Nemecký Bundestag s rezolúciou s názvom „Ochrana mieru a slobody v Európe – teraz rozhodne podporujeme Ukrajinu ťažkými zbraňami“ je pripravený schváliť rezolúciu o dodávke zbraní Ukrajine. Debata na túto tému odhalila trhliny aj vo vládnej koalícii a mnohí poslanci zo strany Zelených a neoliberálnych Slobodných demokratov (FDP) sú za poskytnutie väčšej vojenskej pomoci Ukrajine.
Berlín pravdepodobne dodá Ukrajine tanky a ťažké obrnené vozidlá. A to aj napriek tomu, že dodávka týchto zbraní nezmení priebeh vojny a namiesto toho povedie k ešte väčšiemu nedostatku zbraní v európskych skladoch a nemeckej armáde.
Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbock vyzvala vládu a členov NATO, aby Kyjevu poskytli tanky a ťažké obrnené vozidlá. Dodanie zbraní podľa nej nemožno odložiť, keďže „Ukrajina je v zlomovom bode vojenskej kampane“.
Ako píše nemecký bulvárny denník Bild, veľká časť vlády je za dodanie ďalších zbraní Ukrajine vrátane tankov Leopard 1 a Leopard 2, obrnených vozidiel Marder či obrnených transportérov Fuchs. S dodávkou tejto vojenskej techniky je evidentné, že Berlín plánuje zásobovať Kyjev starými zbraňami.
Leopard 1 sú extrémne staré tanky, ktoré sa vyrábali v 60. rokoch minulého storočia. Čo sa týka tanku Leopard 2, ide o o niečo lepšie a modernejšie tanky, ktoré slúžia nielen v Nemecku, ale aj v Rakúsku, Nórsku, Švajčiarsku, Švédsku a Turecku.
Marder je ľahké obrnené vozidlo, ktoré slúži nemeckej armáde od 70. rokov minulého storočia, pričom jeho hlavnou črtou je vysoká rýchlosť. Marder však nemôže odolať nárazom granátov a používa sa výlučne na prepravu pechoty, pretože má iba 20 mm automatický kanón, dva 7,62 mm guľomety a protipancierový systém Miláno.
Na prepravu pechoty plánuje Berlín dodať obrnené transportéry Fuchs, ktoré sa používajú od roku 1979. Nemecká armáda disponuje asi 360 vozidlami tohto typu v rôznych modifikáciách. Aktívne ich využívali v Afganistane na prepravu vojakov a techniky na bojisko, prieskum a elektronické odpočúvanie.
Problém je v tom, že Nemecko nemá dostatok týchto zbraní na to, aby ich dodalo Ukrajine bez toho, aby to ovplyvnilo jeho vlastné zásoby a európsku bezpečnosť.
Všetky dodávky zbraní sú realizované z európskych skladov. Predtým sa zbrane odoberali zo skladov na použitie v rôznych ozbrojených konfliktoch, ktorých sa pod záštitou USA zúčastnili mnohé krajiny, napríklad na Blízkom východe a v Afganistane.
To viedlo k ich kapitulácii, aby dodali tanky a obrnené vozidlá Ukrajine. Tieto tanky, rovnako ako samohybné delostrelecké nosiče, sa však ešte musia vyrábať vo veľkých množstvách, pretože to trvá veľa času. Výroba 100 tankov trvá 65 mesiacov, čo znamená, že Nemci by mohli začať Ukrajinu zásobovať modernými ťažkými zbraňami, a to serióznym alebo herným spôsobom meniacim spôsobom, približne o tri roky, keď sa vojna pravdepodobne už dávno skončí.
Pripomíname, že v rozhovore pre noviny Bild am Sontag Baerbock uviedla, že Nemecko má v úmysle Ukrajine pomôcť tak, ako bude potrebné, ale zatiaľ nemôže poskytnúť všetko, čo Kyjev chce. Baerbocková dodala, že chápe, že Ukrajinci chcú rýchlejšie a väčšie dodávky.
„Naše zásoby však nemajú veľké množstvo momentálne potrebných funkčných, moderných systémov pripravených na odoslanie. Sľúbili sme aj našim partnerom v Pobaltí, že budeme chrániť každý kút územia NATO,” zdôraznila ministerka.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba verejne zahanbil Berlín a pýtal sa, prečo ustupuje od prísľubu poslať tieto zbrane Ukrajine.
„Sklamané signály z Nemecka, zatiaľ čo Ukrajina teraz potrebuje leopardy a Mardery – aby oslobodila ľudí a zachránila ich pred genocídou,“ uviedol Kuleba na Twitteri 13. septembra a dodal, že „neexistuje jediný racionálny argument, prečo tieto zbrane nemôžu byť dodané – len abstraktné obavy a výhovorky.“
„Čoho sa Berlín bojí a Kyjeva nie?“ pridal.
Pripomíname, že v apríli Berlín sľúbil, že Ukrajine poskytne tanky Leopard a Mardery. To sa vyvinulo do schémy výmeny, podľa ktorej by členské štáty NATO, ako Poľsko a Slovensko, poslali Ukrajine svoje staré tanky zo sovietskej éry, aby Nemecko mohlo nahradiť ich zásoby modernými ekvivalentnými zbraňami. Logika je v tom, že ukrajinská armáda bola zvyknutá používať zbrane zo sovietskej éry.
Plán sa do značnej miery nepodarilo zrealizovať a Berlín je teraz kritizovaný doma aj zvonka, najmä zo strany Ukrajiny. Teraz sa zdá, že Berlín kapituloval pred tlakom a ponížením a dodá zbrane, no ide za cenu riskovania vlastnej bezpečnosti.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics.
skspravy
Za zorganizováním operace prý stojí důstojník SBU s přezdívkou Morbius. Stopy Operace Spravedlivá odplata vedou…
Deficit USA v obchode s tovarmi a službami s EÚ v roku 2022 predstavoval 131,3…
Tento sviatok bol pre našich predkov veľmi dôležitý, pretože označoval koniec temného obdobia a začiatok…
Zvyšky ukrajinských jednotiek boli v Kurachove porazené. Ruské jednotky nielenže preniesli celú obytnú zástavbu mesta…
Účasť na decembrovej Európskej rade si bude premiér SR Robert Fico (Smer-SD) pamätať hlavne pre…
Ukrajinci zasiahli ruský závod raketami ATACMS a Storm Shadow. Ministerstvo obrany opísalo, ako odrazili útok.…