zamyslenie

Ako sa sociálne siete stali „dcérskou spoločnosťou“ FBI a CIA

Americký Kongres sa naposledy pokúsil popasovať s tým , čím boli rozbehnuté bezpečnostné služby krajiny pred takmer polstoročím.

V roku 1975 sa cirkevnému výboru podarilo urobiť letmý, aj keď zďaleka nie úplný, záber z podsvetia, v ktorom pôsobia agentúry ako Ústredná spravodajská služba (CIA), Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Národná bezpečnostná agentúra (NSA).

Po škandále Watergate výbor Kongresu a ďalšie súvisiace vyšetrovania zistili, že spravodajské služby krajiny mali rozsiahle právomoci na sledovanie a boli zapojené do množstva nezákonných alebo protiústavných činov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Skryte podvracali a zabíjali zahraničných vodcov. Kooptovali stovky novinárov a mnohé médiá po celom svete, aby propagovali falošné príbehy. Špehovali a infiltrovali politické skupiny a skupiny za občianske práva. A zmanipulovali verejný diskurz, aby ochránili a rozšírili svoje právomoci.

Sám senátor Frank Church varoval , že sila spravodajskej komunity sa môže kedykoľvek „obrátiť proti americkému ľudu a žiadnemu Američanovi nezostane žiadne súkromie, taká je schopnosť všetko monitorovať… Nebolo by sa kam skryť. “

Odvtedy sa technologické možnosti narúšať súkromie dramaticky zvýšili a dosah spravodajských služieb, najmä po 11. septembri, sa posunul spôsobom, ktorý Cirkev nikdy nepredvídala.

To je dôvod, prečo bolo ustanovenie nového cirkevného výboru dlho oneskorené. A napokon, za najkontroverznejších okolností a z tých najstrannejších dôvodov môže konečne dôjsť k nejakému oživeniu.

Zdĺhavý boj minulý mesiac v rámci Republikánskej strany o zvolenie Kevina McCarthyho za nového predsedu Snemovne reprezentantov ho prinútil podvoliť sa požiadavkám pravicového krídla jeho strany. V neposlednom rade súhlasil so zriadením výboru pre to, čo sa nazýva „zbrojenie“ federálnej vlády.

Svoje prvé zasadnutie mala minulý týždeň. Panel uviedol , že jeho úlohou bude pozrieť sa na „politizáciu FBI a DOJ a útoky na americké občianske slobody“.

Republikánsky zástupca Dan Bishop vo svojom prejave v novom výbore pred Snemovňou povedal , že je načase odstrániť „hnilobu“ vo federálnej vláde: „Dávame na vedomie hlboký štát. Ideme po teba.“

Demokrati už výbor odsudzujú ako nástroj, ktorý sa bude využívať v záujme Donalda Trumpa a jeho stúpencov, tvrdiac, že ​​republikánska pravica chce zdiskreditovať bezpečnostné služby a navrhnúť zneužitie pri zaobchádzaní s bývalým prezidentom.

Sily snehovej gule

Ale hoci výbor bude takmer určite použitý na vyrovnanie politických účtov, môže sa mu ešte podariť objasniť niektoré z nových desivých právomocí, ktoré bezpečnostné služby nadobudli od správy cirkevného výboru.

Miera, do akej tieto sily narástli ako snehová guľa, by mala byť všetkým zrejmá. Dokumenty, ktoré pred desiatimi rokmi unikli whistleblowerovi Edwardovi Snowdenovi, ukázali nezákonné hromadné sledovanie doma aj v zahraničí zo strany NSA. A organizácia WikiLeaks pre transparentnosť Juliana Assangeazverejnila dokumentáciu nielen odhaľujúcu americké vojnové zločiny v Iraku a Afganistane , ale aj obrovský globálny hackerský program CIA.

Najmä v tom, čo môže byť znakom sily bezpečnostných agentúr uvaliť odplatu tým, ktorí spochybňujú ich moc, Assange aj Snowden utrpeli hrozné následky.

Snowden bol nútený odísť do exilu v Rusku, jednej z mála jurisdikcií, kde ho nemožno vydať do USA a zamknúť. Assange bol uväznený, pretože americké úrady žiadali o jeho vydanie , takže môže zmiznúť do väzenia s maximálnym stupňom stráženia na zvyšok svojho života.

Teraz, v nepravdepodobnom zvrate udalostí, miliardár otvoril ďalšie okno o skrytých manipuláciách zo strany bezpečnostných služieb – tentoraz v súvislosti s platformami sociálnych médií a volebným procesom v USA.

Kľúčovými hráčmi sú tentoraz FBI a Ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS), ktoré zriadila administratíva bývalého prezidenta Georgea W. Busha po útokoch z 11. septembra.

