Naša generácia je väčšinou zvyknutá na byty. A dokonca aj tí, ktorí sa narodili na vidieku, sa usilujú budovať svoje rodiny už v mestách, vo výškových budovách. A väčšina Slovanov dnes vníma samotné bývanie jednoducho ako miesto, kde môžete jesť, spať a pozerať televíziu.
Možno preto, že keď človek opustil taký dom, necíti k nemu nijakú väzbu? Ale pre Slovana bol dom jedáleň, pevnosť a chrám. Dom bol nažive a starostlivosť oň sa neobmedzovala iba na jednoduché čistenie. Každý človek vedel, že dom má svoje čarovné miesta, symbolické predmety pre domácnosť, pomocou ktorých môžete vychádzať s priestorom okolo vás, chrániť sa pred temnými silami, prilákať bohatstvo, zdravie a radosť.
PRAH: Cez prah vchádzajú a opúšťajú dom. Predkovia pochopili, že to nie je len hranica medzi domom a ulicou, ale aj medzi vonkajším priestorom a priestorom predkov, v ktorých rodina býva. Preto prosili prah, aby ľudia, ktorí ho prekročia s zlými myšlienkami, zakopli a nechali všetko zlé mimo domu. Okrem toho je prah tiež hranicou medzi svetom živých a mŕtvych (popol Predkov, najstarších v dome, bol pochovaný pod prahom, aby strážili klan). Z tohto dôvodu bolo tehotným ženám zakázané dlho stáť na prahu domu (alebo podľa rovnakého princípu na bráne). Odpad nikdy nebol vymetený cez prah, aby nevymetal niekoho z rodiny. Nemôžete to prekročiť s jednou nohou obutou a druhou bosou – inak sa nevydáte. Cez prah tiež neprešli žiadne veci a nepodali ruku. Niektoré z týchto znamení si pamätáme dodnes.
POKUTIYE: sa tradične umiestňovala šikmo z pece. Boli tam obrazy Bohov, uteráky bohov (špeciálne vyšívané uteráky na zdobenie obrazov), predmety do domácnosti veľkej hodnoty. Nechýbal ani stôl prikrytý obrusom. Pod ikonami visela lampa, ktorá svietila na sviatky a počas modlitby. Pokutiye bolo zdobené čerešňovými vetvičkami, bylinkami (ruže, chrpy, vtáčia čerešňa, mäta), neskôr – svetlými papierovými kvetmi. Podľa ľudovej tradície by pokutiya mala byť „otočená k slnku“, a preto bolo okno, v blízkosti ktorého bola pokutiye, vyrobené na východ. Počnúc prvou úrodou a sejbou novej, na pokutiye bol zväzok klasov, symbol blahobytu, „aby sa v dome neprekladal chlieb“. Tieto klasy boli posvätené a zrná z nich boli pridané k pšenici, ktorá bola zasiata na jarnom poli. Pozvaní boli najdôležitejší hostia, ktorí si posedeli neďaleko pokutiye. Prvé krstné písmo novorodenca sa uskutočnilo neďaleko pokutiye a tam bola položená osoba, ktorá opustila Zjavný svet. Na tomto posvätnom mieste boli uctievaní aj novomanželia a ich bohovia. S týmto domovským chrámom boli spojené všetky dôležité udalosti v živote človeka. Za živé a magické v dome neboli považované iba miesta, ale aj niektoré dôležité predmety pre domácnosť, ako napríklad dizha (nádoba na miesenie chlebového cesta), truhlica, uteráky, posteľ, kolíska, lyžice, metla, ihly a mnoho ďalších …
PEC: Ak je pokutiye najposvätnejším miestom v dome, potom sú kachle/pec určite naj mystickejšie. Pec bola dlho uctievaná, pretože dávala teplo aj možnosť varenia a pečenia chleba, a čo je najdôležitejšie, žil v nej oheň, ochranca a strážca rodiny, prejav Ohňa-Svarožiča. Pec bola udržiavaná v čistote, dievčatá ju maľovali kvetmi. Na Ukrajine, pod pecou, rovnako ako pod ženou, dieťaťom alebo obrazmi, nebolo možné podvádzať („Keď už som povedal bi, to pich u hati“). Už len na základe tohto si možno predstaviť, o koľko čistejší a jasnejší bol ten starodávny dom predkov ako naše byty, z ktorých okien po večeroch často zaznievajú opité a triezve nadávky. Aj keď väčšina z nás nemá rúry na pečenie, nie je to prekážkou, aby sme zdedili taký úžasný príklad a nasledovali to, čo hovoríme, pretože do toho vložíme svoju silu.
