Terajšia globálna hospodárska recesia sa od predchádzajúcej finančnej krízy v rokoch 2008-2009 rozlišuje v tom, že vtedy išlo o krízu spôsobenú na druhej strane Atlantiku chýbajúcimi peniazmi z nekrytých hypotekárnych záložných listov, zatiaľ čo dnes je kríza spôsobená infekčnou chorobou Covid-19, ktorá nadobudla pandemický rozsah. Na jej výskyt reagovali centrálne banky všade na svete kvantitatívnym uvoľňovaním a nulovými sadzbami a tiež národné vlády prispeli fiškálnymi stimulačnými balíkmi.
Tento krát sa na pomoc prihnala aj Európska komisia s už odobreným Fondom obnovy v objeme takmer 750 miliárd eur. Spomínané obrovské balíky peňazí však v terajšej kríze prispeli k tomu, že HDP a nezamestnanosť napokon poklesli vlani o menej percent, ako počas spomínanej finančnej krízy. So všetkými vlaňajšími stimulmi od centrálnych bank a národných vlád sa ale počíta aj tomto roku a preto sa nečudujme že akciové indexy majú naďalej tendenciu rastu, o čom presvedčujú ich americké ale aj európske a japonské hodnoty.
Indexy bez reálneho stavu ekonomiky
V tejto súvislosti si povedzme pravdu, že bez finančných injekcii centrálnej banky a stimulačných balíkov národných vlád by sa akciové indexy uberali podľa všetkého iným smerom, keďže terajší rast nezodpovedá ekonomike ich emitentov, ale ani skutočnému reálnemu stavu globálnej ekonomiky. Či sa akciový trh spolieha na terajšiu vakcináciu, alebo verí prísľubom ďalších neobmedzených finančných možností predovšetkým zo strany centrálnych bank, nebudeme špekulovať. Treba byť však pripravení, čo v prípade, že sa epidemiologická situácia nezlepší, či budú centrálne banky a národné vlády naďalej stimulovať ekonomiku a tiež dokedy budú veritelia narastajúcich dlhov ochotní počkať s ich splácaním.
Samozrejme si treba pripomenúť aj geopolitické neistoty spojené s odchodom Británie z EÚ, ktorý nebude len znamenať pokles britského HDP ale aj EÚ, ako sa v Londýne vysporiadajú so stratou pozície najväčšej burzy na starom kontinente, keďže Európska komisia zakázala obchodovať s akciami v eurách mimo územie únijných členských štátov, čo bude pre svetový akciový trh znamenať ekonomický balík nového amerického prezidenta v nepredstaviteľnom objeme peňazí v sume 2 bilióny dolárov a takto by sme mohli pokračovať.
Pre účastníkov akciového trhu však nie je určite dobrá správa celý rad špekulácii menších amerických investorov, ktorí miliardy dolárov investovali aj do akciových spoločností o ktorých vedeli, že hedžové fondy stavili na poklese ich akcií, čo sa napokon nestalo a tak vykázali obrovské straty. Sem môžeme zaradiť aj terajšie špekulácie okolo budúceho vývoja kryptomien, čo tiež ovplyvňuje budúci vývoj akciových indexov. Na akciových trhoch vo všeobecnosti platí, že všetci chcú zarobiť, ale nie všetkým sa to podarí. A preto si treba navždy zapamätať, že akciový trh síce nerastie donekonečna, ale investorovi môže zhodnotiť jeho peniaze viac, ako ponúkajú komerčné banky na jeho účtoch.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
publikované na zem a vek
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…