Po tom, čo Elon Musk minulý rok kúpil sociálnu sieť Twitter, umožnil hŕstke nezávislých novinárov prístup k jej firemným archívom. V pokračujúcej sérii vyšetrovaní s názvom Súbory Twitteru , publikované ako dlhé vlákna na platforme, títo novinári dávali zmysel tomu, čo sa dialo pod predchádzajúcimi vlastníkmi Twitteru.

Pointa je, že po Trumpovom zvolení sa americké bezpečnostné agentúry – podporované politickým tlakom, najmä zo strany Demokratickej strany – agresívne predierali do rozhodovacích procesov Twitteru. Zdá sa, že iné veľké platformy sociálnych médií urobili podobné opatrenia.

„Nič burger“?

Súbory Twitter naznačujú rýchlo vznikajúce, ale skryté partnerstvo medzi štátnymi spravodajskými službami, Silicon Valley a tradičnými médiami s cieľom manipulovať národnú konverzáciu v USA – ako aj vo väčšine zvyšku sveta.

Strany v tejto aliancii si navzájom ospravedlňujú svoje zasahovanie do politiky USA – skryté pred zrakom verejnosti – ako nevyhnutnú reakciu na rýchly vzostup nového populizmu . Trump a jeho priaznivci začali ovládnuť Republikánsku stranu a populistická ľavica na čele so senátorom Berniem Sandersom len obmedzene prenikla do Demokratickej strany.

Sociálne médiá priťahovali osobitné obavy zo strany bezpečnostných služieb, pretože boli vnímané ako prostriedok, ktorý rozpútal túto vlnu nespokojnosti verejnosti.

Podľa správy v Intercepte jeden predstaviteľ FBI minulý rok poznamenal, že „podvratné informácie na sociálnych sieťach by mohli podkopať podporu americkej vláde“.

Zdá sa, že štát národnej bezpečnosti považoval spojenectvo so súkromným sektorom Big Tech za príležitosť chrániť starú gardu politiky, najmä v Demokratickej strane.

Postavy ako prezident Joe Biden a bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová boli vnímaní ako bezpečný pár, ktorý má zachovať legitimitu preplneného neoliberálneho kapitalizmu a večných vojen, ktoré boli miazgou spravodajskej komunity.

Toto partnerstvo dobre poslúžilo všetkým stranám. Silicon Valley je kariéra, ktorú si zvolili mnohí liberáli, ktorí veria, že pokrok sa najlepšie dosahuje prostredníctvom technologických prostriedkov, ktoré závisia od sociálnej stability a politického konsenzu . Populizmus a polarizácia, ktorú vyvoláva, ich prirodzene znepokojuje.

A bezpečnostné služby aj centristickejší politici v republikánskej a demokratickej strane chápu, že sú v palebnej línii v populistickej politike po desaťročia trvajúce zlyhania: rastúca polarizácia bohatstva medzi bohatými a chudobnými, škrípajúca americká ekonomika, vyčerpaná alebo nedostatočná, existujúce sociálne služby, možnosť bohatých kupovať si politický vplyv, neustála strata pokladov a života v zdanlivo nezmyselných vojnách vedených v ďalekých krajinách a médiá, ktoré sa len zriedka zaoberajú problémami obyčajných ľudí.

Bezpečnostné služby namiesto toho, aby sa zamerali na skutočné príčiny rastúceho hnevu a protiestablišmentových nálad, ponúkli politikom a Silicon Valley pohodlnejší a pohodlnejší príbeh. Populisti – napravo aj naľavo – nevyjadrovali frustráciu zo zlyhávajúceho politického a ekonomického systému USA. Pracovali na zasiatí sociálnej nespokojnosti, aby presadzovali záujmy Ruska.

Alebo, ako to zaznamenala zápisnica zo stretnutia DHS v marci minulého roka , nové zameranie bolo na obmedzenie „podvratných údajov využívaných na vrazenie klinu medzi obyvateľstvo a vládu“.

Táto stratégia dosiahla svoj zenit s „Russiagate“, rokmi hystérie bez dôkazov podporovanej spravodajskou komunitou a Demokratickou stranou.

Ústredným tvrdením bolo, že Trump bol schopný poraziť svoju demokratickú rivalku Hillary Clintonovú v prezidentských voľbách v roku 2016 len vďaka tajnej dohode s Moskvou a operáciám ruského vplyvu prostredníctvom sociálnych médií.

Rovnako ako v hre na práčku, akékoľvek známky nesprávneho konania alebo kriminality zo strany bezpečnostných služieb alebo systémových zlyhaní politickej triedy USA, boli teraz zavrhnuté ako „ruská dezinformácia“.

Snowdenov exil do Ruska – jediná možnosť, ktorá mu zostala – bol použitý na diskreditáciu jeho udavačstva v NSA. A odhalenie vojnových zločinov a porušovania zákonov spravodajskou komunitou zo strany Assange a WikiLeaks boli účinne negované údajnou tajnou dohodou s „ruskými hackermi“ pri odhaľovaní korupcie v Demokratickej strane počas volieb v roku 2016.