Tiež slovanské znalé matky vedeli, že varenie je skutočný magický akt, pretože pridávali do jedla nielen soľ, zeleninu, korenie, ale aj svoje vlastné mentálne obrazy, pocity. Preto, keď sa jedlo pripravovalo v rúre, mali všetci členovia rodiny zakázané kričať a hlasno zabuchnúť dvere. A keď sa piekol chlieb, dvere sa spravidla zamykali, aby do nich nevstúpil žiadny cudzinec (verilo sa, že to priláka do domu chudobu). Upratovanie domu sa muselo začať od dverí k kachliam, a nie naopak, a samotný odpad sa musel spaľovať v kachliach: verili, že energia obyvateľov sa zachovala v odpadkoch z domácnosti, a preto ich nehádzali vonku na ulici, aby sa chránili pred negatívnym vplyvom iných ľudí.
Niektorí čitatelia si môžu myslieť, že Predkovia boli príliš ustráchaní a poverčiví, ale nie je to tak. Staré časy sú časy mágie, ktorá bola veľkou súčasťou samotného života, svetonázoru. Potom každá žena poznala najjednoduchšie spôsoby, ako odstrániť škody, zlé oči a iné vplyvy. So znalosťami veci použila pri liečbe najnutnejšie bylinky a najdôležitejšie sprisahania.
Spôsoby ublíženia neboli o nič menej známe a vždy tu boli a sú ľudia, ktorí nimi nepohrdnú. Preto bola skutočne potrebná ochrana. Brownie(škriatok) miluje odpočinok na sporáku. V ľudových legendách sa často vyskytujú prípady, keď ťahali“ zo sporáka ženy, ktoré sa nebránili nečinnosti ležať. Dôležitým detailom v domácej mágii bol komín – ako portál medzi Realitou a Pravidlom. Byliny zhromaždené na Kupale boli v noci zavesené v komíne, aby boli silnejšie. Po návrate z pohrebu položili ruky na kachle a pozreli do komína, aby nebolo vidieť zosnulého.
Stôl: Stôl v dome bol oddávna akýmsi oltárom. Prvá vec, ktorú priniesli do nového domu, bol prestretý stôl, na ktorom ležal chlieb. Cez stôl mladá žena podala šatku ženíchovi a prejavila tak svoj súhlas. A čo je najdôležitejšie, rodina jedla pri stole a spoločné jedlo je skutočným obradom jednoty, mieru a priateľstva. Sedieť na stole sa nedalo, pretože sa na ňu dával chlieb a chlieb bol posvätný (niektorí ľudia verili, že ak si dievča sadne na stôl, potom na jej svadbe bochník praskne, a to je veľmi zlé podpísať). Tiež sa verilo, že jedlo, ktoré zostalo na stole, bolo ošetrené domácimi duchmi, takže tam nenechávali nože, kľúče a zápalky. Mladí ľudia nesedeli na rohu stola, inak by mohli zostať bez nevesty alebo ženícha. Hostia boli ošetrení iba pri prestretom stole.
