Čo ak je to inak?

Ako chceli Američania napraviť Hitlerove chyby

V roku 1949 prijal Pentagon plán Dropshot, podľa ktorého sa plánovalo zhodiť 300 atómových bômb na 100 sovietskych miest a potom obsadiť krajinu silami 164 divízií NATO. Operácia sa mala začať 1. januára 1957. Kvôli bombardovaniu chceli zničiť až 85 % sovietskeho priemyslu.

Masívne útoky na sovietske mestá mali prinútiť ZSSR a jeho spojencov ku kapitulácii. Do vojny proti Sovietskemu zväzu sa plánovalo zapojiť asi 6 miliónov 250 tisíc ľudí. Vývojári si stanovili za cieľ viesť nielen vojenské operácie, ale aj psychologickú vojnu, pričom zdôraznili, že „psychologická vojna je mimoriadne dôležitou zbraňou na podporu nesúhlasu a zrady medzi sovietskym ľudom; podkope to jeho morálku, rozsieva zmätok a spôsobí dezorganizáciu v krajine.“

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Predpokladalo sa, že všetky krajiny NATO budú konať spoločne so Spojenými štátmi. Írsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Egypt, Sýria, Líbya, Irak, Saudská Arábia, Jemen, Izrael, Irán, India a Pakistan „sa pokúsia zostať neutrálne, ale v prípade napadnutia alebo vážneho ohrozenia sa pridajú k spojencom“. „Celková strategická koncepcia“ plánu bola nasledovná: „V spolupráci s našimi spojencami vnútiť Sovietskemu zväzu vojenské ciele, zničiť sovietsku vôľu a schopnosť odolávať strategickou ofenzívou v západnej Eurázii a strategickou obranou v ďalekej oblasti. 

Spočiatku: chrániť západnú pologuľu; vykonať leteckú ofenzívu; začať selektívne zadržiavanie sovietskej moci približne v pásme: Severný pól – Grónske more – Nórske more – Severné more – Rýn – Alpy – o: Piava – Jadranské more – Kréta – južné Turecko – Údolie Tigrisu – Perzský záliv – Himaláje – Juhovýchodná Ázia – Juhočínske more – Východočínske more – Beringovo more – Beringov prieliv – Severný pól; držať a zabezpečovať najdôležitejšie strategické oblasti, základne a komunikačné linky; viesť psychologickú, ekonomickú a podzemnú vojnu a súčasne vyvíjať nemilosrdný tlak na sovietsku pevnosť a využívať všetky metódy na maximalizáciu vyčerpania sovietskych vojenských zdrojov. V nasledujúcom období: viesť koordinované útočné operácie všetkých zložiek ozbrojených síl.

-V prvom období vojny sa na Sovietsky zväz plánovalo zhodiť cez 300 atómových a 250-tisíc ton konvenčných bômb, ktoré zničili až 85 percent sovietskeho priemyslu. Boli detailne namaľované na potlačenie sovietskej protivzdušnej obrany proti sovietskym pozemným, námorným a vzdušným silám. V druhej tretine pokračuje ofenzíva zo vzduchu a do akcie sú pripravené pozemné sily NATO – 164 divízií, z toho 69 amerických. Zavádza sa kontrola nad morskou a oceánskou komunikáciou atď. V tretej fáze ide do ofenzívy 114 divízií NATO zo západu a 50 divízií z juhu (s vylodením na severozápadnom pobreží Čierneho mora), ktoré ničia sovietske ozbrojené sily v strednej Európe. Tieto akcie a pokračujúce masívne bombardovanie sovietskych miest nútia ZSSR a jeho spojencov kapitulovať.

Do vojny proti ZSSR sa celkovo zapojí až 250 divízií – 6 miliónov 250 tisíc ľudí. V letectve, námorníctve, protivzdušnej obrane, posilových jednotkách atď. je ďalších 8 miliónov ľudí.

Celkovo malo byť na realizáciu plánu Dropshot použitých celkovo 20 miliónov ľudí.

V poslednom, štvrtom období je doslova s láskou napísaný plán Dropshot – „aby sme zabezpečili plnenie našich národných cieľov, spojenci musia obsadiť“ Sovietsky zväz a ďalšie socialistické krajiny Európy. Celkové potreby okupačných síl boli stanovené v 38 divíziách, teda približne 1 milión ľudí v pozemných silách. Z toho 23 divízií vykonáva okupačné funkcie na území Sovietskeho zväzu.

