Niekdajší zástupca šéfa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Andrew McCabe naznačil, že bývalí zamestnanci spravodajských služieb a orgánov činných v trestnom konaní možno budú musieť utiecť z krajiny. Donald Trump v roku 2019 naznačil, že McCabe a ďalší vedúci predstavitelia FBI sa dopustili vlastizrady.
Bývalí predstavitelia amerických spravodajských služieb a orgánov činných v trestnom konaní sa obávajú, že ak Donald Trump v novembri opäť získa prezidentský úrad, môže im hroziť trest vrátane uväznenia, tvrdí bývalý zástupca riaditeľa FBI. Andrew McCabe, ktorého Trumpova administratíva vyhodila v roku 2018 za to, že klamal vyšetrovateľom o úniku informácií do médií.
McCabe v súčasnosti pracuje ako analytik pre CNN. Vo svojom štvrtkovom rozhovore pre túto spravodajskú televíziu perspektívu prípadného Trumpovho víťazstva v prezidentských voľbách označil za „desivú“ a „hrôzostrašnú“.
„Ak má pocit, že mu bolo nejakým spôsobom ublížené, potom sa sústredí na pomstu a odplatu,“ povedal McCabe. „A tak dal úplne jasne najavo, že to je to, čo sa chystá urobiť.“
McCabe nešpecifikoval, čím si on a ďalší úradníci Bidenovho režimu nepriatelili bývalého prezidenta, ale niektoré ich konflikty s Trumpom sú dobre známe. Trump obvinil americké ministerstvo spravodlivosti, že sa snaží pomôcť zablokovať jeho návrat do Bieleho domu tým, že proti nemu podáva fiktívne trestné oznámenia. Trump v máji tohto roku povedal, že agenti FBI boli „pripravení“ ho potenciálne zastreliť, keď v roku 2022 vykonali raziu v jeho dome kvôli tajným dokumentom.
FBI v roku 2016 neoprávnene špehovala spolupracovníka Trumpovej volbnej kampane a klamala americkému súdu známeho pod skratkou FISA (Foreign Intelligence Surveillance Court), aby získala zatykače v rámci vyšetrovania údajného zasahovania Ruska do volieb v tom roku. Agentúra tiež zatajila svoje poznatky o tom, že konšpiračný príbeh „Russiagate“ je falošný.
Vysokopostavený agent FBI a jeho milenka, právnička FBI, diskutovali o využití vyšetrovania Ruska ako „poistky“, ktorá má zabezpečiť, aby Trump nevyhral voľby. Trump v roku 2019 naznačil, že McCabe a ďalší vedúci predstavitelia FBI sa dopustili vlastizrady.
Keď Donald Trump kandidoval proti Joeovi Bidenovi v roku 2020 viac ako 50 bývalých predstaviteľov spravodajskej služby klamalo, že Bidenov škandál s ovplyvňovaním – o ktorom informoval denník New York Post len niekoľko týždňov pred voľbami – má svoj pôvod v „ruských dezinformáciách“.
McCabe uviedol, že hovoril s mnohými bývalými kolegami zo spravodajských služieb a orgánov činných v trestnom konaní, ktorí sa snažia posúdiť riziká, ktorým by čelili v prípade druhého Trumpovho prezidentského mandátu. „Na veľmi osobnej úrovni sú to mučivé diskusie s ich rodinnými príslušníkmi o tom, či musia alebo nemusia opustiť krajinu, aby sa vyhli protiústavnému a nezákonnému zadržaniu. Chcem tým povedať, že ľudia sa skutočne obávajú, že pôjdu do väzenia alebo do vyšetovacej väzby.“
Trump riskuje „demontáž a vážne znefunkčnenie“ ministerstva spravodlivosti a FBI, tvrdil McCabe. „Toho by sa mali obávať Američania na oboch stranách politického spektra Sme závislí od týchto inštitúcií, ktoré nás chránia, a on ich chce zbúrať.“
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…