Dizha: Chlieb bol vždy pre našu Rodinu posvätný, od toho záviselo prežitie a pohoda. Do jedného bochníka sa investuje veľa práce a energie. Toto je najživšie, najobľúbenejšie a najdrahšie stvorenie našich rúk, a preto ho obetujeme Bohom a Predkom. Preto sa nádoba, v ktorej sa dialo kúzlo zrodu cesta, a potom aj samotná príprava cesta, považovala za osobitný predmet. Nová dizha bola naplnená čerstvou vodou a krava sa mohla napiť. Takýto rituál priniesol domu bohatstvo. Až potom sa použila na zamýšľaný účel. Zakaždým sa zvnútra dôkladne očistili cibuľou a soľou. Populárne bolo aj presvedčenie, že by sa chlapci nemali pozerať na dizhu, inak by vám nenarástli fúzy a fúzy. Rúra nikdy nezostala prázdna. V noci do nej vložili palivové drevo, aby ho ráno vysušili, alebo do neho vložili vodu na zahriatie.
Skriňa: Veľmi dôležitým predmetom v domácnosti bola skriňa (truhlica na oblečenie). Dedila sa z matky na dcéru. Často to bolo zdobené rezbou. Pre dievča zostalo to najdôležitejšie – veno, ktoré sama musela tkať a vyšívať: košele, svadobné uteráky, šály, posteľná bielizeň. Uchovávali sa tam aj šperky, drahé gombíky a iné „poklady“ žien. Taktiež sa tam dal očarovaný elixír, ktorý prispel k lepšiemu skladovaniu a ochrane vecí. Ako dedičstvo nebola len truhlica, ale symbolizované tradície prechádzajúce z matky na dcéru, batožina vedomostí a zručností. Aj v podmienkach moderného života sme mohli kúpiť alebo objednať silnú komodu zdobenú ochrannými rezbami, ktorá by sa potom spolu s výzdobou babičky alebo vlastnej svadby darovala našej dcére alebo neveste. uterák, ak bol život s jej manželom úspešný, pre šťastie a harmóniu v rodine. Často hovoríme, že tradície sú preč, ale nebolo by lepšie pokračovať v nich práve teraz, počnúc vašou rodinou?
Posteľ: Veľmi dôležitým kusom nábytku bola samozrejme posteľ. Dali to na dobré miesto. Takéto zóny boli určené pomocou mačky: kde bude sedieť, tam bude posteľ. Tiež nemôžete spať nohami pri dverách. Ženy vyšívali všeobecné symboly svojich manželov, ochranné znaky na vankúše a plachty. Žena často privádza duše z klanu svojho manžela do reality. Cesnak, gaštany a jantár boli umiestnené pod posteľ ako ochrana pred zlými silami.
Kolíska: Kolísky nebrali o nič menej vážne. Pre dievčatá bola kolíska vyrobená zo ženského dreva a pre chlapcov bola vyrobená z mužského dreva. Zavesili ho na miesto, kde dieťa videlo svitanie. Ak rodičia chceli, aby dieťa preukázalo určité schopnosti, do kolísky sa vložili príslušné predmety. Za žiadnych okolností nesmiete kývať prázdnou kolískou. Existuje názor, že to môže dieťaťu veľmi ublížiť. Ak kolíska kolíše mladá žena, ktorá ešte nemá deti, znamená to, že čoskoro bude mať dieťa.
Lyžica: S lyžicami sa spája veľa presvedčení. Medzi ľuďmi boli rozšírené amulety na bohatstvo vo forme lyžičiek, ktoré sa často dostávali novomanželom. Verilo sa, že nemôžete jesť spolu s jednou lyžičkou, inak sa môžete pohádať. Ak večer nebudú lyžice vyčistené a budú ležať po dome, budú nájomníci nepokojne spať. Po západe slnka nemôžete umývať riad (a tiež vynášať odpadky). Tiež nemôžete klopať lyžicami, inak bude v dome hádka.
