Masmédiá sú najsilnejší nástroj, ktorý používa moc na manipuláciu sveta a spoločnosti. Formuje názory a postoje, definuje, čo je normálne a prijateľné.
Masové komunikačné prostriedky sú určené na oslovenie čo najväčšieho publika a zahŕňajú televíziu, filmy, rádio, noviny, časopisy, knihy, tzv. podcasty, videohry a internet.
V minulom storočí sa realizovalo veľa štúdií sústredených na meranie vplyvu masmédií na populáciu s cieľom nájsť najefektívnejšie techniky. Zo záverov vyplynula veda o komunikácii, ktorá sa používa v marketingu, PR a politike. Masová komunikácia býva nielen nevyhnutný nástroj na zabezpečenie funkčnosti demokracie, ale aj nevyhnutný nástroj diktatúry. Všetko závisí od použitia. Aldous Huxley v predslove knihy Prekrásny nový svet kreslí pomerne ponurý portrét reality. Domnieva sa, že ju ovládajú neosobné sily, ktoré manipulujú obyvateľov rôznymi metódami: „Zdá sa, že neosobné sily, nad ktorými máme nulovú kontrolu, nás všetkých tlačia k nočnej more. Toto neosobné presadzovanie vedome urýchľujú predstavitelia komerčných a politických organizácií, ktorí vyvinuli množstvo techník manipulácie v záujme istej vrstvy.“ Pochmúrny pohľad však nemusí byť hypotéza, ani paranoidný klam, ak sa pozrieme na zdokumentované fakty z najdôležitejších výskumov o masmédiách.
Walter Lippmann bol americký intelektuál, autor a dvojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny, ktorý napísal jednu z prvých prác o využití masmédií. Vo Verejnej mienke prirovnal ľudí k veľkej šelme a zmätenému stádu, ktoré je potrebné riadiť elitou. Elitu definoval ako špecializovanú triedu, ktorej záujmy presahujú región a skladá sa z expertov a byrokratov. Masmédiá a propaganda sú nástrojmi, ktoré sa musia použiť na vládnutie verejnosti bez fyzického nátlaku. Jeden zo závažných konceptov, ktoré Lippmann predložil, je tzv. výroba súhlasu (manipulácia verejnej mienky), pretože ľudia údajne nie sú spôsobilí uvažovať a rozhodovať o dôležitých otázkach. Zaujímavosťou je, že Lippmann patrí k zakladateľom Rady pre zahraničné vzťahy (CFR), dodnes vplyvného think-tanku, čo môže poskytnúť indíciu o naladení elít pri používaní médií. K CFR neodmysliteľne patria mená ako Rockefellerovci, Dick Cheney, Madelaine Albrightová, Bill Clinton, Michael Bloomberg, George Soros, Condoleeza Riceová a šéfovia významných korporácií ako CBS, Nike, Coca-Cola a Visa.
Carl Jung je zakladateľom analytickej psychológie, ktorá kladie dôraz na porozumenie psychike skúmaním snov, umenia, mytológie, náboženstva, symbolov a filozofie. Švajčiarsky terapeut je otcom mnohých psychologických konceptov ako archetyp, komplex, persóna, introvert/extrovert a synchronicita. Jungov otec bol veľmajstrom slobodomurárskej lóže a mnohí z predkov rozenkruciáni, čo vysvetľuje záujem o orientálne náuky, alchýmiu, astrológiu a symboliku. Najdôležitejšiu ideu predstavil v Koncepte kolektívneho nevedomia, ktorý hovorí o existencii podobných symbolov a mytológie v rôznych civilizáciách. Podľa tohto modelu sa zdá, že archetypálne symboly sú vložené do ľudského podvedomia, a keď je im človek vystavený, preukazuje prirodzenú príťažlivosť a fascináciu….
AUTOR: Ján Horváth
zdroj: zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…