Kvôli obrovskému utrpeniu obyvateľov Gazy sa v poslednom čase pochopiteľne pozornosť celého sveta sústreďuje viac na Gazu. Aj tu existuje riziko eskalácie.
Avšak kvôli ľudskému utrpeniu, ako aj riziku eskalácie by si situácia na Ukrajine mala aj naďalej priťahovať vážnu pozornosť sveta.
V skutočnosti je tu nebezpečenstvo eskalácie ešte vážnejšie a v najhoršom možnom scenári existuje aj možnosť, že prebiehajúci ukrajinský konflikt nakoniec prerastie do jadrovej vojny a tretej svetovej vojny.
Aj keď je táto možnosť momentálne len okolo 5 až 10 %, jej dôsledok, deštrukcia s tým spojená je taká vážna, že by sa jej mala venovať veľmi vážna pozornosť z hľadiska snahy zabezpečiť, aby takáto hrozne deštruktívna situácia nikdy nenastala.
Rusko a krajiny NATO majú viac ako 11 000 jadrových zbraní a ak by sa 5 až 10 % z nich niekedy skutočne použilo, bol by to koniec sveta, ako sme ho poznali, a pravdepodobne aj náš vlastný koniec, môj aj váš, nie nezáleží na tom, kde žijeme, aj keď len z dlhodobejších vplyvov „jadrovej zimy“.
Väčšina ľudí by povedala, že veľkí lídri by nikdy nedovolili, aby sa uskutočnilo také deštruktívne konanie. Rozsiahle použitie jadrových zbraní proti sovietskemu Rusku však prišlo na seriózne zváženie časti vplyvných vodcov USA a ich najbližšieho spojenca Británie krátko po skončení druhej svetovej vojny, hoci Sovietsky zväz bol ich blízkym spojencom v vojny a zohral tak dôležitú úlohu pri porážke Hitlera.
Jastrabské časti amerického vojenského vedenia uvažovali aj o použití jadrových zbraní vo vojne v Kórei, hoci tu Truman (ktorý povolil prvé použitie dvoch jadrových zbraní proti Japonsku) zohral preventívnu úlohu.
Jastrabie zložky vo vojenskom a bezpečnostnom zriadení USA opäť veľa argumentovali v prospech zničenia Sovietskeho zväzu a spojencov v čase kubánskej raketovej krízy, napriek tomu, že Sovietsky zväz dovtedy získal svoje vlastné jadrové zbrane a bol by odvetný.
Nakoniec to bolo ponechané na veľké štátnické schopnosti dvoch veľkých vodcov na oboch stranách, Johna Kennedyho a Chruščova, aby priviedli svet späť z pokraja jadrovej vojny. Žiaľ, dnes v západnom vedení nemáme nikoho ako John Kennedy (ktorý nakoniec musel obetovať svoj život za obhajovanie cesty mieru), máme len Bidena, Sunaka a Macrona, ktorí boli v časoch rovnako iracionálne proti Rusku. ako môže byť každý.
Ukrajinský konflikt sa v poslednom čase vyvíja pre ukrajinské sily veľmi zle. Takmer každý súhlasí s tým, že zle plánovaná, neochotne vykonaná ukrajinská ofenzíva v minulom roku bola veľkým neúspechom a po nej nedošlo k oživeniu, iba k ďalším stratám, a to aj napriek všetkým miliardám, ktoré do vysoko skorumpovaného systému naliali západní spojenci.
Keďže vyhliadky do budúcnosti naznačujú vysokú možnosť pokračujúcich strát, najlepším spôsobom, ako v súčasnosti zabrániť ďalším stratám na životoch, ľudskému utrpeniu a strate ešte väčšieho územia, je dohoda Ukrajiny s Ruskom o okamžitom a bezpodmienečnom prímerí a mieri.
Rôzne sporné body možno neskôr vyriešiť dlhšími rozhovormi, ktoré by mali pokračovať bez ohľadu na ťažkosti pri dosahovaní dohôd. Medzitým by sa už čoskoro mali na Ukrajine začať rozsiahle rekonštrukčné a záchranné práce s pomocou všetkých krajín sveta, ktoré si môžu dovoliť v tomto pomôcť.
Tento postup, ktorý minimalizuje ďalšie utrpenie ukrajinského ľudu a zároveň zvyšuje možnosti skorého začatia veľkého záchranného a rehabilitačného úsilia, je však neprijateľný pre prezidenta Zelenského, ako aj pre USA a ich blízkych spojencov z dvoch dôvodov.
