Prečítal som si čerstvý bombastický titulok v nemenovanom denníku, glosuje mainstreamovú propagandu exminister Juraj Draxler v statuse na sociálnej sieti, ktorý uverejňujeme v pôvodnom znení.
“Slovensko je už v jednej lige s Maďarskom. Európska komisia vyčíta Ficovej vláde pomoc stíhaným aj útoky na súdy.”
To denník hovorí o najnovšej výročnej správe Európskej komisie k vláde práva v EÚ. K tomu dve poznámky:
Keď si danú správu prečítate, vidíte, že v skutočnosti sa tam Slovensko nijako nevypichuje. Proste je to dlhá správa, kde sa ku každej krajine kadečo konštatuje, niečo sa považuje za uspokojivé, niečo za progres, niečo za mínus.
Pri celom rade krajín sa konštatuje okrem plusových bodov aj nejaká výčitka. Slovensko tam nijako špeciálne nevybočuje z radu.
Okrem toho treba zdôrazniť niečo, čo sa naozaj málo prízvukuje: európske inštitúcie takéto veci monitorujú v skutočnosti veľmi málo dôrazne. Už som spomínal stokrát a spomeniem aj sto prvý krát príklad Bulharska, ktoré veľmi dôverne poznám: tam právny štát proste nefunguje.
Tie prípady z praxe sú otrasné, ľudia sa nevedia domôcť práva ani pri majetkových sporoch ani pri znepokojivých prípadoch domáceho násilia, prokuratúra takmer nefunguje (toto mi nedávno do očí skonštatovala jedna z top advokátok v krajine), dokonca samotní sudcovia majú strašne slabé právne povedomie (a každý si rozhoduje doslova po svojom, ani bežné procesné veci nie sú zjednotené), polícia funguje v obrovskej, ale obrovskej miere cez osobné vzťahy. Zákony sú občas písané naozaj šialene a hlúpo.
Právo je tam nevymožiteľné aj v takých prípadoch, kde by ste to v členskom štáte EÚ proste nijako nepredpokladali. A úplne zjavne sa nedodržiavajú aj tie normy, ktoré pochádzajú z úrovne EÚ.
ALE nikoho na úrovni EÚ to netrápi. Občania kedysi entuziasticky išli do únie, pretože predpokladali, že im to zlepší životnú úroveň aj to z nich spraví civilizovanejšiu krajinu.
S tou životnou úrovňou to v určitej miere zafungovalo, predsa len, aj keď tie eurofondy rozkrádajú veľmi statočne, niečo sa do prostredia dostalo.
Ale vnútornému chaosu krajiny to bohvieako nepomohlo. V niektorých obmedzených veciach áno, administratívne sa čo-to zlepšilo, ale tento pokrok sa veľmi rýchlo stlmil a krajina je v hlbokej stagnácii. (Čo vidno aj čisto materiálne. Ako mi minule užasnuto konštatoval jeden známy, ktorý sa po 15 rokov vrátil navštíviť Sofiu: “veď tam sa úplne doslova vôbec nič nezmenilo!!)
Ale to zúfalstvo obyvateľstva z právneho chaosu a korupcie správa Komisie nijako neodráža.
Mimochodom, v tomto tkvie aj problém únie ako takej. Namiesto vymýšľania rôznych iniciatív ako “prehlbovať integráciu” by mala zefektívniť rôzne existujúce procesy, vrátane monitoringu v oblasti práva. Aby tie správy mali aj nejakú vážnu výpovednú hodnotu.
A, samozrejme, ústredné inštitúcie by mali fungovať prísne apoliticky. Ak sa v členskej krajine robia hlúposti, prosím, profesionálne reagovať, je jedno, či sa to týka Belgicka, Nemecka alebo Slovenska. Ale nie dávať vyhlásenia podľa toho, ako sa to kadekomu čisto politicky hodí.
Podobne, ako sa to na jar dialo občas voči Slovensku, kým pri Bulharsku kritika stavu krajiny zvyčajne chýba, pretože oni na všetky čisto politické príkazy z Bruselu aj Washingtonu poslušne kývnu.
Juraj Draxler / skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…