Európa

Ako si EÚ láme svoju chrbticu

  • Európske priemyselné odvetvia vrátane ferozliatin, závodov na výrobu hnojív a špeciálnych chemikálií sa zatvárajú v dôsledku prebiehajúcej energetickej krízy.
  • Niektoré odvetvia sa nemusia vrátiť, aj keď energetická kríza poľaví.
  • Stále prísnejšie regulačné prostredie je ďalším dôvodom deindustrializácie v Európe.

Európska únia v tichosti oslavuje neustály pokles spotreby plynu a elektriny v tomto roku uprostred rekordných cien, prerušenia veľkej časti ruských dodávok plynu a krízy likvidity na energetickom trhu. Dôvod na oslavu je však pochybný:

podniky nielenže obmedzujú spotrebu energie a pokračujú ako obvykle. Zatvárajú továrne, zmenšujú stavy alebo sa sťahujú. Európa môže byť na ceste k deindustrializácii.

Cesta k recesii

To, že Európska únia smeruje k recesii, je teraz úplne jasné každému, kto sleduje ukazovatele. Najnovšia výrobná aktivita v eurozóne klesla na najnižšiu úroveň od mája 2020.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Októbrová hodnota PMI S&P Global tiež signalizovala hroziacu recesiu, ktorá medzimesačne klesala a bola už štvrtou mesačnou hodnotou pod 50 – čo naznačuje ekonomickú kontrakciu.

Možno ešte horšou správou však je, že nemecký konglomerát BASF minulý mesiac uviedol, že vo svojej domovskej krajine bude natrvalo klesať a expandovať bude v Číne. Oznámenie poslúžilo ako rana pre vládu, ktorá sa snaží žonglovať s nedostatkom energie s klimatickými cieľmi bez predĺženia životnosti jadrových elektrární.

„Európsky trh s chemikáliami rastie už asi desaťročie len slabo [a] výrazné zvýšenie cien zemného plynu a elektriny v priebehu tohto roka vytvára tlak na chemické hodnotové reťazce,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti BASF Martin Brudermueller, ktorého  citoval FT koncom októbra.

Firmy vyháňa regulácia EÚ

Napriek tomu stojí za zmienku, že energetická kríza nebola jediným dôvodom plánov BASF zmenšiť svoju prítomnosť doma a rásť v zahraničí. Faktorom za týmto rozhodnutím bola aj čoraz prísnejšia regulácia EÚ, povedal Brudermueller.

Zdá sa, že aj iné odvetvia majú problémy s novými nariadeniami EÚ. Obchodný orgán pre oceliarsky a hlinikársky priemysel, ktoré tiež výrazne utrpeli v dôsledku inflácie nákladov na energiu, nedávno navrhol, aby EÚ prijala postupný prístup s novým mechanizmom cezhraničnej úpravy, známym aj ako dovozná uhlíková daň.

CBAM bol koncipovaný ako spôsob vyrovnania podmienok pre európske priemyselné podniky podliehajúce prísnej emisnej regulácii, vďaka ktorej je jeho výroba nákladnejšia v porovnaní s výrobou v krajinách s laxnejšími emisnými normami.

Zdražilo by to však aj dôležité suroviny pre európsky oceliarsky a hlinikársky priemysel, čo by prispelo k bolesti, ktorú už tieto odvetvia pociťujú, pretože patria aj medzi energeticky najnáročnejšie.

Podľa odhadov Jefferiesa

desatina európskej výrobnej kapacity surovej ocele je nečinná. Všetky zinkové huty obmedzili výrobu a niektoré sa zastavili. Polovica primárnej výroby hliníka sa tiež zastavila. A v oblasti hnojív je 70 percent tovární nečinných kvôli nedostatku energie.

Činnosť obmedzujú aj chemické závody, vychladzujú ferozliatinové pece, zmenšuje sa aj výroba plastov a keramiky.

Niektoré z týchto podnikov sa možno nakoniec presťahujú na miesto s lacnejšími a všeobecnejšie dostupnými zdrojmi energie, čím prispejú k procesu deindustrializácie v Európe.

Pokiaľ ide o najlepšieho kandidáta na toto premiestnenie, podľa niektorých pozorovateľov sú to Spojené štáty americké s bohatými zásobami plynu, rastúcou produkciou a priateľskou investičnou klímou.

Jedna vec sa medzitým vyjasnila: znížená spotreba energie v priemyselných odvetviach Európy naozaj nie je dôvodom na oslavu. Ak vôbec niečo, je to dôvod na obavy a naliehavú akciu zo strany tých, ktorí rozhodujú.

Strop cien plynu, na ktorom sa EÚ nedávno dohodla, by mohol trochu pomôcť, ale keďže je viazaný na nižšiu spotrebu, nie je to v skutočnosti riešenie pre podniky, ktoré chcú zostať v podnikaní. Je to systém podpory života.

Irina Slav

Pôvodný zdroj tohto článku je Oilprice.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Vírus digitálnej demencie

Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…

4 hodiny ago

Vojna je obchod

Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…

4 hodiny ago

Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…

4 hodiny ago

Vojna v Iraku

Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…

4 hodiny ago

Kyjevský režim sa pripravuje znížiť vekovú hranicu pre mobilizáciu na 18 rokov

Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…

4 hodiny ago

Mraky na březích Dněstru: bude Moldavsko riskovat útok na Podněstří?

Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…

4 hodiny ago