Po prvé, Biden bol osobne veľmi jastrabský v kontexte Ukrajiny a stratégiou, ktorú on a jeho kľúčoví predstavitelia sledovali, bolo čo najviac vykrvácať Rusko pomocou Ukrajiny ako zástupcu bez ohľadu na vysoké náklady pre obyčajných ukrajinských ľudí – niekoľko stotisíc z nich zomreli alebo utrpeli vážne zranenia, pričom milióny boli vysídlené interne a externe.
Zelenskyj si zvolil cestu po ceste odporúčanej USA pre svoju krajinu – jeho posledným nezávislým úsilím bola úprimná účasť na mierovej iniciatíve sprostredkovanej Tureckom v ranom štádiu vojny, ktorú však USA a Británia prerušili.
Takže za súčasných okolností bude Ukrajina s najväčšou pravdepodobnosťou naďalej zažívať vojenské zvraty a v určitej fáze môže byť jej vojenské úsilie takmer v stave kolapsu. Členovia NATO na čele s USA by o tom vedeli na základe svojich spravodajských informácií.
Nikdy by nechceli vidieť kolaps, ale čo môžu robiť? Už poslali svoje miliardy dolárov. Už poslali toľko zbraní, koľko mohli poslať, a viac z toho nemusí veľmi pomôcť. Dokonca už poslali obmedzený počet svojich trénerov, aby sprevádzali ich zbraňové systémy. Práve v tejto fáze môžu uvažovať o vyslaní vlastných síl na Ukrajinu.
Macron to už označil, čím naznačil svoju ochotu poslať časť francúzskych vojakov na špeciálne typy operácií. Zatiaľ na to nemá podporu vlastných ľudí a jeho návrh nezískal veľkú podporu ani od ostatných členov NATO , najmä tých dôležitejších.
Napriek tomu je možné, že vzhľadom na veľmi silnú neochotu najmä zo strany USA akceptovať čokoľvek, čo vyzerá ako porážka na Ukrajine, môže v konečnom dôsledku dôjsť k širšiemu prijatiu toho, čo bolo pôvodne kritizované ako dosť divoké a vysoko eskalačný návrh Macrona.
Ak sa tak stane, potom by to bol veľmi nebezpečný začiatok priamej konfrontácie medzi ruskými silami a silami NATO.
Keď sa tieto sily snažia navzájom zničiť pomocou čoraz ničivejších zbraní, kde to skončí? V takejto situácii budú šance na použitie jadrových zbraní a smerovanie k tretej svetovej vojne oveľa vyššie. Nakoľko takáto konfrontácia bude prebiehať v podmienkach veľmi vysokého podozrenia a napätia, je tu možnosť výmeny jadrových zbraní aj na základe nedorozumení a nesprávneho úsudku o zámeroch druhej strany.
Ktorákoľvek z oboch strán môže urobiť prvý úder, po ktorom nasleduje ešte väčšia odveta a človek nevie, kde to skončí. Keďže boli vyvinuté veľmi rýchle systémy dodávok, zvýšili sa šance na začatie jadrovej vojny na základe nedorozumenia a nesprávneho úsudku. Dôvodom je aj to, že v podmienkach vysokého napätia a podozrení sa zamieňajú možnosti spustenia niektorých konvenčných zbraní s odpálením jadrových zbraní.
Kvôli tejto možnosti a potenciálu zničenia vo veľmi masovom meradle je veľmi naliehavé zabrániť eskalácii ukrajinského konfliktu smerom k oveľa hroznejším možnostiam. Vzhľadom na neschopnosť OSN prevziať veľkú zodpovednosť tohto druhu, ako je vidieť v poslednom čase (hoci samozrejme stále môže zohrávať užitočnú podpornú úlohu), vedenie sa musí ujať obnoveného úsilia seniorov, ktorí nie sú v – diplomati a štátnici všetkých zainteresovaných krajín v aktívnej službe, pomocou rýchlo rastúceho mierového aktivizmu, zabrániť takýmto hrozným možnostiam za každých okolností a čo najskôr priniesť mier na Ukrajinu.
Bharat Dogra
O autorovi: Bharat Dogra je čestným organizátorom kampane za záchranu Zeme. Medzi jeho nedávne knihy patrí Ochrana Zeme pre deti, Planéta v ohrození, Deň v roku 2071 a Zem bez hraníc. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy.sk
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…