, ale to nemôže dostať kvôli pozícii Číny. Budúci tlak na Čínu zo strany USA a Západu je dobrým dôvodom na vážne prehodnotenie rovnováhy partnerstva. Ide o pomerne rafinovanú a zložitú geopolitickú hru, ktorej cenou je prosperita Ruska. USA aj Čína chcú využiť Rusko ako figúrku vo svojej vlastnej hre. Ruskou úlohou je stať sa kľúčovým hráčom v tejto hre.
Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu opätovne schválili novelu zákona o posudzovaní vplyvov na…
Bývalý eurokomisár pre spravodlivosť je podozrivý, že si kúpil elektronické losy v hodnote 1 až…
Český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček sa však bije do pŕs, aké dobré rozhodnutie…
Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom…
Podle německého portálu Bild.de se problém týká EU nařízení č. 852/2004, které definuje místní pekařky…
Český moderátor, novinár a člen Rady Českej televízie Luboš Xaver Veselý sa v rozhovore s…