K incidentu došlo v čase zvýšeného napätia medzi USA a Čínou. Vzťahy medzi oboma mocnosťami sa zhoršili, odkedy americký prezident Joe Biden minulý rok prisľúbil, že v prípade čínskej invázie použije na obranu Taiwanu vojenskú silu.
Ministerstvo obrany USA zverejnilo video, na ktorom čínska loď križuje cestu americkému torpédoborcu v Taiwanskom prielive. USA tento manéver označila ako „nebezpečný“, zatiaľ čo Peking sa postavil za svoje právo brániť životne dôležitú vodnú cestu vojenskou silou.
Na videozázname, ktorý bol zverejnený v pondelok, je vidieť, ako čínska vojnová loď prepláva cez trasu torpédoborca USS Chung-Hoon pod uhlom približne 45 stupňov.
Americký Pentagón v sobotu uviedol, že čínska vojnová loď prinútila americký torpédoborec vykonať v Taiwanskom prielive úhybný manéver, aby sa vyhol kolízii. K incidentu prišlo necelé dva týždne po tom, čo čínska stíhačka preletela tesne pred približujúcim sa americkým vojenským lietadlom.
Samotný incident sa odohral v sobotu, keď loď Chung-Hoon a kanadská fregata vykonávali takzvaný tranzit v rámci „slobody plavby“. Washington a jeho spojenci pravidelne vykonávajú takéto plavby s cieľom odradiť Čínu od aktivít v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori, ale Peking tvrdí, že tieto prechody presahujú jeho výlučnú hospodársku zónu a sú „provokáciami“.
Biely dom v pondelok varoval, že čínska vojenská „agresivita“, v dôsledku ktorej prichádza takmer ku kolíziám amerických a čínskych síl na mori i vo vzduchu, si môže čoskoro vyžiadať obete.
„Nebude dlho trvať, kým sa niekto zraní,“ povedal novinárom hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. Dodal, že ide o hlavnú obavu pri nebezpečných a neprofesionálnych manévroch.
Podľa Kirbyho sa čínska agresivita prejavuje najmä jej nebezpečnými manévrami v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori.
Kirby uviedol, že ak chce Peking dať Spojených štátom takto najavo, že nie sú v danej oblasti vítané a americké stroje majú prestať lietať alebo plaviť sa v súlade s medzinárodným právom, tak neuspeje.
Čínsky minister obrany generál Li Šang-fu v nedeľu obhajoval kroky čínskeho námorníctva a vyhlásil, že hoci Peking nemá obavy z „nevinného prechodu“ Taiwanským prielivom, jeho armáda bude konať, aby „zabránila pokusom, ktoré sa snažia využiť slobodu plavby… na uplatnenie hegemónie plavby“.
K incidentu došlo v čase zvýšeného napätia medzi USA a Čínou. Vzťahy medzi oboma mocnosťami sa zhoršili, odkedy americký prezident Joe Biden minulý rok prisľúbil, že v prípade čínskej invázie použije na obranu Taiwanu vojenskú silu, a sobotňajší námorný stret prišiel týždeň po tom, ako čínska stíhačka preletela pred americkým špionážnym lietadlom operujúcim nad Juhočínskym morom.
Zodpovednosť za pretrvávajúce napätie „nesie výlučne americká strana“, uviedla minulý týždeň hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning po tom, ako Peking odmietol žiadosť amerického ministra obrany Lloyda Austina o stretnutie s Li Šang-fu na bezpečnostnom samite v Singapure počas víkendu.
Zdroj: hnonline.sk / rt.com / InfoVojna
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…