slovanský svet

Ako si USA vynucovali „spravodlivosť“ – bombami. „Humanitárne bombardovanie“

Bombardovanie sa začalo 24. marca 1999 o 20.45 hodine. Vtedajší premiér Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda v neskorších memoároch Kde je vôľa, tam je aj cesta – Môj politický maratón na strane 48 o sedemdesiatich ôsmich dňoch leteckých útokov a bombardovania, na čom sme aj my participovali otvorením nášho vzdušného priestoru, napísal: „Akcia NATO bola neobyčajná: úderná, rýchla, efektívna, s minimálnymi stratami. Politicky aj vojensky brilantná.“

Podľa srbských prameňov straty na životoch predstavovali dvetisícpäťsto obetí a dvanásťtisícpäťsto ľudí bolo zranených. Počas bombardovania bolo na územie Srbska a čiastočne aj Čiernej Hory zhodených okolo 22 000 ton munície. Z toho podľa odhadov 13 000 – 15 000 ton munície s ochudobneným uránom. Ich následkom sa v Srbsku zvýšil počet nádorových ochorení.

Podľa údajov Inštitútu verejného zdravia doktora Milana Jovanovića-Batuta sa od roku 2001 do roku 2010 zvýšil počet chorých na leukémiu o stodesať percent a celkový počet nádorových ochorení o dvadsať percent.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Bombardovaním bola zničená infraštruktúra a hospodárstvo krajiny, pričom škody sa odhadujú od tridsať do sto miliárd dolárov. Okupácia Kosova vojskami NATO nezastavila násilie v oblasti. Kosovskí Srbi boli vyháňaní zo svojich domovov a vraždy srbských civilov  z národnostnej nevraživosti boli takmer na dennom poriadku (počet Srbov nezvestných a zabitých po obsadení Kosova sa pohybuje okolo tisícosemsto).

Celkový počet obetí na strane kosovských Albáncov v rokoch 1998 – 1999 sa odhaduje na päť- až vyše desaťtisíc nezvestných a zabitých. Z obavy o život muselo z Kosova utiecť celkovo dvestotisíc tamojších Srbov. Bombardovanie a ďalšie vojenské akcie sa udiali bez mandátu OSN a do bombardovania sa zapojilo devätnásť členských štátov aliancie NATO.

PRÍČINY A ZÁMIENKY

NATO svoju operáciu Spojenecká sila ospravedlnilo snahou o zastavenie údajnej genocídy albánskeho národa, ktorej sa mal podľa západných lídrov dopúšťať režim Slobodana Miloševića. Tieto argumenty opakovali aj médiá a verejná mienka bola na zásah pripravovaná intenzívnou antisrbskou kampaňou.

Zdanie nezaujatosti a férovosti prístupu Západu malo navodiť rokovanie kosovsko-albánskej a juhoslovanskej strany vo francúzskom Ramboillet zinscenované tak, aby to vyznelo, že Srbi svojou neochotou a neústupčivosťou sami donútili Západ zasiahnuť.

Bezprostrednou zámienkou, slúžiacou na rozpútanie vojny proti Juhoslávii, bol zinscenovaný „masaker“ v Račaku. Hra o Juhosláviu a Kosovo bola súčasťou americkej snahy o prerozdelenie sveta po skončení studenej vojny. Na toto pozadie kosovského konfliktu poukázala vo svojom vyhlásení redakcia srbského časopisu Pečat:

Agresia NATO proti Srbsku a Čiernej Hore (Juhoslávii) v roku 1999  predstavuje zločin proti mieru a ľudskosti. Je to precedens a míľnik na ceste ku globálnemu intervencionizmu, úmyselnému porušovaniu medzinárodného právneho poriadku a popretiu úlohy OSN. 

„Základňa ‚Bondsteel‘ (vybudovaná Američanmi v Kosove – pozn. MJ) je prvým a kľúčovým článkom v reťazci nových amerických vojenských základní, ktoré slúžia na rozšírenie NATO na východ ku Kaspickému moru, na Stredný východ a konečne k hraniciam Ruska a Sibíri, bohatej na strategické zdroje energie a nerastné suroviny. Takto Európa získala novú verziu stratégie ‚Drang nach Osten‘ , ktorej prvá verzia skrachovala počas druhej svetovej vojny. Destabilizácia a tragický vývoj na Ukrajine je len najnovším dôsledkom stratégie západnej expanzie na východ v podaní USA / NATO / EÚ.“

HUMANITNÉ BOMBARDOVANIE

V osudný piatok 30. apríla 1999  sa v malej čiernohorskej obci Murino vybrali na nákup do predajne miestnych potravín štyri dievčatá – sesternice Olivera, Ivana, Julijana a Teodora, ktoré rodičia v strachu pred terorom Kosovskej oslobodeneckej armády previezli z rodnej Prištiny ku babke „na prázdniny“.