V praxi tvrdenia o „ruských dezinformáciách“ jednoducho slúžili na ďalšiu polarizáciu politiky USA.

Kľúčové problémy nastolené súbormi na Twitteri – tajná dohoda s technologickým a mediálnym priemyslom, zasahovanie do volieb a naratívna manipulácia a odklon – boli zahrnuté do politického straníctva a zakryté ním.

Záujem o súbory Twitter sa z veľkej časti obmedzuje na pravú stranu. Demokrati väčšinou odmietli odhalenia ako „nothingburger“.

Klíma strachu

Možno zhodou okolností sa Musk po prevzatí Twitteru premenil z miláčika liberálov – pre svoje elektromobily Tesla – na takmer vyvrheľov. V októbri Bidenova administratíva poprela správy , že zvažuje previerku jeho podnikania v oblasti národnej bezpečnosti vzhľadom na Muskov „stále viac priateľský postoj k Rusku“. Jeho status najbohatšieho muža sveta sa rýchlo zrútil spolu s jeho povesťou.

Iróniou je, že tie isté bezpečnostné agentúry, ktoré vyvolali hystériu „Russiagate“, sú teraz v súboroch Twitteru odhalené ako páchatelia toho istého zasahovania, z ktorého obvinili Moskvu.

Počas prezidentských volieb v roku 2016 sa Rusko údajne dohodlo s Trumpom a pomáhalo mu ozbrojovaním sociálnych médií, aby rozsievalo nezhody a manipulovalo voličov v USA. Následné oficiálne vyšetrovanie Roberta Muellera tieto obvinenia neobstálo.

Namiesto toho sa domnievam, že

súbory na Twitteri naznačujú, že to nebolo Rusko, ale FBI, DHS a CIA – presne tie agentúry, ktoré argumentovali, že Rusko ohrozuje politický poriadok v USA – ktoré sa agresívne a tajne snažili ovplyvniť americkú verejnú mienku.

Súbory Twitter naznačujú, že je to bezpečnostný štát USA, oveľa viac ako Rusko, kto predstavuje skutočnú hrozbu pre demokraciu USA. Klíma strachu, ktorú tieto agentúry podnietili údajnými „ruskými dezinformáciami“, nielen ovplyvnila verejnú mienku, ale dala spravodajskej komunite ešte väčší vplyv na siete sociálnych médií a ďalšiu licenciu na hromadenie väčších právomocí .

Štátni aktéri sú čoraz viac zodpovední za rozhodovanie o tom, kto môže byť vypočutý na sociálnych médiách – dokonca aj Trump bol zakázaný, keď bol prezidentom – a čo možno povedať. Tieto rozhodnutia sa často neprijímajú s cieľom zabrániť zločinu alebo presadzovať zákony alebo dokonca pre verejné blaho, ale prísne kontrolovať politický diskurz s cieľom marginalizovať vážnu kritiku establishmentu.

Skutočnosť, že tajná dohoda medzi platformami sociálnych médií a týmito agentúrami prebehla v tajnosti, sama osebe naznačuje hanebnú povahu toho, čo sa deje.

Skrytý tlak

Súbory Twitter otvárajú okno o fenoméne, ktorý sa zrejme odohráva na všetkých sociálnych sieťach.

Liberáli tradične obhajujú cenzúru sociálnych médií na základe toho, že tieto platformy sú súkromné ​​spoločnosti, ktoré si môžu robiť, čo chcú. Ich správanie údajne nepredstavuje porušenie ochrany slobody prejavu podľa prvého dodatku.

Realita, ktorú odhalili súbory Twitter, je však taká, že siete často reagujú na skrytý tlak, či už priamo zo strany federálnej vlády, alebo prostredníctvom jej spravodajských agentúr, pri obmedzovaní toho, čo sa dá povedať. Ako The Files opakovane poznamenali, Twitter, podobne ako iné sociálne médiá, začal fungovať menej ako súkromná spoločnosť a viac ako „akási dcérska spoločnosť FBI“.

V roku 2017, na vrchole paniky Russiagate, FBI zriadila pracovnú skupinu pre zahraničný vplyv, ktorej počet čoskoro narástol na 80 agentov. Jeho zdanlivou úlohou bolo spojiť sa s rôznymi sieťami s cieľom zastaviť údajné zahraničné zasahovanie do volieb.

Vedúci pracovníci Twitteru sa čoskoro pravidelne stretávali a komunikovali s vysokými predstaviteľmi FBI , pričom dostávali nekonečný prúd požiadaviek na odstránenie obsahu, aby sa zabránilo „ruským dezinformáciám“. Zdá sa , že CIA sa tiež zúčastnila stretnutí pod prezývkou OGA alebo „iná vládna agentúra“. Hoci v kompetencii pracovnej skupiny bol zahraničný vplyv, údajne sa stala „priestorom pre hory domácich žiadostí o umiernenosť od vlád štátov, dokonca aj od miestnej polície“.

