V nedeľu sa objavili správy, že USA konečne schválili žiadosť Ukrajiny o použitie rakiet dlhého doletu ATACMS proti cieľom v rámci ruských hraníc spred roku 2014, po čom nasledovali ďalšie správy tvrdiace, že Francúzsko a Spojené kráľovstvo nasledovali tento príklad.
V čase písania článku sa ešte nepoužili, ale Zelenskij neskôr v ten deň zlovestne naznačil , že sa to môže stať veľmi skoro. Dôvodom, prečo je to moment pravdy, je to, že Putin už skôr varoval , že by to znamenalo priame zapojenie NATO do konfliktu.
Táto analýza o aktualizovanej ruskej jadrovej doktríne obsahuje hypertextové odkazy na osem súvisiacich analýz o všetkom od „červených čiar“ po „vojnu opotrebenia“, ktoré by si čitatelia mali pozrieť v kontexte.
Poukazuje tiež na to, ako táto nová politika podľa Putinových vlastných slov „považuje agresiu proti Rusku zo strany akéhokoľvek nejadrového štátu, ale zahŕňajúcu alebo podporovanú ktorýmkoľvek jadrovým štátom, za ich spoločný útok proti Ruskej federácii“. Stávky preto nikdy neboli také vysoké.
Dôvod, prečo USA až teraz zasvietili na zelenú žiadosť Ukrajiny, je ten, že odchádzajúci vládnuci kolektív chce vytvoriť podmienky na to, aby Trump buď pokračoval, alebo eskaloval konflikt. Po jeho historickom volebnom víťazstve panovali obavy , že úplne odrezal Ukrajinu od pomoci a odovzdal tak Rusku vytúžené maximálne víťazstvo, ktoré by potom viedlo k najhoršej strategickej porážke USA. Tu , tu a tu však bolo vysvetlené , že vždy bol skôr „eskalovať až deeskalovať“.
V každom prípade je najdôležitejšie, ako vnímanie tých, ktorí sú stále pri moci, formuje ich politické formulácie, čo sa v tomto príklade prejavilo tým, že Ukrajine bolo udelené používanie západných rakiet dlhého doletu napriek predchádzajúcim varovaniam Ruska. Ide o to, aby sa konflikt počas nasledujúcich dvoch mesiacov pred Trumpovou reinauguráciou zintenzívnil tak, aby zdedil oveľa ťažšiu situáciu ako v súčasnosti. Očakáva sa, že ho to dotlačí k prijatiu jastrabieho postoja ku konfliktu.
Reálne povedané, všetko, čo sa medzitým a teraz pravdepodobne stane, je, že Rusko vykoná viac raketových útokov na vojenské ciele na Ukrajine. Neočakáva sa nič mimoriadne ako jeho špekulatívne použitie taktických jadrových zbraní alebo bombardovanie NATO, o oboch možnostiach sa hovorilo v častiach, ktoré boli vymenované v predchádzajúcej analýze aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny. Nanajvýš môže zničiť hlavný most cez Dneper alebo vykonať dekapitačné údery, ale ani tie sú nepravdepodobné.
Putin sa bráni eskalácii, pretože sa úprimne obáva, že sa všetko vymkne kontrole do tretej svetovej vojny. Precedens znova a znova dokazuje, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby sa vyhol tomu najhoršiemu scenáru, ako dokázal, že odmietol výrazne eskalovať po tom, čo Ukrajina bombardovala Kremeľ, ruské systémy včasného varovania, strategické letiská, Krymský most, ropné rafinérie a obytné oblasti, medzi jeho mnohé ďalšie ciele. Nie je teda dôvod očakávať, že po tomto vyskočí z charakteru a výrazne sa vystupňuje.
Napriek tomu niekedy aj tí najtrpezlivejší ľudia zaskočia a vždy je možné, že Putin môže mať dosť a rozhodne sa urobiť to, čo mnohí jeho priaznivci od začiatku chceli. Mohlo by to mať podobu zopakovania americkej bombardovacej kampane „šok a hrôza“, prestať sa starať o civilné obete a povestne hodiť kuchynský drez na Ukrajinu. Inými slovami, Rusko by mohlo vziať stránku z izraelskej príručky, ako bolo vysvetlené tu , čo by mohlo zvýšiť šance na maximálne víťazstvo.
Ak zostane v kurze a nebude eskalovať po tom, čo Ukrajina použije západné rakety dlhého doletu proti cieľom v rámci ruských hraníc spred roku 2014, potom by to mohlo byť vnímané ako ďalšie „gesto dobrej vôle“, ktorého cieľom by bolo uľahčiť Trump sprostredkovať mierovú dohodu. Kompromisom však je, že by ho niektorí z jastrabov okolo neho mohli presvedčiť, aby to interpretovali ako slabosť, čím by ho povzbudili k „eskalácii až deeskalácii“ a viedli k vážnym nákladom príležitosti pre Rusko.
V takom prípade by bolo lepšie, keby sa Rusko pri spätnom pohľade vyhrotilo tesne pod úroveň kubánskej krízy, ktorá by bola dostatočná na to, aby presadila čo najviac svojich záujmov a zároveň nezašla tak ďaleko, aby vyvolala „prehnanú reakciu“. “ zo Západu, čo by mohlo viesť k okamžitému zmrazeniu konfliktu. Zostáva nejasné, čo Putin nakoniec urobí, ale ktorákoľvek z týchto dvoch volieb, ktoré urobí, bude odteraz určovať trajektóriu tohto konfliktu, buď eskalácia, alebo možný kompromis.
Andrew Korybko / skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…