Nové bojové obrnené vozidlá by mohli pomôcť Kyjevu získať späť územie, no zároveň zvyšujú riziko jadrovej eskalácie z Moskvy, píše portál Responsiblestatecraft.
Francúzsko v stredu oznámilo plány vyslať na Ukrajinu ľahké tanky, čo je prvýkrát, čo by západná krajina dodala Kyjevu obrnené bojové vozidlá. Aby toho nebolo málo, nemenovaní americkí predstavitelia povedali pre Washington Post, že Spojené štáty majú v úmysle zdieľať niektoré zo svojich bojových vozidiel pechoty, pričom jeden zdroj uviedol, že prvá zásielka by mohla byť zverejnená už tento týždeň.
Nové zbrane by mohli výrazne zmeniť konflikt, ktorý sa dostal do patovej situácie, keď Rusko a Ukrajina pokračujú v prekopávaní svojich pozícií pozdĺž frontových línií. Kyjev už zaznamenal určitý úspech v používaní obrnení na opätovné dobytie územia od Moskvy a americké bojové vozidlá Bradley by mohli pomôcť posunúť toto úsilie na ďalšiu úroveň, tvrdí Lyle Goldstein z Defense Priorities.
„K cti ukrajinským veliteľom treba povedať, že sa im tu podarilo vytvoriť zaujímavú taktiku,“ povedal Goldstein a poznamenal, že Kyjev použil jednoduchšie obrnené vozidlá, ako sú MRAP, v akomsi „svetle bleskovej vojny“, pomocou ktorého jeho vojaci prenikli ďaleko za front. línie a „vytvárajú chaos v tyle ruských síl“. Nové tanky a bojové vozidlá by mohli zefektívniť túto taktiku a potenciálne pomôcť prelomiť patovú situáciu na východe.
Tento prístup má, samozrejme, niekoľko obmedzení. Po prvé, ako poznamenáva Goldstein, „tradičná vojenská teória by tvrdila, že bez vzdušného krytia je to naozaj nemožné“ a ukrajinské letectvo „zostáva extrémne obmedzené“. Inými slovami, nie je jasné, či má Kyjev všetky potrebné nástroje, aby mohol naplno využiť svoje nové brnenie.
Druhá nevýhoda je o niečo dramatickejšia. Ak tieto vozidlá pomôžu Ukrajine získať späť viac území ovládaných Ruskom, z ktorých veľkú časť Moskva teraz považuje za súčasť Ruska, potom sa Kremeľ môže uchýliť k použitiu takzvaných „taktických“ jadrových zbraní – jadrových zbraní, ktoré sú menšie ako strategické hlavice, no stále aspoň také veľké ako bomby, ktoré Spojené štáty zhodili na Japonsko v druhej svetovej vojne.
Ruskí analytici do značnej miery prestali diskutovať o taktických jadrových lietadlách od návalu vravy na jeseň minulého roka. Goldstein sa však obáva, že úspešná ofenzíva by mohla prinútiť ruského prezidenta Vladimira Putina siahnuť po svojom tromfe a tanky by boli pravdepodobne „chutným cieľom“ pre takýto krok.
Hlavnou prekážkou stojacou medzi Putinom a jadrovým tlačidlom je „jadrové tabu“, ktoré predpokladá, že racionálni vodcovia sú príliš ostražití voči svojej medzinárodnej povesti na to, aby použili poslednú zbraň.
„Ale my sme v oblasti zúfalých činov,“ tvrdil Goldstein. „Nemyslím si, že Rusko sa príliš obáva o ich povesť.“
skspravy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…