Pod rastúcim tlakom zo zákulisia spravodajských služieb a na verejnosti od politikov začali sociálne siete údajne s pomocou informácií od bezpečnostných služieb zostavovať tajné čierne listiny, aby obmedzili dosah účtov alebo zastavili trend tém. Účinky bolo často ťažké prehliadnuť, pričom Trump vyhlásil , že v roku 2018 túto prax vyšetrí.

V reakcii na to vedúci predstavitelia Twitteru verejne popreli, že by praktizovali „tieňový zákaz“ – termín pre prípady, keď je ťažké alebo nemožné nájsť príspevky alebo účty. V skutočnosti Twitter jednoducho vynašiel inú frázu pre presne ten istý režim potláčania reči. Nazvali to „filtrovanie viditeľnosti“.

Takáto cenzúra bola použitá nielen proti podozrivým účtom robotov alebo tým, ktorí šírili zjavné dezinformácie. Dokonca aj významní verejní činitelia, ktorí mali právomoc hovoriť o téme, boli tajne terčom, ak spochybnili kľúčové príbehy establishmentu.

Stanfordský epidemiológ Jay Bhattacharya napríklad počas pandémie COVID-19 trpel „filtrovaním viditeľnosti“ po tom, čo kritizoval blokády za spôsobenie škody deťom. Bol zaradený na „ čiernu listinu trendov “.

Uprostred nedávneho hromadného prepúšťania na Twitteri sa Middle East Eye nepodarilo kontaktovať spoločnosť, aby sa vyjadrila k týmto a ďalším obvineniam uvedeným v súboroch Twitter.

CIA neodpovedala do času zverejnenia, zatiaľ čo FBI poslala odpoveď, v ktorej sa uvádzalo: „Koešpondencia medzi FBI a Twitterom neukazuje nič iné ako príklady našich tradičných, dlhodobých a prebiehajúcich záväzkov federálnej vlády a súkromného sektora… Ako vyplýva z korešpondencie, FBI poskytuje dôležité informácie súkromnému sektoru v snahe umožniť im chrániť seba a svojich zákazníkov.

Iní poprední lekári, ktorí spochybňovali vládnu ortodoxiu, boli tiež odsunutí na vedľajšiu koľaj, zistili Files, často pod priamym tlakom lobistov z Bieleho domu alebo vakcínových spoločností.

Najznámejšou obeťou režimu cenzúry na Twitteri bol však samotný Trump. Dňa 8. januára 2021 dostal zákaz činnosti, aj keď sa zamestnanci údajne v zákulisí zhodli, že takéto rozhodnutie nemôžu založiť na žiadnom priamom porušení svojich pravidiel.

Ruský „vplyv“ ako bublina

Spad z Russiagate vtiahol Twitter hlbšie do objatia bezpečnostných služieb. Začiatkom roka 2018 predložil republikánsky zástupca Devin Nunes výboru pre spravodajské služby Snemovne reprezentantov utajovanú správu , v ktorej podrobne uvádzal údajné zneužívanie zo strany FBI pri sledovaní osoby spojenej s Trumpom.

FBI sa údajne opierala o takzvaný Steeleov spis, ktorý bol čiastočne financovaný Clintonovou a Demokratickou stranou, no médiá ho pôvodne prezentovali ako nezávislé vyšetrovanie vedené spravodajskými službami, ktoré overovalo tajnú dohodu medzi Trumpovým tímom a Moskvou .

Správy o memorande vyvolali búrku na sociálnych sieťach medzi Trumpovými priaznivcami a vyvolali virálny hashtag: #ReleaseTheMemo . Nunesove tvrdenia boli overené takmer o dva roky neskôr vyšetrovaním ministerstva spravodlivosti . Demokratickí politici a médiá sa však v tom čase ponáhľali zosmiešňovať poznámku , pričom akúkoľvek požiadavku na jej zverejnenie charakterizovali ako „operáciu ruského vplyvu“.

Teplo bolo vytočené na Big Tech. Vlastné vyšetrovanie Twitteru nedokázalo určiť žiadnu ruskú účasť, čo naznačuje, že hashtag bol organický trend , poháňaný VITs – Very Important Tweeters.

Vedúci pracovníci Twitteru však nemali náladu na boj. Namiesto toho, aby sa Twitter postavil proti Demokratickej strane – a s najväčšou pravdepodobnosťou za ňou stojí FBI, znepokojený odhaleniami memoranda – Twitter nasledoval „otrocký vzor nepopierania ruských tvrdení,“ poznamenal Matt Taibbi, jeden z novinárov, ktorí pracovali na dokumente. Súbory Twitter.

