Medvedí cesnak je prvá jarná bylinka, ktorá okrem svojich liečivých účinkov, prekvapí aj širokou možnosťou využitia v kuchyni.
Medvedí cesnak je naša domáca rastlina. Bežne tvorí zelené koberce pri potokoch v listnatých lesoch. Má lesklé, kopijovité listy, ktoré vyrastajú z podlhovlastej cibule, ukrytej hlboko v zemi. Na pohľad si možno jeho listy pomýliť s jedovatou konvalinkou, no len do chvíle, kým ho prezradí jeho špecifická, silná cibuľovitá vôňa.
Kvitne začiatkom mája v súkvetiami zložených z drobných, bielych hviezdicovitých kvetov. Za svoj názov vďačí medveďom. Ide údajne o prvú rastlinu, po ktorej siahnu, keď sa prebúdzajú zo zimného spánku.
Pestovanie medvedieho cesnaku je jednoduché a nenáročné. Ak má vyhovujúce prostredie, rozmnožuje sa rýchlo a nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. V záhrade má rád tienisté, vlhké miesta na severnej strane.
Najlepšie sa mu bude dariť v spoločnosti opadavých krov alebo stromov. Obľubuje kyslú, piesočnatú až ílovitú pôdu. V prípade suchého počasia si potrpí na dostatočnú závlahu. Hnojenie nie je potrebné.
Aby cesnak pekne rástol, nesaďte ho do pôdy, v ktorej ste predtým pestovali cibuľu.
Medvedí cesnak možno pestovať aj v črepníku. V tomto prípade je potrebné použiť kvalitný substrát a pravidelne mu zabezpečovať dostatočnú zálievku.
Listy medvedieho cesnaku zbierame od marca do mája, kedy rastlina začína zakvitať. Po zakvitnutí už listy medvedieho cesnaku netrhajte, ale nechajte rastlinu odkvitnúť. Po odkvitnutí jeho listy zvädnú a stiahnu sa do zeme. Rastlina tak prezimuje a vyrastie opäť nasledujúci rok.
Listy sa konzumujú čerstvé, prípadne je ich možné zamraziť. Nie sú vhodné na sušenie, nakoľko tak strácajú svoje liečivé účinky.
Medvedí cesnak je bohatý na vitamín C a je výbornou voľbou na jarné prečistenie organizmu. Reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, zmierňuje kŕče a ničí črevné parazity.
Je tiež vhodný na znižovanie krvného tlaku, účinkuje proti nespavosti, znižuje obsah cholesterolu a cukru v krvi, pomáha pri chronických ochoreniach kože. Najčastejšie sa používajú jeho čerstvé listy, z ktorých sa tvoria rôzne liečivé tinktúry, či dokonca cesnakové víno.
V kuchyni sa listy medvedieho cesnaku používajú do šalátov, na dochutenie polievok, zemiakov či nátierok. Tepelná úprava ich oberá o živiny, preto s používajú najmä v nespracovanom stave. Okrem listov sa v kuchyni používajú aj cibule medvedieho cesnaku, ktoré možno použiť ako náhradu strúčikov klasického cesnaku.
Autor: Lenka Škripková
Zdroj: domadoma.sk
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…