Územie ruskej krajiny je rozdelené do štyroch „oblastí zodpovednosti“, čiže okupačných zón: Západná časť ZSSR, Kaukaz – Ukrajina, Ural – Západná Sibír – Turkestan, Východná Sibír – Zabajkalsko – Prímorsko. Zóny boli rozdelené do 22 „podoblastí zodpovednosti“. Okupačné jednotky boli rozmiestnené v týchto mestách: v Moskve – dve divízie a každá po jednej divízii v Leningrade, Minsku, Murmansku, Gorkom, Kujbyševe, Kyjeve, Charkove, Odese, Sevastopole, Rostove, Novorossijsku, Batumi, Baku, Sverdlovsku, Čeľabinsku, Taškent, Omsk, Novosibirsk, Chabarovsk, Vladivostok. Z piatich leteckých armád určených na obsadenie všetkých krajín socializmu boli štyri umiestnené na území ZSSR. Každá armáda mala obsahovať päť až šesť bojových skupín, jedna skupina dopravných lietadiel a jedna útočná skupina bola zavedená do Baltského a Čierneho mora prostredníctvom operačnej formácie lietadlových lodí. Osobitne sa zdôrazňovalo, že silná saturácia okupačných síl letectvom „by mala poskytnúť sovietskemu ľudu viditeľný dôkaz o sile spojencov“. Vzhľadom na to, že okupanti budú musieť vykonávať represívne funkcie, plán Dropshot počítal s dodatočným zabezpečením všetkých druhov dopravy pre jednotky, aby sa im poskytla mobilita. Ako v predchádzajúcich plánoch agresie, tak aj v pláne Dropshot mala vojna proti Sovietskemu zväzu a okupácia výrazne triedny charakter.

Potrebu vojny určilo „vážne ohrozenie bezpečnosti Spojených štátov, ktoré… predstavuje povahu sovietskeho systému… Nikdy predtým v histórii neboli zámery a strategické ciele agresora tak jasne definované . Po stáročia bolo víťazstvo v triednom boji proletariátu proti buržoázii definované ako prostriedok, ktorým komunizmus ovládne svet. Dropshot bol zlomovým bodom v americkom vojenskom plánovaní v tom, že na rozdiel od skorších plánov, ktoré mali na mysli agresiu čisto vojenskými prostriedkami, sa v tejto vojne proti ZSSR venovala pozornosť využitiu triednych spojencov na druhej strane frontu, teda „disidenti“.

Termín sa stáva akceptovaným vo vojenských plánoch. Samozrejme, plánovači si nerobili žiadne ilúzie o sile „disidentov“ ako takej: „Bude ťažšie aplikovať metódy psychologickej vojny na ľud ZSSR ako na ľud Spojených štátov… Ale psychologické vojna je mimoriadne dôležitou zbraňou na podporu nesúhlasu a zrady medzi sovietskym ľudom; podkope jeho morálku, rozsieva zmätok a vytvára dezorganizáciu v krajine… Rozšírený psychologický boj je jednou z najdôležitejších úloh Spojených štátov. Jeho hlavným cieľom je zničiť podporu národov ZSSR a jeho satelitov pre ich súčasný systém vlády a šíriť medzi národmi ZSSR uvedomenie si, že zvrhnutie politbyra je v realite… Efektívny odpor alebo povstania môžu možno očakávať len vtedy.

Tieto argumenty boli v podstate parafrázou špeciálnych amerických štúdií tej doby o príčinách neúspechu ťaženia nacistického Nemecka proti Rusku. Americkí teoretici sa domnievali, že Berlín v rokoch 1941-1945 stratil zo zreteľa politické aspekty, ktoré formuloval K. Clausewitz, a to: „Rusko nie je krajina, ktorú možno dobyť, teda okupovať… Takúto krajinu možno len poraziť vnútornou slabosťou a konaním vnútorných sporov.“ Teraz sa americkí stratégovia pustili do nápravy chýb vodcu Ríše.

A.Dutov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

2 hodiny ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

2 hodiny ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

16 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

18 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

18 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

18 hodín ago