Čoskoro bolo Rusko obviňované veľkými médiami z akéhokoľvek trápneho hashtagu, ktorý sa stal virálnym, ako napríklad #SchumerShutdown, #ParklandShooting a #GunControlNow. Keď sa kampaň tvrdení Russiagate zintenzívnila, Twitter sa dostal pod čoraz väčší tlak na akciu.

V roku 2017 manuálne preskúmala približne 2 700 účtov označených ako potenciálne podozrivé. Drvivá väčšina bola vyčistená. Twitter pozastavil 22 možných ruských účtov, pričom sa zistilo , že ďalších 179 má „možné prepojenia“ na tieto účty.

Demokratických politikov to rozčúlilo, očividne sa spoliehali na spravodajské zdroje, aby podporili svoje tvrdenie, že sociálne siete boli preplnené ruskými robotmi. Twitter reagoval vytvorením „Ruskej pracovnej skupiny“ na ďalšie vyšetrovanie, ale opäť nenašiel žiadne dôkazy o kampani ruského vplyvu. Všetko, čo identifikoval, bolo niekoľko plagátov osamelých vlkov, ktoré míňali obmedzené peniaze na reklamy.

Napriek tomu sa Twitter dostal do PR krízy, pričom politici a establišmentové médiá ho obviňovali zo zotrvačnosti. Kongres pohrozil drakonickými zákonmi, ktoré vyhladia Twitter z príjmov z reklamy .

Neschopnosť Twitteru nájsť účty s ruským vplyvom viedla k obvineniu zo strany Politico : „Twitter vymazal údaje, ktoré sú potenciálne dôležité pre ruské sondy. Pôvodné vyšetrovanie 2 700 účtov na Twitteri podnietilo bizarné tvrdenia v médiách, že bola objavená „nová sieť “ ruských robotov.

Uprostred tejto búrky Twitter náhle zmenil smer a verejne vyhlásil, že odstráni obsah „podľa nášho vlastného uváženia “ – ale v skutočnosti to bolo oveľa horšie. Ako Taibbi uviedol v jednom zo súborov na Twitteri, bolo to tak, že sa spoločnosť súkromne rozhodla „odstrániť“ čokoľvek „identifikované americkou spravodajskou komunitou ako štátom sponzorovaný subjekt vykonávajúci kybernetické operácie“.

Twitter sa stále viac ocitol v obliehaní. Súbor Twitter zverejnený minulý mesiac tvrdí, že prominentná online lobby s názvom Hamilton 68 – s väzbami na spravodajskú komunitu – spáchala „podvod“ o ruských dezinformáciách.

Stránka vyvolala nekonečné titulky v amerických médiách po tom, čo naznačila, že odhalila kampaň ruského vplyvu na sociálnych médiách, do ktorej boli zapojené stovky používateľov. Médiá zverejnili tieto tvrdenia ako dôkaz, že sociálne siete boli preplnené ruskými robotmi. Zamestnanci Hamilton 68 boli dokonca pozvaní, aby svedčili pred vysokými politikmi Kongresu.

Napriek tomuto rozruchu však Hamilton 68 nikdy nezverejnil zoznam robotov, ktoré údajne objavil . Interné vyšetrovanie Twitteru ukázalo , že takmer všetci na zozname boli bežní používatelia.

Alliance for Securing Democracy (ASD), ktorá hostila Hamilton 68 a jeho nástupcu Hamilton 2.0, vydala „informačný list“ v reakcii na Twitter Files, v ktorom popierala obvinenia a naznačila, že jej údaje boli „dôsledne nesprávne pochopené alebo skreslené “ médiá a zákonodarcovia napriek „vtedajšiemu rozsiahlemu úsiliu o nápravu mylných predstáv“. ASD poznamenalo, že nikdy nenaznačilo, že všetci roboti boli Rusi, ale sledovalo niektorých, ktorí mohli byť.

Je pozoruhodné, že Hamilton 68 viedol bývalý vysoký predstaviteľ FBI. Vedúci pracovníci Twitteru sa verejne nepostavili proti hromade médií a zistili, že sa im to podarilo , keď sa pokúsili súkromne vyjadriť svoje obavy novinárom.

„Pupok“ FBI

Na znak toho, ako úzky vzťah medzi FBI a Twitterom narástol, Twitter získal právneho poradcu Jamesa Bakera, bývalého najvyššieho právnika FBI. Baker bol jednou z ústredných postáv v úsilí nakresliť obraz – teraz opäť zdiskreditovaný – tajnej dohody medzi Trumpom a Moskvou.

Mnoho ďalších, ktorí opustili FBI, zamierilo priamo na Twitter. Zahŕňali Dawn Burtonovú, bývalú zástupkyňu náčelníka štábu šéfa FBI Jamesa Comeyho, ktorá iniciovala vyšetrovanie Russiagate. V roku 2019 sa stala riaditeľkou stratégie Twitteru .