Murino bolo totiž tým najzastrčenejším kútom a tým aj najbezpečnejším miestom, aké si len rodičia mohli zvoliť pre bezpečné prečkanie bombardovania Juhoslávie, ktoré bolo v tom čase už viac než mesiac v plnom prúde.

Trinásť rokov neskôr srbský server Vesti priniesol výpoveď Ivany o tom, čo sa v inkriminovaný deň stalo: „Toho strašného dňa, netušiac nič zlé, som so sestrou Oliverou a sesternicami Julijanou a Ivanou išla do miestneho obchodu kúpiť suroviny potrebné na koláče pre mamu a tetu, ktoré k nám mali prísť z Kosova. Olivera a Juliana odišli do obchodu a Teodora a ja sme ich čakali pri moste cez rieku Lim. V tom momente sa nad Murinom objavili dve lietadlá, z ktorých jedno letelo veľmi nízko. Vystrašená Teodora začala kričať, ja som ju schmatla za ruku a bežala sa s ňou skryť k najbližšej budove, ako nás učili v Kosove. Skryla som Teodoru pod schodisko a išla som v ústrety Olivere a Julijane. Žiaľ, už bolo neskoro, jedna zo sedemnástich bômb zasiahla malý obchod a v hromade sutiny ležali ich roztrhané telá.“ Užialená matka nebohej Olivery Gordana k tomu dodala, že od toho osudného dňa nemôže spať: „Toho dňa som umrela i ja, namiesto Olivery a deväťročnej netere Julijany ma v zničenom Murine privítal krvavý kameň, na ktorom boli ešte stopy ich vlasov.

Okrem Olivery Maksimovićovej (1986) a Julijany Brdarovej (1989) zahynul v ten deň aj Miroslav Knežević (1985), všetko nevinné deti, a ďalší traja občania obce. Ťažko zranených bolo sedemnásť občanov. Obetiam agresie rodiny a spoluobčania postavili v obci malý pamätník, ktorý je tichou výčitkou zodpovedným za vraždenie nevinných a zároveň otázkou prečo?

Otázka: Prečo? sa vinie ako leitmotív dokumentárnym filmom s rovnomenným názvom. Autorky – srbská a americká novinárka – si v ňom kladú túto otázku aj pri ďalších podobných prípadoch, ako bola tragédia v Murine. Prečo muselo 12. apríla 1999 zomrieť pätnásť cestujúcich (a štyridsaťštyri bolo zranených) pri zásahu rakiet vypálených z lietadla NATO na vlak prechádzajúci cez most v Grdeličkej tiesňave? Prečo muselo 27. apríla 1999 zomrieť dvadsať civilov (z toho dvanásť detí) v Surdulici? Prečo musela 19. apríla 1999 zomrieť najmladšia obeť bombardovania, len trojročná Milica Rakićová z Batajnice? Prečo muselo 1. mája 1999 zomrieť štyridsaťsedem cestujúcich (šestnásť zranených) v autobuse Nišexpresu?

Prečo muselo 3. mája 1999 zomrieť dvadsať cestujúcich (štyridsaťtri zranených) v autobuse „Djakovicaprevoza“. Prečo bol 7. mája 1999 bombardovaný Niš, kde zahynulo štrnásť a bolo zranených sedemdesiat civilistov? A tak by sme mohli pokračovať ďalej.

Prečo museli zahynúť nevinné deti? Prečo, Prečo…? Je to už dvadsaťtri rokov, čo si tieto otázky kladú nielen pozostalí obetí, ale aj srbský národ a celý civilizovaný svet. Odpovedí od zodpovedných sa zatiaľ nikto nedočkal a zrejme sa ani nedočká. Súčasná svetská (západná) spravodlivosť má svoje kritériá a svoj meter – dvojaký.

(článok pôvodne vyšiel na snn.sk ešte v roku 2014 TU)

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Kyjev plánuje čoskoro zaútočiť na Rusko zbraňami dlhého doletu, píšu médiá

Reuters: Ukrajina má v úmysle v najbližších dňoch zaútočiť na Rusko zbraňami s dlhým doletom…

2 minúty ago

Európska strana Patrioti zvolila za prezidenta Santiaga Abascala z Voxu. Vyzval na „frontálnu odpoveď globalizmu“

Abascal vyzýva členov, aby „podporovali frontálnu a úplnú odpoveď na globalizmus“, informuje portál Politico Santiago…

4 minúty ago

Belousovová: Pre tých, ktorí si ešte stále neuvedomujú, čo sa stalo

Ak Joe Biden povolil Ukrajine útočiť na územie Ruska ďalekonosnými zbraňami znamená to priame zapojenie…

6 minút ago

Elon Musk komentoval americké povolenie zasiahnuť ATACMS o Rusku

Ako liberáli milujú vojnu Musk komentoval Bidenovo rozhodnutie o úderoch ATACMS hlboko do Ruska Americký…

9 minút ago

Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU

Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…

18 hodín ago

Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“

Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…

18 hodín ago