Koľkokrát si si dnes uvedomil-a svoj dych? Jeho hĺbku, dĺžku, tempo? Dych berieme často ako samozrejmosť, pritom sme s odvážnym nádychom vkročili na tento svet a s posledným výdychom ho opustíme. Začínam takto “zostra”, aby sme si trošku precítili dôležitosť dychu ako prejavu života v nás. Dýchame, len pokým žijeme a naopak.
Dych, podobne ako tlkot srdca, je automatický proces, deje sa bez nášho riadenia. Často však nedýchame správne – kvôli rýchlemu životnému tempu a stresu, alebo – sedíme a chodíme tak zhrbení, že bránica a pľúca nemajú dostatok priestoru pre svoju prácu. Ak sa ale naučíme dych vedome používať, môžeme si výrazne zlepšiť kvalitu života.
Správne dýchanie totiž podporuje mnoho funkcií v tele:
Fungovanie našej bránice do veľkej miery určuje kvalitu nášho života. Čím viac zapájame bránicu pri dýchaní, tým viac kyslíka dostaneme do pľúc a tým pádom aj do mozgu a k bunkám. Zlepší sa nielen naša koncentrácia, ale môže sa posilniť aj imunitný systém.
Ako bábätká sme všetci dýchali správne. Môžeš si to všimnúť aj na svojich menších deťoch, že s nádychom sa im bruško dvíha a s výdychom klesá. Takto by to malo byť. Avšak vplyvom stresu a rýchleho životného štýlu si osvojujeme negatívne dýchacie návyky, pri ktorých často dýchame úplne naopak, plytko a rýchlo – čo vyžaduje väčšie zapojenie (pôvodne) “pomocných” dýchacích svalov, ktoré sú však potom preťažené. Sú to napríklad krčné a chrbtové svaly a svaly ramenného pletenca, ktoré sa upínajú na hrudník. Ak v týchto oblastiach vnímaš často napätie, môže to byť aj nesprávnym dýchaním.
Dýchanie by sa malo uskutočňovať primárne naším hlavným dýchacím svalom – bránicou (Vieš, kde je bránica? Ešte kým si prečítaš odpoveď, polož si ruku na miesto kde si myslíš, že sídli. Máš? …Bránica je napojená na dolnú časť hrudného koša, je to sval, ktorý oddeľuje hrudníkovu dutinu od brušnej.)
Ideálne si to precvičíš v ľahu na chrbte: daj si ruky na brucho a dýchaj tak, že s nádychom sa brucho dvíha a s výdychom klesá (nesťahuješ ho, len relaxačne necháš doklesnúť). Môžeš si predstaviť balón, ktorý sa s tvojím nádychom nafukuje a s výdychom zas vyfukuje. Dýchaj nosom nádych aj výdych.
Ako sa naučiť správne dýchať bránicou každý deň?
1) musíš mať záujem zmeniť svoje dýchacie stereotypy
2) ak máš záujem, musíš si vytvoriť rituál – zadať si miesto a čas, teda kde a kedy budeš pravidelne cvičiť dýchanie
Ak zmákneš obidva body, tu ti ponúkam pár skvelých jednoduchých cvičení, ktoré môžeš postupne skúšať. Skús zotrvať pri jednom cvičení aspoň týždeň a potom posúdiť, čo ti to prináša. Čím častejšie si dýchanie budeš všímať a pripomínať, tým častejšie sa stane súčasťou tvojho každodenného fungovania. Najlepšie je vždy zažiť a overiť si to na sebe :-).
Pre každé cvičenie platí, že nadychuj nosom a vydychuj nosom (ak je ti niekedy lepšie vydýchnuť ústami, tak môžeš tiež, ale primárne nádych aj výdych nosom). Vymedz si čas a svoju pozornosť, naozaj sa chvíľku venuj len cvičeniu. Pokojne si nastav budík napríklad na 7 minút, aby si sa mohol/mohla do tohto času plne uvoľniť.
To je už spomínaný bráničný dych. Toto je úplný základ. Je jednoduchý a keď sa ho naučíš, stane sa už súčasťou tvojho bežného fungovania.
Ako na to?