Podobné vzťahy existovali aj s britskými bezpečnostnými službami. Twitter zamestnal Gordona MacMillana ako svojho hlavného redakčného poradcu pre Blízky východ. Išlo o miesto na čiastočný úväzok, keďže v tom istom čase slúžil v psychologickej bojovej jednotke britskej armády, 77. brigáde.

Do roku 2020, keď sa pandémia rozvinula, ďalšie vládne agentúry videli svoju šancu viesť paralelnú kampaň proti Twitteru zameranú na údajné snahy Číny o šírenie dezinformácií o Covid-19. Spravodajská odnož ministerstva zahraničných vecí, Global Engagement Center, pomocou údajov federálnej vlády tvrdila, že 250 000 účtov na Twitteri zosilňuje čínsku propagandu“, aby opäť rozsievalo neporiadok. Tieto účty zahŕňali kanadskú armádu a CNN.

E-maily medzi vedúcimi pracovníkmi Twitteru ukazujú, že mali svoj vlastný názor na to, čo kampaň chcela dosiahnuť. Predstavitelia ministerstva zahraničia sa chceli „začleniť“ do konzorcia agentúr, ako sú FBI a DHS, ktorým bolo povolené sťahovať obsah Twitteru .

Je výstižné, že Twitter argumentoval proti začleneniu ministerstva zahraničných vecí – a to výrazmi, ktoré silne kontrastovali s ich prístupom k FBI a DHS. Vedúci predstavitelia považovali štát za viac „politický“ a „Trumpy“.

Nakoniec sa navrhlo, že FBI bude slúžiť ako „ pupok “, prostredníctvom ktorého bude Silicon Valley informovať ostatné vládne agentúry. Výsledkom podľa Files bolo, že Twitter „prijímal žiadosti od každého predstaviteľného vládneho orgánu“ a často hromadne . Platforma takmer nikdy nepovedala nie žiadostiam o vymazanie účtov obvinených z toho, že sú ruskými robotmi .

Keď sa Twitter stal viac ľahostajným, dokonca aj vysokopostavení americkí politici sa pokúsili zapojiť do tohto činu. Adam Schiff, vtedajší šéf Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby, požiadal o elimináciu novinára, ktorému sa nepáčilo, aby bol deplatformovaný. Hoci sa Twitter zdráhal pristúpiť na takéto žiadosti, niektoré účty „deamplifikoval“ .

Keď sa blížili voľby v roku 2020, tok požiadaviek bezpečnostných služieb sa stal záplavou, ktorá hrozila, že zaplaví Twitter. Mnohé z nich nesúviseli so zahraničným vplyvom – zdanlivý účel pracovnej skupiny FBI. Namiesto toho sa zdá, že podania sa často týkajú domácich účtov. Zriedkavo podrobne popisovali hrozby porušovania zákona alebo teroristické hrozby, pravdepodobne hlavnú oblasť záujmu FBI, ale namiesto toho sa zamerali na oveľa menej presne definované porušenia „podmienok služby“ Twitteru.

Účty často čelili „digitálnej poprave“ nie preto, že to, čo bolo povedané, bola overiteľne dezinformácia, ale preto, že tweety prekročili politické červené čiary: upozornením na neonacistický problém na Ukrajine alebo prílišnou sympatiou k venezuelskému vodcovi Nicholasovi Madurovi alebo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Odhalenia notebookov

Po začlenení do Big Tech bezpečnostné služby údajne využili svoje právomoci na skryté formovanie národnej konverzácie okolo prezidentských volieb v roku 2020.

Doposiaľ možno najväčšie jedno odhalenie – potvrdzujúce podozrenia na pravici – je, že sociálne médiá a štátne bezpečnostné agentúry zohrali úlohu pri potláčaní takzvaného príbehu o notebooku Hunter Bidenniekoľko týždňov pred voľbami v roku 2020.

Pred hlasovaním si pracovná skupina FBI pripravila pôdu tvrdením vedúcim predstaviteľom Silicon Valley, že Rusko sa pokúsi „vyhodiť“ napadnuté informácie s cieľom poškodiť demokratického kandidáta na prezidenta Bidena. Išlo vraj o reprízu volieb v roku 2016, keď zverejnenie interných e-mailov od Demokratickej strany poškodilo vtedajšiu kandidátku Hillary Clintonovú.

Po Trumpovom zvolení veľká časť príbehu Russiagate vyrástla z tvrdení bezpečnostných služieb bez dôkazov, že tieto trápne e-maily naznačujúce politickú korupciu vo vedení Demokratickej strany boli napadnuté Ruskom.

