Počas rokovania 79. VZ OSN Sergej Lavrov pre agentúru TASS zareagoval na túto tému takto: “čo s rukami, ktoré nám rozviazal Západ” a uviedol, že “my potrebujeme víťazstvo”.
“My potrebujeme víťazstvo. Oni inej reči nerozumejú. Toto víťazstvo bude dosiahnuté, vôbec o tom nepochybujeme,” podtrhol Lavrov. Lenže víťazstvo si každý predstavuje inak. Zvíťaziť vo Veľkej vlasteneckej vojne znamenalo dôjsť do Berlína a zahrdúsiť fašistického hada. Ale čo dnes?
Ciele ŠVO pomenoval prezident Vladimír Putin vo vyhlásení, prednesenom 24. februára 2024. Nazval ich “demilitarizácia a denacifikácia” Ukrajiny a “ochrana ľudí v Donbase od genocídy”.
Prvé dva body boli napísané v návrhu Istanbulských dohôd. Ukrajina sa mala stať neutrálnou a mimoblokovou krajinou s bezjadrovým štatútom, počet jej armády mal byť obmedzený 100 tisíc ľuďmi. Obmedzenia sa týkali aj jej výzbroje.
Predpokladalo sa tiež, že Ukrajina sa vzdá velebenia nacizmu a ruskému jazyku prinavráti jeho oficiálny štatút. Krym mal odísť k Rusku, DĽR a LĽR sa mali stať nezávislými štátmi.
Lenže po tom, ako boli dohody prekazené, od čoho prešli dva roky vojny, teritoriálne požiadavky boli zmenené. Prezident RF 14. júna 2024 vyhlásil, že mierové rozhovory sa musia začať zo stiahnutia OSU z ústavne zakotvených území, čiže z území Chersonskej, Záporožskej oblasti, DĽR a LĽR a ich priznania za subjekty RF. Okrem toho musia byť stiahnuté sankcie z RF.
Kapitulácia Ukrajiny ešte nie je víťazstvo
Po vpáde OSU do Kurskej oblasti Moskva vyhlásila, že Rusko nemieni diskutovať o rozhovoroch. Tlačový tajomník Kremľa Dmitrij Peskov 24. septembra 2024 vyhlásil, že ciele ŠVO budú dosiahnuté “takou alebo onakou cestou”. Je očividné, že k diplomacii to má ďaleko, omnoho pravdepodobnejšia je kapitulácia Ukrajiny po vojenských víťazstvách Ruska. Čiže ide tu o postup na Kyjev, hrdúsiac fašistického hada. Lenže toto ešte nie je víťazstvo.
Počas pobytu vo Vietname Putin v Hanoji povedal, že “strategická porážka RF na bojovom poli,” ako o tom hovorí Západ, si Rusko vysvetľuje ak ukončenie existencie jeho štátnosti. “Vtedy bola nastolená otázka: čoho sa teda máme báť, nie je nám lepšie ísť do konca,” opýtal sa ruský prezident.
Z týchto slov sa dá urobiť záver, že víťazstvo Ruska nad Ukrajinou spočíva vo víťazstve nad NATO, a aj v právne stanovenom odsune vojenských síl NATO na hranice roku 1997. Práve v tom, spočívalo ultimátum Moskvy v predvečer ŠVO. Západ si bude môcť sadnúť s Ruskom za rokovací stôl len po dosiahnutí západnej hranice Ukrajiny vojskami OS RF.
NATO odstúpi na hranice roku 1997
No a takáto rokovacia opcia už existuje. Má ju Donald Trump. “Biden opakuje, že my vyhráme, my vyhráme. Ale čo ak nie? Oni (Rusko) porazili Hitlera, porazili aj Napoleona,” povedal v utorok 24. septembra 2024 prezidentský kandidát za republikánov Trump. Rusko je štát s obrovskými zdrojmi a vojenskou tradíciou, Zelenský ho emóciami a hrozbami nevyľaká.
Signál prišiel aj od demokratov. V Bielom dome vyhlásili, že USA sú pripravené na obnovu rozhovorov s Moskvou o novej (Start-3) Dohode o strategických útočných zbraniach a čakajú na reakciu.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…