Osoba, ktorá chce akumulovať osobnú silu, to znamená vitálnu energiu, ktorá je potrebná na prekonanie prekážok, na ľahké uskutočnenie jeho zámerov a prácu na sebe, sa musí zbaviť pýchy. Ale aby ste sa pýchy zbavili, musíte ju najskôr rozpoznať. Pozrime sa na najbežnejšie príznaky hrdosti:
1. Pýcha sa v prvom rade prejavuje pocitom vlastnej neomylnosti a správnosti a nesprávnosti ostatných. Takíto ľudia majú pocit, že majú vždy pravdu, majú sklon niekoho kritizovať, diskutovať, ohovárať a obviňovať.
2. Ďalším prejavom pýchy je sebaľútosť. Pocit vlastnej dôležitosti je skrytá sebaľútosť, človek sa cíti nešťastný, prežíva strach z celého sveta a aby sa pred ním chránil, vystavuje svoju dôležitosť, význam, bohatstvo. Takýto človek je zameraný iba na seba, začína hrať rolu tyrana alebo obete, z jeho života zmizne kolektívnosť, triezvosť a rozvaha.
3. Postoj blahosklonnosti, Človek sa cíti nadradený nad ostatných, preto považuje všetkých ľudí za podradných sebe samému.
4. Patronátny postoj k niekomu. Toto prejavenie pýchy ide ruka v ruke s pôžitkárstvom. Ľudia, ktorí niekomu pomáhajú, zvyčajne vyžadujú vďačnosť a rešpekt. Od takýchto ľudí počuť: „Mali by ste mi byť za to vďační. Čo som pre vás urobil! “
5. Ponižovanie ostatných a seba. Existujú ľudia, ktorí sa považujú za porazených, neschopných ničoho, sú nízky duchom a ak vidia niekoho vyššieho ako sú oni sami, sú pripravení plaziť sa pred nimi po kolenách. Ale zároveň, ak si všimnú ľudí pod sebou, nútia ich, aby sa správali rovnako.
6. Prejav vlastnej dôležitosti je názor, že „bezo mňa svet nemôže existovať“. Takíto ľudia si myslia, že všetko závisí od nich, pokoj, práca, rodina. Existuje tenká hranica medzi pocitom zodpovednosti a vlastnej dôležitosti.
7. Príliš vážne o sebe. Človek nadobudne pocit, že je veľmi dôležitým človekom. A tento pocit mu dáva dôvod, aby ho otravovali s alebo bez. A keď niečo v živote nedopadne tak, ako chce, môže vstať a odísť. Túto situáciu je často možné vidieť v rodinách po rozvode. Každý z manželov je presvedčený, že tým ukazuje silu svojho charakteru, ale nie je to tak. Prejavujú teda naopak slabosť.
8. Prílišná dôležitosť zase vedie k ďalšiemu problému – človek sa začína sústrediť na to, čo si o ňom myslia a hovoria iní. Je upretý na svoje problémy a neustále o nich hovorí, prejavuje narcizmus.
9. Chváliť sa. Cítite sa lepšie ako ostatní. Osoba začína chváliť svoje vlastné cnosti. Robí to preto, lebo má komplex menejcennosti a potrebuje len súhlas ostatných, aby cítil jeho dôležitosť.
10. Odmietnutie pomoci. Pyšný človek nedovolí iným ľuďom, aby mu pomohli. A prečo? Pretože chce získať všetky plody sám, bojí sa, že sa bude musieť s niekým podeliť.
11. Túžba získať slávu, úctu a česť, byť povýšený/á. Ľudia si berú zásluhy, za zásluhy a prácu iných. Ale majú tiež tendenciu robiť z ľudí modly.
12. Myšlienka, že činnosť, ktorej sa človek venuje, je nevyhnutnejšia a dôležitejšia ako všetky ostatné.
13. Rivalita. Túžba robiť zle, bolí súpera. Akákoľvek súťaž vedie k napätiu, vyvoláva agresiu, podvedomú túžbu ponížiť súpera, čo v konečnom dôsledku vedie k poruchám a chorobe.
14. Túžba odsúdiť ľudí za ich chyby a činy. Takýto človek zámerne hľadá nedostatky v ľuďoch, psychicky ich trestá, to všetko sa deje s pocitom hnevu, podráždenia a nenávisti. Niekedy dokonca chce človeka poučiť.
15. Používanie slov, ktorých význam nie je jasný iným ľuďom.
zdroj: redakcia SN
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…