Dôkazy naznačujúce iné vysvetlenie – že e-maily unikli nespokojnému zasvätencovi – boli široko ignorované. Rozruch, ktorý tento príbeh vyvolal, zakryl skutočnosť, že e-maily a ich presvedčivé odhalenia o Demokratickej strane boli až príliš skutočné.

Na základe varovaní spravodajskej komunity platformy sociálnych médií urýchlene zablokovali príbeh o notebooku Hunter Biden, ktorý tvrdil , že sú problematické väzby medzi Bidenovou rodinou a zahraničnými predstaviteľmi na Ukrajine.

Predstavitelia Joea Bidena popreli akékoľvek previnenie vtedajšieho prezidentského kandidáta, zatiaľ čo samotný Hunter sa vyhýbal otázke, či mu notebook patrí. Príbeh, ktorý prelomil pravicový New York Post, bol desiatkami bývalých predstaviteľov spravodajských služieb okamžite vyhlásený za operáciu ruského vplyvu.

Ale v skutočnosti FBI vedela takmer rok predtým, ako sa tento príbeh dostal na verejnosť, že laptop patril Hunterovi Bidenovi a že informácie, ktoré obsahoval, neboli pravdepodobne sfalšované alebo hacknuté. Majiteľ obchodu s počítačmi v Delaware, ktorého Hunter Biden požiadal o opravu svojho notebooku, oznámil svoje obavy FBI. Agentúra dokonca predvolala zariadenie .

Tento reťazec udalostí vyvoláva otázky, či sa FBI rozhodla predísť dopadom príbehu o notebooku, ktorý ohrozoval volebné šance Joea Bidena v roku 2020, ešte predtým, ako ho mohla publikovať pravicová tlač.

Zdá sa, že zmanipulovali médiá vrátane sociálnych sietí, aby usúdili, že akýkoľvek príbeh poškodzujúci Bidena pred voľbami je ruská dezinformácia.

Big Tech mal v tom čase iné dôvody veriť, že príbeh je pravdepodobne pravdivý. New York Post vykonal obvyklé overovacie kontroly. Ďalší reportéri čoskoro potvrdili , že informácie prišli z notebooku Huntera Bidena.

Twitter však narýchlo prijal tvrdenie, že príbeh porušil jeho politiku proti zverejňovaniu napadnutého materiálu, čo odzrkadľuje tvrdenie FBI, že ide o ruskú dezinformáciu. Iní, ako napríklad Mark Zuckerberg na Facebooku, tiež prijali tvrdenia FBI o dôvere, ako neskôr priznal.

Sociálne siete podnikli bezprecedentný krok a zablokovali pokusy o zdieľanie príbehu na svojich platformách, čo mohlo mať vplyv na výsledok volieb v roku 2020 – niečo, čo väčšina republikánskej pravice vníma ako zločin proti demokracii a mnohí priaznivci Demokratickej strany ako nešťastná nutnosť brániť demokratický poriadok.

Psychologická vojna

Tajná dohoda medzi platformami sociálnych médií a bezpečnostným štátom USA ohľadom Russiagate nebola žiadnou odchýlkou.

Podľa Files Twitter udelil Pentagonu špeciálne povolenie, v rozpore s jeho vlastnými zásadami, aby si vytvoril účty na vykonávanie „online operácií s psychologickým vplyvom“.

Twitter pomohol armáde „zaradiť na bielu listinu“ 52 falošných účtov v arabskom jazyku s cieľom „zosilniť určité správy“. Tieto účty propagovali vojenské ciele USA na Blízkom východe, vrátane správ útočiacich na Irán , podporujúcich vojnu vedenú Saudskou Arábiou v Jemene a tvrdenia, že útoky amerických bezpilotných lietadiel zasiahli iba teroristov.

Do mája 2020 Twitter objavil desiatky ďalších účtov, ktoré Pentagon nezverejnil a ktoré tweetovali v ruštine a arabčine na témy ako Sýria a Islamský štát . Podľa Lee Fanga, jedného z novinárov, ktorí pracovali na súboroch Twitter: „Mnoho e-mailov z celého roku 2020 ukazuje, že vedúci pracovníci na Twitteri si boli dobre vedomí rozsiahlej siete falošných účtov a skrytej propagandy [ministerstva obrany] a pozastaviť účty.“

Iný výskum odhalil rozsiahlu propagandistickú sieť Pentagonu v iných aplikáciách sociálnych médií, ako sú Facebook a Telegram.

Zhovievavosť Twitteru k týmto skrytým účtom Pentagonu silne kontrastuje s tým, ako zaobchádza s médiami a jednotlivcami obvinenými zo spojenia s krajinami, ktoré vláda USA považuje za nepriateľské štáty. Sú takto výrazne označovaní, vrátane západných disidentských novinárov a akademikov, ktorí údajne spolupracovali s ruskými, čínskymi, iránskymi alebo venezuelskými médiami .