Každý deň si môžeš na chvíľku ľahnúť na zem alebo sa postaviť a oprieť do steny (vtedy sme najviac vystretí) a dať si 10 bráničných dychov. Teda dýchaš tak, že sa bruško s nádychom rozpína a s výdychom uvoľní. Nedvíhaj a nenapínaj však pri tom ramená, krk a trapézy.
Tento dych sa volá aj plný jogový dych, a je to cvičenie vhodné pre každého. Je to dych, pri ktorom dýchaš v akejsi vlne, kedy sa s nádychom rozpína prvé brucho (60% nádychu), následne sa rozpína hrudník (30%) a na záver priestor pod kľúčnymi kosťami (10%). Vydychuješ následne v opačnom poradí: teda najprv spod kľúčnych kostí, hrudníka a z brucha na záver. Ak je takýto výdych pre teba spočiatku náročný, tak vydýchni akokoľvek sa ti dá. Ale poradie toho vlnového nádychu udrž :-).
Takýmto dychom využívaš plnú kapacitu svojich pľúc. Krásne sa ti ukľudní nervový systém a tiež odstráni “mentálna hmla”.
Môžeš dýchať brušným alebo plným dychom, avšak daj väčší dôraz na výdych – vydychuj dvakrát tak dlho, ako si sa nadýchol/nadýchla. Pomáha si k tomu v mysli počítať nádych napríklad do 4 a potom počítať výdych do 8. Tento dych je skvelý použiť v období, keď sa potrebuješ stíšiť, upokojiť, eliminovať stres a premieru myšlienok.
Je tu aj krásna symbolika: naučiť sa vydýchnuť si, oddýchnuť si…
Dýchaš brušný alebo plný dych tak, že nádych a výdych robíš rovnako dlhé. Pomôže počítať si to opäť v mysli. Tento typ dýchania podporuje pocit rovnováhy a tiež podporuje sústredenie.
Môžeš ho použiť aj napríklad pri chôdzi. Popri tom ako kráčaš, nadychuj na 4 kroky a vydychuj na 4 kroky.
Medzi nádychom a výdychom urobíš krátku zádrž. Veľmi známe je cvičenie 4-7-8, kedy nadychujeme po dobu počítania do 4, zadržíme dych na 7 a vydychujeme na 8 dôb. Opäť – ako všetko, vyžaduje si to tréning. Alebo dokonca vedenie – niekto ťa tým bude sprevádzať (bude ti to počítať), napríklad inštruktor na joge :-).
Tento typ dýchania pomáha pri problémoch s úzkosťami a nespavosťou. Nazýva sa aj relaxujúci dych.
Existuje množstvo rôznych dychových cvičení. Môžeš si ich zažiť na každej dobrej JOGE alebo tiež v rámci stretnutí a workshopov BREATHWORK, ktoré sa dejú už aj u nás na Slovensku. Dych sa používa aj v rámci relaxačných cvičení – kedy zapájame k nádychu aj výdychu nejakú vizualizáciu. Dych sa tiež používa ako objekt sústredenia v meditácii, tu sa však neučíme dýchať, neučíme sa tu ani pracovať s dychom. Je to akýsi “bod”, ku ktorému neustále vraciame pozornosť, takže je to niečo úplne iné.
Na joge si často pripomíname, že dych je akýmsi mostom medzi telom a mysľou. Dych spája naše telo a myseľ a tým nám umožňuje viac sa spojiť s okamihom prítomnosti. Tento článok je len malým pripomenutím si toho, aby sme si náš dych trochu viac všímali a aby sme možno o trošku plnšie, hlbšie a precítenejšie dýchali aj žili.
Zdroj: žijeme vedome?
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Dánsko požiadalo Rusko o pomoc pri ochrane Grónska pred USA - informuje eadaily.com. Protestné nálady v Dánsku…
Premiér Robert Fico (Smer-SSD) vo svojom videu zverejnil aj snímku dokumentu hanojského hotela. Na ňom…
Milan Uhrík a Milan Mazurek, exposlankyňa Romana Tabaková, ale aj podpredseda parlamentu Tibor Gašpar a…
Peter Pellegrini v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy zdôraznil, že ako prezident bude mať vždy…
Existují prý důkazy, že Kreml ve spolupráci se svými agenty na Západě se snaží ovlivnit…
Vy veľa hovoríte, ale málo počúvate. Všetko bolo pripravené, aby sme mali dodávky plynu, potom…