Niektorí poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO hrozia odchodom z klubu, ak premiér Igor Matovič (OĽANO) odstúpi z funkcie. Majú to písať v liste predsedníctvu hnutia. Existenciu iniciatívy potvrdili pre TASR poslanci Peter Pollák a Ján Herák (obaja OĽANO). Na otázku, či ju podporujú, Pollák odpovedal, že o svojom stanovisku chce najprv informovať klub. Herák sa stotožňuje s obsahom listu v tom, že plne podporuje Matoviča. Šéf klubu Michal Šipoš iniciatívu eviduje, poslanci majú o nej hovoriť na pondelkovom (29. 3.) zasadnutí klubu. List zverejnila televízia TA3. Poslanec Peter Kremský (OĽANO) sa k iniciatíve nepridal
„Áno, potvrdzujem, táto iniciatíva sa ku mne dostala. O obsahu však budeme hovoriť na klube v pondelok,“ uviedol Pollák. Herák pre TASR povedal, že o liste vie. S jeho obsahom sa stotožňuje v tom zmysle, že stojí za Matovičom a jeho rozhodnutiami. „Urobil mnoho ústupkov voči koaličným partnerom. Ak sa on raz rozhodne podať demisiu, my to budeme rešpektovať,“ uviedol Herák.
Poslanec Kremský sa k iniciatíve nepridal. „Myslím si, že teraz nie je vhodné vytvárať tlak na kohokoľvek,“ uviedol pre TASR. Myslí si, že treba nechať lídrov koaličných strán, aby rokovali a dohodli sa. Odmieta im dávať ultimáta. Viacerí poslanci za OĽANO však o iniciatíve nevedia. Napríklad poslanec Ján Krošlák o liste nevedel. Pre TASR uviedol, že sa pod také vyjadrenie nepodpisuje. „Stále si myslím, že Igor Matovič by sa mal stiahnuť do úzadia a budovať hnutie,“ skonštatoval.
V liste predsedníctvu sa píše o podpore Matovičovi a o ústupkoch, ktoré OĽANO doposiaľ urobilo. Autor listu kritizuje koaličných partnerov, ktorí chcú po exministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčím „odstaviť“ aj Matoviča. „Chcú nás zničiť, lebo im smrdíme a zavadziame v ceste. Zlodejom, progresívcom, aj pani z paláca,“ uvádza sa v liste. Autor vyzýva kolegov, ktorí stoja za Matovičom a súhlasia s iniciatívou, aby ju podpísali.
Odchod premiéra z funkcie žiadajú strany Za ľudí i SaS. Premiér pripustil ochotu odstúpiť a pôsobiť ako člen vlády. Dal si viaceré personálne podmienky vrátane odchodu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) či ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Obaja následne odstúpili, vládu opustili aj zvyšní ministri za SaS, liberáli pozastavili účasť v koalícii. Vo vláde chýbajú aj ministri práce a zdravotníctva. Koalícia rieši otázku rekonštrukcie vlády a odchodu premiéra. Predsedu vlády vyzvala na demisiu aj prezidentka Zuzana Čaputová.
zdroj: hlavné správy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…