Podľa výskumu mediálnej skupiny FAIR Twitter naďalej zatajuje štátnu príslušnosť účtov financovaných vládou USA, vrátane tých, ktoré presadzujú svoje propagandistické ciele na Ukrajine a inde.

FAIR nenašiel žiadne príklady účtov označených ako „médiá spojené so štátom Spojených štátov amerických“, ani žiadne, ktoré by boli takto označené v Británii alebo Kanade.

Skupina dospela k záveru: „Twitter umožňuje americkým propagandistickým kanálom zachovať si na platforme predstieranie nezávislosti, tichú podporu amerických operácií mäkkej sily a vplyvu… Twitter slúži ako aktívny účastník prebiehajúcej informačnej vojny.“

Hrubý príkrov tajomstva

Po tom, čo v decembri začali vypadávať súbory na Twitteri, FBI nereagovala tak, že by riešila pravdivosť dokumentov, ale hrala rovnakú hru ako predtým. Obvinila zapojených novinárov zo šírenia „konšpiračných teórií“ a „dezinformácií“ s cieľom „diskreditovať agentúru“.

Hillary Clintonová, nestorka establišmentu Demokratickej strany, naďalej obviňuje ruské dezinformácie z problémov svojej krajiny.

Pravdou je, že bezpečnostné služby aj politický establishment príliš veľa investovali do svojich súčasných tajných dohôd so sociálnymi sieťami na to, aby súhlasili so zmenou.

A tlak na to sa pravdepodobne nezvýši, kým sa USA budú potácať od krízy ku kríze: od „vojny proti terorizmu“, cez Trumpovo predsedníctvo, pandémiu Covid-19 až po ruskú inváziu na Ukrajinu . Treba poznamenať, že všetky tieto krízy – rôznymi spôsobmi – sú dedičstvom politických rozhodnutí, ktoré prijali tí istí aktéri, ktorí teraz odmietajú kontrolu a dohľad.

Tieto krízy poskytujú zámienku nielen na nečinnosť, ale aj na čoraz užšiu a prísnejšiu kontrolu digitálneho verejného námestia zo strany štátu – a nie transparentne, ale pod hrubým príkrovom tajomstva.

Ako pred takmer polstoročím Church varoval, najväčšou hrozbou, ktorej USA čelia, je možnosť, že ich bezpečnostné agentúry obrátia svoje obrovské právomoci dovnútra, proti americkej verejnosti. A tento proces je presne to, čo je dokument Twitter Files.

Ukazujú, že spravodajská komunita prehodnotila svoju primárnu úlohu – chrániť americkú verejnosť pred zahraničnými hrozbami – aby do tejto hrozby zahrnula aj samotnú americkú verejnosť.

V roku 2021 bolo jednou z prvých priorít Bidenovej administratívy predstaviť národnú stratégiu boja proti domácemu terorizmu. Stratu viery vo vládu a extrémnu polarizáciu opísala ako „poháňanú krízou dezinformácií a dezinformácií, ktoré sa často šíria cez platformy sociálnych médií“ .

Zdá sa, že nárast nespokojnosti medzi občanmi USA nie je vinou neúspešného politického vedenia alebo prehnaného hlbokého štátu. Namiesto toho ten istý neúspešný establishment vníma populárnu reakciu – a volebnú nespokojnosť – len samoúčelne, ako dôkaz zahraničného zasahovania.

V súboroch Twitter Musk otvoril malé okno, aby ukázal niečo z toho, čo sa dialo za zatvorenými dverami. Ale aj to okno sa čoskoro opäť zatvorí. A potom sa temnota vráti – pokiaľ verejnosť nepožiada o svoje právo vedieť viac.

Jonathan Cook

O autorovi: Jonathan Cook je autorom troch kníh o izraelsko-palestínskom konflikte a víťazom Špeciálnej ceny Marthy Gellhornovej za žurnalistiku. Jeho webovú stránku a blog nájdete na adrese www.jonathan-cook.net

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Ministerka kultúry odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra

Doterajší riaditeľ Slovenského literárneho centra (SLC) Pavel Sibyla končí vo funkcii. Informuje o tom samotná…

3 hodiny ago

Veteráni ruskej špeciálnej vojenskej operácie dláždia cestu k ruskej elite

V roku 2024 sa s pomocou veteránov špeciálnych jednotiek začala obnova ruskej manažérskej elity. V…

3 hodiny ago

Foreign Affairs: Globálny juh má už dosť pokrytectva a dvojakých štandardov Západu

Po skončení studenej vojny väčšina západných politikov zrejme očakávala, že rozvojové krajiny časom prijmú západný…

3 hodiny ago

Zelenskyj pripravil k svojim narodeninám pre Trumpa darček

Reči o rokovaniach medzi USA a Ruskom o osude Ukrajiny sa na Západe zintenzívňujú –…

3 hodiny ago