Metla: Za kúzelný predmet sa považuje aj metla. Čistenie priestorov koniec koncov prebieha nielen na fyzickej, ale aj na jemnej úrovni. Čím je dom čistejší, tým sú v ňom jasnejšie energie. A s metlou ako nástrojom na čistenie od špiny sa zaobchádzalo veľmi opatrne. Dajú sa do neho vpliesť protidémonické byliny (pamätám si, že moja stará mama mala jednu metlu do pivnice, úplne vyrobenú z paliny), čo zvýši čistiacu silu. Pretože je metla stále v kontakte s nečistotami, nemala by byť umiestnená na kraji cesty. Nemôžete nimi nikoho poraziť, inak na človeka zaútočí „zlo“ (duchovia, ktorí prinášajú chudobu, biedu) alebo choroba. Metla sa nesmie spáliť, inak bude fúkať silný vietor. Doteraz prosíme, aby nás nenechali zamiesť a nešliapať cez metlu. Hovoria, že keď stúpite nad metlu, môžete ochorieť.
Ihla: Ihly boli kedysi veľmi cenné. Teraz sa dajú lacno kúpiť takmer všade. A predtým, ako sa museli vyrábať ručne (a práca s kovom bola oveľa ťažšia), boli drahšie. Preto sa o nich starali, snažili sa ich nezlomiť ani nestratiť. Ak ste si požičali ihlu, tak iba s niťou, inak priadza nezrodí a vy ostanete bez košele. Krádež ihly sa považovala za veľkú lož.
Ako naplniť moderný dom silou potvrdzujúcou život?
Dnes žijeme inak ako predkovia. To nám ale nezabráni vziať si z tradície, ktorá ide do nezvratnej minulosti, to najcennejšie, najrozumnejšie a najpotrebnejšie. Mnoho ľudí je skeptických voči mágii, znameniam. Ale predstavte si, že Slovania žijú na svojej zemi už tisíce a tisíce rokov. V tomto období by boli definitívne zabudnuté všetky nepotrebné, nepracujúce, nepravdivé a vymazané z pamäti. V kultúre každého národa, rovnako ako v lese, skutočne prežívajú tí najsilnejší: najdôležitejšie podobenstvá a správy, rozprávky, legendy, príbehy o bohoch, ale aj dôležité medzníky, indície v podobe povier, znakov, symbolov a mini-rituály, ktoré neboli vymyslené pre nič z nudy, ale pomáhali našim Predkom prežiť a čítať vesmírne stopy po tisíce rokov. Môžete to hodiť na smetný kôš pamäte. Môže sa však tiež použiť s inteligenciou, vďačnosťou a láskou, naplniť váš domov slovanským duchom, svetlom a harmóniou, uvedomujúc si, že všetko, čo nás obklopuje, je živé, a z každej zdanlivo neduchovnenej veci, z prahu, postele, našej viery môže byť vďačným pomocníkom. A nech dnes nemá každý pec. Ale je tu sporák a digestor.
V istom metafyzickom zmysle je to takmer pec. Môžete sa naučiť, ako sami piecť chlieb pre svoju rodinu (a nie je to také ťažké), s láskou a starostlivosťou, a zároveň s úctou zaobchádzať s rúrou ako s rodiskom zázrakov. Kachle a celú kuchyňu môžete zdobiť slovanskými symbolmi a kvetmi. Kedysi to každé dievča vedelo robiť nádherne a každá pec bola umeleckým dielom a hovorila o autorkinom charaktere, duši a zmysle pre krásu. Ozvláštnite svoj sporák! Brownie sa bude tiež páčiť.
Každý môže vyšívať známky plodenia na list a amulety na záclony. Ľahko sa môžeme naučiť a naučiť deti, aby si nesadali alebo nevstávali na stôl, nenadávali v dome, správne zametali odpadky a tiež si všímali ďalšie užitočné tipy. A potom sa náš domov skutočne stane pevnosťou, chrámom a skutočným miestom šťastia, kútikom radosti, pokoja a stability v búrlivom živote, kam sa budete vždy chcieť vrátiť, bez ohľadu na to, či je dobrý alebo veľmi dobrý v zahraničí a na návšteve.
Nech je vo vašom dome vždy svetlo, láska, prosperita a harmónia, a Bohovia a Predkovia radi prídu na návštevu a požehnajú celú rodinu pre šťastie.
redakcia SN
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…