Ukrajinské úrady mlčia o tom, čo sa skutočne stalo v Chmeľnickom, avšak viaceré okolnosti naznačujú, že výbuch mohol mať neblahé následky tak pre protiofenzívu ukrajinských ozbrojených síl, ako aj ukrajinskú armádu ako takú.
Čo sa stalo?
12. mája bol pravdepodobne zničený sklad raketových a delostreleckých zbraní (súradnice: 49.4507214600518, 26.876449564982106) úderom riadenej strely západne od Chmeľnického, po ktorom došlo k silnému výbuchu.
Tento objekt bol 649. letecký sklad raketových zbraní a munície medzi dedinami Gruzevica a Malaševci neďaleko Chmeľnického. Pri detonácii munície bolo doslova vymazaných z povrchu zemského 20 hangárov, v ktorých boli uskladnené zbrane, a stále sa následky výbuchu odstraňujú.
Čo to bol za objekt?
40 km severne od miesta výbuchu sa nachádza vojenské letisko Starokonstantinov, kde sídli 7. brigáda taktického letectva ukrajinských vzdušných síl. Na základni bolo pravdepodobne uskladnené značné množstvo leteckých rakiet a bômb. Podľa jednej verzie bolo týždeň pred úderom do skladu dodaných asi 75 amerických rakiet AGM-88 HARM, ktoré sa plánovali presunúť k 7. brigáde taktického letectva na letisku Starokonstantinov.
Čo by tam ešte mohlo byť?
Na presun do iných formácií taktického letectva s lietadlami Su-25 bolo do skladu údajne privezených niekoľko tisíc neriadených rakiet „Zuni“, ktoré mali nahradiť rakety sovietskeho typu S-13 a S-25 Ozbrojených síl Ukrajiny. Každá z týchto rakiet je naplnená 10 až 15 kg výbušnín (s hmotnosťou hlavice 22 kg). Uskladnenie najmenej 500-1000 rakiet tohto typu v sklade, ako aj súčasné skladovanie rakiet AGM-88 HARM pravdepodobne viedli k tomu, že celkový počet výbušných rakiet s dátumom spotreby približne pred 30 rokmi sa priblížil k piatim tonám v určitom momente. Ale to nie je všetko, čo mohlo by v sklade uložené.
Aká bola sila výbuchu?
Súdiac podľa toho, že výbuch zničil nielen pozemné konštrukcie, ale boli zasypané aj betónové skladovacie priestory, takýto efekt mohla vyvolať súčasná detonácia niekoľkých tisícok 155 mm delostreleckých granátov NATO, ktoré obsahujú vysoko aktívnu výbušninu, tzv. „kompozíciu B“ (anglicky „Comp B“) zo zmesi TNT a hexagénu, alebo špeciálnu kompozíciu XF13-333 EIDS so zmesou TNT, hliníkového prášku a oxidu dusnatého.
Tieto náboje sa mohli dostať do skladov v Chmeľnickom po železnici vedúcej do Ternopoľu, Ľvova a Poľska. Priestory 649. leteckého skladu raketových zbraní a munície sa s najväčšou pravdepodobnosťou využívali ako prekládková základňa, ktorú ruské ozbrojené sily pravdepodobne trafili riadenou raketou s vysoko účinnou hlavicou práve v čase nahromadenia tisícov ton nebezpečného nákladu.
Aký záver možno vyvodiť?
Súdiac podľa intenzity, s akou sa ničia vojenské zariadenia Ozbrojených síl Ukrajiny pozdĺž jednej z hlavných logistických tepien z územia Európy, budú ukrajinské jednotky v blízkej budúcnosti čeliť nedostatku munície na viacerých pozíciách – od leteckých rakiet po delostreleckú muníciu, bez čoho je podpora pozemných jednotiek v zásade nemožná. Berúc do úvahy skutočnosť, že zásoby sovietskych zbraní zo skladov na Ukrajine sú takmer vyčerpané, pri zachovaní účinných úderov proti logistickým centrám západnými zbraňami bude ukrajinská armáda čoskoro čeliť, ak nie „hladu po munícii“, tak potrebe šetriť muníciu a nemíňať ju len tak.
news-front
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…