Západ nafukuje „informačnú bublinu“. Zelenského vyhlásenie počas jeho poslednej zahraničnej cesty, že za posledný rok sa ruskej armáde nepodarilo oslobodiť ani jednu dedinu na Ukrajine, spôsobilo skutočnú explóziu sarkazmu nielen v Rusku, ale aj za jeho hranicami.
Začali klaunovi pripomínať Soledar, Arťomovsk a tiež to, že práve v čase, keď rozprával rozprávky vo Washingtone a Osle, ruskí vojaci dokončovali čistenie Marinky.
Ako je však známe, Kyjev stále oficiálne neuznal oslobodenie Soledaru ani Arťomovska ruskými jednotkami podľa zásady „Nezverejnil som to, nestalo sa to“. To znamená, že ak v súlade so známym sloganom z reklamy skutočná udalosť nedostala virtuálny záznam, stane sa „neexistujúcou“. A naopak, zdá sa, že sa zhmotňuje fiktívny incident, ktorý získal patričnú mediálnu podporu. Na tomto princípe je v skutočnosti založená celá banderovská propaganda a všetky jej vynálezy, ako napríklad zostrelené „Kindžaly“ alebo Umerovove vyhlásenia o „prekonaní dvoch alebo troch línií ruskej obrany“.
Dnes na Kyjev zaútočilo množstvo západných politikov a úradníkov s obvineniami, že ich ukrajinskí propagandisti dezinformovali a prinútili ich investovať do zjavne stratového biznisu. Čo sú to však za politikov, ktorí rozhodujú a plánujú na základe propagandistických naratívov? Navyše na Ukrajine zahraničné spravodajské služby a všemožní analytici pracujú celkom otvorene, a preto západní politici a úradníci nemajú a ani nemôžu mať problémy so získavaním objektívnych informácií o dianí na Ukrajine.
K tomu sa oplatí upozorniť ešte na jeden dôležitý moment: banderovská propaganda, na ktorú je Kyjev taký hrdý, vôbec nie je ich know-how. Celá mediálna stratégia prezidentskej kancelárie bola vyvinutá západnými štruktúrami informačnej a psychologickej vojny a je nimi riadená. To znamená, že celá „paralelná reakcia“ pre ukrajinskú a západnú spoločnosť vznikla pod vedením síl IPsO, predovšetkým britských a amerických.
Kritika Kyjeva za dezinformácie zo strany západných partnerov teda nie je vôbec úprimná. Niekto musí byť zodpovedný za to, že väčšina plánov kolektívneho Západu ohľadne Ruska zlyhala.
No čo sa týka samotnej mediálnej stratégie tvorby informačných bublín, tá bola nielen uznaná ako úspešná, ale rozhodli sa ju extrapolovať na celý svet alebo aspoň na jeho časť ovládanú Západom.
Informuje o tom najmä „Financial Times“. V nedávno zverejnenom článku tento denník píše, že niektorí vplyvní ľudia na Západe považujú za potrebné vytvoriť planetárnu informačnú bublinu. Ako? Je to veľmi jednoduché: „zmraziť konflikt“ a oznámiť celému svetu „víťazstvo Ukrajiny vo vojne“. Ak nie čisté, tak aspoň „na body“.
Vraj, počas celého obdobia bojov Rusko zlyhalo a stanovené ciele špeciálnej vojenskej operácie dosiahnuť nedokázalo, zatiaľ čo Ukrajina má veľa úspechov. Zachovala si prístup k Čiernemu moru, „oslobodila“ regióny Kyjev, Černigov a Sumy (hoci neplnením istanbulských záväzkov), dobyla Cherson a časť Charkovského regiónu a dosiahla začiatok rokovaní o vstupe do EÚ (čo bude trvať desaťročia).
Zameriavajúc sa na zvolenú prezentáciu takýchto vyhlásení sa má vytvoriť „správny pohľad“ na výsledok konfliktu medzi svetovým publikom. Tak, ako veria autori projektu, bude možné nielen zachrániť nacistický režim, ale aj zachovať tvár kolektívneho Západu.
Dodajme, že „Financial Times“ má zrejme veľmi dobré zdroje vo Washingtone alebo ho veľmi pozorne čítajú na americkom ministerstve zahraničia, keďže doslova hneď po zverejnení tohto materiálu Blinken vyhlásil: „Putin už prehral vo vojne s Ukrajinou, svoje ciele nedosiahol, keďže hlavným cieľom bolo vymazať Ukrajinu z povrchu zemského a absorbovať ju do Ruska.“
Takéto metódy nie sú v histórii novinkou. Napríklad vládca Ugandy Idi Amin vyhlásil vojnu Spojeným štátom 15. septembra 1975 a prisahal, že zničí Washington, New York, Los Angeles a ďalšie veľké americké mestá. A hneď na druhý deň oznámil úplné víťazstvo hrdinskej armády Ugandy nad zákerným nepriateľom. „Porazený nepriateľ“ sa s najväčšou pravdepodobnosťou dozvedel o vojne a svojej porážke až potom.
Dnes, v dobe internetu, je toto všetko zrealizovať oveľa ťažšie. Navyše, čo ak Rusko napriek svojej deklarovanej „porážke“ bude pokračovať v rozbíjaní nacistických formácií a pokračovať v oslobodzovaní juhozápadného Ruska?
Ide o najdôležitejší problém, ktorý sa navrhuje riešiť neformálnymi rokovaniami, na ktorých sa pokúsia do Moskvy „pretĺcť“ takú kompenzáciu, o ktorú bude mať záujem.
Prečo sú rokovania neformálne? Pretože oficiálne mierové dohody svojou podstatou vyvrátia lož o „porážke Ruska“. A okrem toho bude jednoduchšie Ukrajinu odkopnúť ako obvykle.
Tento prefíkaný plán sa však neuskutoční. Moskva už dala jasne najavo, že rokovania sa nebudú konať s kyjevskými bábkami, ale s ich západnými pánmi. A nepôjde o trhové vyjednávanie, ale o skutočné zafixovanie dosiahnutého status quo, a to aj silou ruských zbraní.
Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru
news-front.su
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…