Verejné konzultácie, ku ktorým sa majú právo vyjadriť všetci občania, slúžia na pozastavenie sa, zhodnotenie čiastkových výsledkov a vytýčenie si novej cesty k pôvodne deklarovanému vznešenému cieľu, pripomína právnička Judita Laššáková.
Globálna agenda, ktorá bola prijatá na pôde OSN, je predstavovaná ako jedna komplexná a viacrozmerná agenda všetkých štátov sveta. Jej prioritou je myšlienka globálnej spolupráce, ktorej cieľom je odovzdať našu spoločnú planétu budúcim generáciám „ak nie v lepšom, tak minimálne v rovnakom stave“ (https://www.mirri.gov.sk/sekcie/investicie/agenda-2030/).
Podstatou Agendy 2030 je 17 honosných cieľov udržateľného rozvoja (https://unis.unvienna.org/unis/sk/topics/sustainable_development_goals.html), ktoré vyžadujú spoločný, celosvetovo koordinovaný postup pri riešení globálnych výziev.
Peter Pellegrini v roku 2018 ako úradujúci podpredseda vlády zodpovedný za informatizáciu predstavil prvú dobrovoľnú správu o pokroku v plnení Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj (https://sustainabledevelopment.un.org/content/documents/20131Agenda2030_VNR_Slovakia.pdf). Túto zverejnil úrad iba v anglickom jazyku, ktorý podľa právneho poriadku nie je štátnym jazykom na území Slovenskej republiky. Pod jeho vedením vznikla aj Rada vlády SR pre Agendu 2030.
Jej ostatné zasadnutie sa uskutočnilo dňa 15. mája 2018 – ako uvádza aj stránka ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Nie je isté, či táto Rada ešte funguje, keďže nie je možné nájsť žiadnu linku na stránkach Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI), ktorá by odkazovala na jej činnosť. Je pravdou, že Pellegrini poskytol o jej činnosti správu v anglickom jazyku, avšak ministerstvo pod vedením Veroniky Remišovej od roku 2018 nekomunikuje túto tému smerom k občanov vôbec. Preto sa niet čo čudovať, že občania tejto téme veľmi neveria, keďže ministerstvo mlčí.
Hlavné témy, ktoré si Slovenská republika z celkového počtu 17 cieľov osvojila, sú nasledovné:
• Vzdelanie pre dôstojný život,
• Smerovanie k znalostnej a environmentálne udržateľnej ekonomike pri demografických zmenách a meniacom sa globálnom prostredí,
• Znižovanie chudoby a sociálna inklúzia,
• Udržateľné sídla, regióny a krajina v kontexte zmeny klímy,
• Právny štát, demokracia a bezpečnosť,
• Dobré zdravie.
I keď ciele znejú honosne, ani znižovanie chudoby a sociálna inklúzia ale ani právny štát, demokracia a bezpečnosť nie sú v podaní súčasnej (Hegerovej), ani predchádzajúcej vlády (Matovičovej) prioritou, skôr sú výsmechom občanov, ktorí sa vo februári 2020 v parlamentných voľbách vyjadrili, že požadujú zmenu spoločnosti. Táto im ústami politikov sľubovaná bola, avšak realita nám dokazuje opak.
Preto by bolo vhodné dať Európskej komisii spätnú väzbu (https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13600-Dobrovolne-preskumanie-EU-tykajuce-sa-vykonavania-Agendy-2030-pre-udrzatelny-rozvoj_sk), ako sa na Slovensku uplatňujú ciele Agendy 2030.
Európska komisia vypisuje tzv. verejné konzultácie, ktoré je možné vyplniť z pohodlia domova.
Stačí na to internetové pripojenie, zaregistrovať sa na stránke (https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_sk) a vyjadriť svoj názor na témy, ktoré Komisia vypíše.
Pri Agende 2030 by bolo vhodné odpovedať na otázky:
1. Akým spôsobom sa vláda Slovenskej republiky stavia k Agende 2030?
2. Ako ju komunikuje s občanmi?
3. Čo o Agende 2030 občania vedia?
4. Ako im zlepšila život na Slovensku?
5. Prípadne ďalšie.
V prípade, že odpoveď na verejnú konzultáciu bude strohá „nesúhlasím“ a podobne, môže sa stať, že vládni predstavitelia uvidia príležitosť a začnú tieto odpovede zo strany občanov SR brať ako dôkaz toho, že sociálnej siete treba obmedzovať a začne sa častejšie skloňovať téma vypínania webov.
Preto prosím každého, kto má záujem vyplniť túto spätnú väzbu, aby ju napísal čo možno najjednoduchšie, úderne ale slušne, a hlavne poukázal na zlyhanie komunikácie ústavných činiteľov aj v tejto téme smerom k občanom.
Ak už sa nás Európska komisia pýta, dajme jej odpoveď skôr takú, aby súčasná vláda musela vysvetľovať svoje kroky v Bruseli a nie aby sme sa my stali terčom prípadných budúcich sankcií v podobe vypínania webov a blokovania prístupov k určitým stránkam.
V prípade ťažkostí s registráciou, tu je linka na inštruktážne video:
Autor: Judita Laššáková
Zdroj: InfoVojna / Judita Laššáková
Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…
Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…
Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…
Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…
Slovensko nie je a nikdy nebude Ukrajina. Opäť sme sa dočkali – sú tu protesty…
Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k…