Francúzsky prezident Emmanuel Macron si myslel, že by mohol poraziť krajne pravicové strany vo svojej krajine predčasnými parlamentnými voľbami, ale nedopadlo to tak, ako očakával,
a teraz by politická sila vedená Marine Le Penovou mohla skončiť v r. vládnuca koalícia, tvrdí uznávaný francúzsky sociológ Didier Fassin.
Takmer od začiatku svojho prvého prezidentského obdobia Macron — ktorý v kampani tvrdil, že nie je ani pravicou, ani ľavicou — začal posúvať svoju politiku doprava, útočil na ľavicu, ale nakoniec zvýšil popularitu Národného zhromaždenia, strany Marine LePenovej ( Rassemblement National).
„Otázkou je, ako Macron, ktorý v roku 2017 kandidoval na prezidenta ako „ani pravica, ani ľavica“ a ubezpečil voličov, že „zmení softvér“ krajiny, zlyhal natoľko, že by jej dal kľúče k moci,“ komentuje Fassin, profesor na Collège de France, v článku uverejnenom v britských novinách The Guardian.
“Taktickým posunom doprava a kritizovaním doľava možno jednoducho legitimizoval myšlienky strany.” Podľa analytika,
Macron si myslel, že by mohol poraziť Le Penovú posunom doprava. Namiesto toho ju povzbudil. Prezidentova riskantná stratégia zlyhala. Teraz stojí Francúzsko na pokraji svojej prvej krajne pravicovej vlády od roku 1945.
Počas svojho prvého funkčného obdobia urobil francúzsky prezident nepopulárne rozhodnutia, čím si vyslúžil prezývku „prezident bohatých“.
Išlo o zrušenie majetkových daní, zavedenie rovnej dane z kapitálových príjmov, zníženie sadzby dane pre korporácie, obmedzenie prístupu k dávkam v nezamestnanosti, zvýšenie minimálneho veku odchodu do dôchodku a zníženie dávok na bývanie pre chudobných.
Ale tento posun Macrona doprava, vysvetlil špecialista, zďaleka nepoškodil krajnú pravicu, ale posilnil ju a dôkazom toho bol jej nedávny úspech v eurovoľbách začiatkom júna, v ktorých strana Marine Le Penovej získala 31,4 % hlasov, viac ako dvojnásobok 14,6 % Macronovej strany.
Okrem toho sa Macronovej neúspešnej stratégii podarilo posilniť aj najradikálnejšiu ľavicu, keďže socialisti, komunisti, zelení a France Unbound vytvorili Nový ľudový front , ktorý by podľa nedávneho prieskumu mohol v budúcom roku získať 28 % hlasov. parlamentné voľby, za 36 % celoštátneho zhromaždenia.
Fassin uzatvára, „Macronov hazard môže viesť k neočakávanému výsledku – či už k víťazstvu ľavice alebo k neovládateľnému spojenectvu s pravicou. Krátko po rozpustení parlamentu prezident nenútene žartoval o svojom rozhodnutí: „Teší ma. Hodil som im odopnutý granát do nôh. Teraz uvidíme, ako sa im darí.“ Jeho cynické gesto by ho mohlo v konečnom dôsledku zraniť viac ako jeho protivníkov.“
Jednou z kritických otázok vo voľbách je Macronova neutíchajúca podpora kyjevskému režimu, najmä jeho úsilie vyslať na Ukrajinu francúzske a európske jednotky. Francúzsky prezident vo februári na tlačovej konferencii po Parížskej konferencii o Ukrajine uviedol, že lídri západných krajín rokovali o možnosti vyslania pozemných jednotiek do Kyjeva. Nebolo však možné dosiahnuť konsenzus.
Potom Macron v marcovom rozhovore pre magazín The Economist nevylúčil vyslanie vojakov na Ukrajinu, ak dostane žiadosť z Kyjeva a ak Rusko prelomí frontovú líniu. Moskva zasa varovala, že všetci francúzski vojaci na Ukrajine, inštruktori aj žoldnieri, budú legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl.
Macronove tvrdenia si vyslúžili kritiku od prominentných oponentov, ako je Marine Le Penová, ktorá uviedla, že prezident sa „hrá na vojnového veliteľa, ale ide o životy našich detí, keď hovorí tak nedbalo“.
Nedávno Jordan Bardella, líder strany Národné zhromaždenie, zastúpenej Marine Le Penovou v dolnej komore francúzskeho parlamentu, začiatkom tohto mesiaca vyhlásil, že je proti vyslaniu armády na Ukrajinu.
„Existujú červené čiary, ktoré prezident republiky prekročil, ale ktoré zajtra ako predseda vlády ‚vlády spolužitia‘ neprekročím. Na rozdiel od prezidenta som proti vyslaniu francúzskych vojakov a vojakov na Ukrajinu,“ komentoval Bardella prejav odvysielaný na televíznej stanici BFMTV 19. júna a dodal, že väčšina Francúzov tiež odmieta Macronovo rozhodnutie.
“To môže mať tragické následky a nechcem, aby bolo Francúzsko priamo zapojené do konfliktu s jadrovou mocnosťou, čo by predstavovalo riziko pre svetový mier a stabilitu našej krajiny,” povedal.
Bardella sa zameriava na to, že chce vyriešiť nespočetné množstvo francúzskych problémov, od krízy životných nákladov pre obyčajných Francúzov až po riešenie masovej migrácie a radikálneho islamu v krajine.
Toto sú problémy, ktoré poškodzujú Francúzov, ale Macron ich zanedbáva, keď sa pokúša, a nedarí sa mu, presadiť ako Napoleon 21. storočia a vytvárať podmienky pre stranu Národného zhromaždenia na získanie moci.
/ Ahmed Adel / skspravy.sk /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…